15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata

24. prosince 2014
TWEET SDÍLET
15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata
Oscarová Ona, kontroverzní Nymfomanka, Apokalypsa v Hollywoodu i forrestgumpovský Stoletý stařík. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů přichází.

Krimikomedie


Sviňák

r. Jon S. Baird, Velká Británie 2013

Skotského spisovatele Irvine Welshe, autora Trainspottingu, není asi třeba čtenářům a filmovým fanouškům představovat. Jeho čtvrtá kniha pochází z roku 1998 a jmenuje se Filth, tedy špína. Ať už ta doslovná nebo lidská. Film podle ní nese název Sviňák a vzhledem k charakteru hlavní postavy je tento název více než příhodný.

Hlavním (anti)hrdinou je zkorumpovaný, bezskrupulózní a na drogách, alkoholu a sexu závislý policista Bruce Robertson (James McAvoy). Prohnilý polda, který neváhá se škodolibou zákeřností podrážet své kolegy, jen aby si vydobyl cestu k vysněné kariéře. Bruce je vůbec ztělesněním všech negativních mužských i obecných vlastností, na něž si vzpomenete. Rasista, xenofob, misogyn, šovinista.

Náročnou práci zvládá pouze díky závislosti na kokainu, jehož šňupe lajny. K tomu chlastá první ligu a oddává se zvrhlým, sadomasochistickým a jiným hrátkám. Jako na zavolanou v jeho snaze o povýšení přichází případ brutální vraždy mladého japonského studenta, jenž je mu svěřen a na němž se chce profesně tzv. udělat.

První půle působí jako hodně černá krimi komedie o korupčním chování skotské policie. Zběsilá, drsná, nekompromisní a plná obscénního, absurdního, bizarního a nekorektního humoru. Režisér se při vyobrazení sexuálních nebo násilných scén nijak necenzuruje a celá ta šílená jízda graduje výletem Bruce a jeho kolegy Bladeseyho (Eddie Marsan) do Hamburku.

Bruce ale jeho drogová závislost začíná dohánět. Jeho paranoidní stavy se zvětšují a uvolněná jízda z první půle se překlápí do té totálně sebedestruktivní. Černá komedie rázem získává rysy mrazivého dramatu s až surrealisticky hororovými prvky (animované pasáže), při němž už se tolik nesmějete, ale naopak si uvědomujete, do jak bezvýchodného kruhu se hlavní hrdina dostal.

Tento halucinogenní svět, zpřítomňující feťácké vnímání času, zachycuje skotský režisér John S. Baird v jeho druhém režijním počinu v podobě, blízké právě Trainspottingu nebo Transu. Baird se v proklatě rychlém tempu vyprávění nejen neztrácí, ale za pomocí kamery, střihu a vložených animovaných pasáží náš zážitek z této jízdy umocňuje. Velkou oporou je mu zkušený hudební skladatel Clint Mansell a především představitel hlavní role James McAvoy.

Ten v roli Bruce podává nejlepší výkon své kariéry a z pohledu jeho modrých, šílených očí, vás bude opravdu mrazit. Jeho vyobrazení policisty Robertsona je dokonalé v zachycení těkavé divokosti i psychického rozpadu, jež obojí způsobují drogy.

Paranoidní, zvrhlý, cynický, sexistický a sprostý Sviňák, nabízející zprvu nadmíru vtipný, a poté stejnou měrou depresivní pohled na život jednoho zkorumpovaného policisty ze Skotska, by mohl posloužit jako ideální film v kinech pro všechny ty, kterým adventní čas zavání až přílišným sentimentem.

Odpudivý a amorální Sviňák ho za pomocí kombinace whiskey a koksu rozředí do podoby, v níž kocovinu budete pociťovat jako trvalý stav mysli. I přesto byste si ale tuto kombinaci černé komedie, krimi a mrazivého dramatu neměli nechat ujít.

 

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

Jaké nové filmy se v Česku loni nejvíce stahovaly? Podívejte se na přehled titulů, za které lidé nechtěli platit. Víme, kolik vydělaly a kde si je můžete legálně pustit online.

14 Ondřej Králík

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

105 Jaromír Puk

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík