15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata

24. prosince 2014
TWEET SDÍLET
15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata
Oscarová Ona, kontroverzní Nymfomanka, Apokalypsa v Hollywoodu i forrestgumpovský Stoletý stařík. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů přichází.

Apokalypsa v Hollywoodu

r. Seth Rogen, Evan Goldberg, USA 2013

V nové vile herce Jamese Franca probíhá kolaudauční party, na níž se schází pestrá směsice jeho přátel. Jason Segel, Paul Rudd, Michael Cera, Aziz Ansari, David Krumholtz a mnoho dalších. Třeba Rihanna nebo představitelka Hermiony Emma Watson.

Zábava probíhá v domě i na zahradě před ním, když tu dojde k události, jež zprvu vypadá jako zemětřesení. Ukáže se ale, že to co postihlo Hollywood a posléze celý svět, není ani zemětřesení, ani invaze UFO nebo útok zombie. Ale apokalypsa biblických rozměrů.

Město je v plamenech, infrastruktura nefunguje a zem se propadá. A s ní i hollywoodské hvězdy. Zachrání se jen James Franco, Jonah Hill, Seth Rogen, Craig Robinson a Jay Baruchel, kteří se před dopady apokalypsy skryjí ve Francově betonové rezidenci. Po nebezpečné noci k nim ráno ještě přibude Danny McBride, kterého na mejdan nikdo nepozval. Asi proto, že jeho sebestředné a agresivní chování leze nejen majiteli vily na nervy.

Zásob extáze, koksu a marihuany je celkem dost, horší už to je s jídlem a hlavně vodou, která postupně dochází. Atmosféra houstne a zesiluje se už předtím neumně skrývaná ponorková nemoc a nevraživost mezi jednotlivými zachráněnými přáteli. Sami o sobě a my jako diváci o nich se dozvídáme věci, které měly zůstat radši skryté.

Samotný děj je poměrně triviální. To, čím film nejvíc baví, je způsob, kterým si známí herci utahují sami ze sebe a své mediální slávy. Herci vycházejí vstříc představám, živeným bulvárem, o tom, jak žijí hollywoodské hvězdy a jak se baví. A dovádí tyto představy do extrému.

Situace ohrožení okolní apokalypsou pak slouží k tomu, aby se lépe vybarvily jejich charaktery. Ve stupňujících se hádkách a konfliktech se obnažuje jejich malichernost, zbabělost, povýšenost, pokrytectví a další negativní vlastnosti, na něž si vzpomenete.

Seth Rogen příběh napsal a zrežíroval se svým přítelem z dětství, scenáristou Evanem Goldbergem (Superbad, Travička zelená). Kombinuje humor konverzační a situační do podoby, v němž se narážky na tělní tekutiny snesou s mnohem sofistikovanějším způsobem zábavy, plné aluzí a narážek na předchozí tvorbu herců. Dialogy jsou vtipně napsané a záleží opravdu jen na vaší míře vkusu, jestli vám tento „apatowovský“ nebo „rogenovský“ humor sedí.

Mezi nejlepší scény patří ta s Emmou Watson, která se vrátí do vily, kde chce nalézt útočiště. Přítomnost křehké Hermiony v čistě mužské společnosti zároveň pány vybudí k debatě o hypotetické možnosti jejího znásilnění. Drobná Emma ji uslyší a reaguje na ni se sekerou v ruce.

Do satirické polohy se snímek dostává v závěru, kdy herci přemýšlí, jak se jejich zhýralá a sobecká ega dostanou v paprscích světla do nebe a zachrání se tak před postupující apokalypsou. Hodně to vypovídá o ryze účelovém přístupu ke křesťanství nebo náboženství vůbec v myslích mnoha lidí.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

11 Jaromír Puk

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Jiří Vejdělek přichází s adaptací románu Evžena Bočka, která svým tématem, charakterem i humorem připomíná restituční komedie devadesátých let.

5 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

45 Jaromír Puk