15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata

24. prosince 2014
TWEET SDÍLET
15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata
Oscarová Ona, kontroverzní Nymfomanka, Apokalypsa v Hollywoodu i forrestgumpovský Stoletý stařík. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů přichází.

Grandhotel Budapešť

r. Wes Anderson, USA 2014

Americký režisér Wes Anderson (Život pod vodou, Až vyjde měsíc) patří k nejoriginálnějším tvůrcům současnosti. Jeho styl se vyznačuje výrazně stylizovanou mizanscénou, bizarní poetikou a dětskou hravostí, kterou si v sobě uchovávají dospělé postavy jeho příběhů.

A roztomile hravý je i jeho výlet do nádherného grandhotelu ve fiktivní středoevropské zemi Zubrowka, kde mezi dvěma světovými válkami pracuje jako concierge pan Gustave (Ralph Fiennes).

Anderson vytváří něco na způsob alternativního vesmíru, kde imaginární republika Zubrowka do sebe nasává rysy mnoha zemí tohoto regionu. Česká republika, Rakousko, Rumunsko či další země východního bloku. Zaniklé historické epochy v jeho imaginativním podání znovu ožívají a dostávají svůj specifický tvar, sloužící k postižení nejvýraznějších rysů dané doby.

Zrychlený styl vyprávění, překlikávající mezi léty 1932, 1968, 1985 a současností, připomene grotesky třicátých let a není to náhoda, ale záměr, neboť Anderson ve vyprávění z třicátých let napodobuje nebo kopíruje postupy, které byly pro kinematografii té doby typické. Technicky tuto dobu připomíná nedokonalými triky, využívajícími nyní již zastaralé, ale o to půvabnější stop-motion animace.

Domácím divákům tím asi hodně připomene trikové nápady Karla Zemana nebo náladu filmů Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela a Tajemný hrad v Karpatech s jejich přiznaně pulpovými zápletkami i ironickou stylizací.

Pokud vám nálada těchto filmů už v dětství učarovala, přijmete za svůj i formální styl Andersonových filmů. S jeho křiklavě pestrým tónováním obrazu a kulis, excentrickými kostýmy, hravým balalajkovým hudebním motivem francouzského skladatele Alexandra Desplata i prkenně stylizovaným projevem hereckých představitelů. Režisér se nebojí jít proti aktuálním trendům a z archaické poetiky činí přednost.

Neomezuje se ani žánrově a naopak žánry přizpůsobuje svému vyprávění, v němž nechybí akce, romantika, napětí i šílené situace. Jeho film balancuje někde na hranici mezi crazy komedií, groteskou, dramatem, romancí, detektivkou, thrillerem, válečným filmem a akčňákem, aniž by se nechal některým z těchto žánrů spoutat.

Celé jeho formální pojetí působí, jakoby se snažil rozmluvit němý film, čemuž jsou uzpůsobeny i herecké výkony, v nichž je kladen důraz na mimiku a gesta. Herci se nebojí hrát divadelně, afektovaně, groteskně. Spíše než postavy s bohatým psychologickým prokreslením ztvárňují figurky s jedním zvýrazněným atributem jejich osobnosti, který je vykreslen v jeho co nejstereotypnější podobě.

Králem plátna se stává Ralph Fiennes. Jeho Gustave je ztělesněním světa mizejícího nebo takového, který možná existuje jen v našich idealizovaných představách o dobách minulých. Nejlépe to vystihuje bonmot, který ve filmu na jeho adresu zazní: „Jeho svět zanikl dřív, než do něj vstoupil.“ Režisér zaniklý elegantní svět pana Gustava oživuje způsobem, který vám vykouzlí úsměv na tváři, jenž se v průběhu vyprávění promění v ten blažený.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Jiří Vejdělek přichází s adaptací románu Evžena Bočka, která svým tématem, charakterem i humorem připomíná restituční komedie devadesátých let.

5 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

45 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

17 Ondřej Králík