15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata

24. prosince 2014
TWEET SDÍLET
15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata
Oscarová Ona, kontroverzní Nymfomanka, Apokalypsa v Hollywoodu i forrestgumpovský Stoletý stařík. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů přichází.

Krimikomedie


Sviňák

r. Jon S. Baird, Velká Británie 2013

Skotského spisovatele Irvine Welshe, autora Trainspottingu, není asi třeba čtenářům a filmovým fanouškům představovat. Jeho čtvrtá kniha pochází z roku 1998 a jmenuje se Filth, tedy špína. Ať už ta doslovná nebo lidská. Film podle ní nese název Sviňák a vzhledem k charakteru hlavní postavy je tento název více než příhodný.

Hlavním (anti)hrdinou je zkorumpovaný, bezskrupulózní a na drogách, alkoholu a sexu závislý policista Bruce Robertson (James McAvoy). Prohnilý polda, který neváhá se škodolibou zákeřností podrážet své kolegy, jen aby si vydobyl cestu k vysněné kariéře. Bruce je vůbec ztělesněním všech negativních mužských i obecných vlastností, na něž si vzpomenete. Rasista, xenofob, misogyn, šovinista.

Náročnou práci zvládá pouze díky závislosti na kokainu, jehož šňupe lajny. K tomu chlastá první ligu a oddává se zvrhlým, sadomasochistickým a jiným hrátkám. Jako na zavolanou v jeho snaze o povýšení přichází případ brutální vraždy mladého japonského studenta, jenž je mu svěřen a na němž se chce profesně tzv. udělat.

První půle působí jako hodně černá krimi komedie o korupčním chování skotské policie. Zběsilá, drsná, nekompromisní a plná obscénního, absurdního, bizarního a nekorektního humoru. Režisér se při vyobrazení sexuálních nebo násilných scén nijak necenzuruje a celá ta šílená jízda graduje výletem Bruce a jeho kolegy Bladeseyho (Eddie Marsan) do Hamburku.

Bruce ale jeho drogová závislost začíná dohánět. Jeho paranoidní stavy se zvětšují a uvolněná jízda z první půle se překlápí do té totálně sebedestruktivní. Černá komedie rázem získává rysy mrazivého dramatu s až surrealisticky hororovými prvky (animované pasáže), při němž už se tolik nesmějete, ale naopak si uvědomujete, do jak bezvýchodného kruhu se hlavní hrdina dostal.

Tento halucinogenní svět, zpřítomňující feťácké vnímání času, zachycuje skotský režisér John S. Baird v jeho druhém režijním počinu v podobě, blízké právě Trainspottingu nebo Transu. Baird se v proklatě rychlém tempu vyprávění nejen neztrácí, ale za pomocí kamery, střihu a vložených animovaných pasáží náš zážitek z této jízdy umocňuje. Velkou oporou je mu zkušený hudební skladatel Clint Mansell a především představitel hlavní role James McAvoy.

Ten v roli Bruce podává nejlepší výkon své kariéry a z pohledu jeho modrých, šílených očí, vás bude opravdu mrazit. Jeho vyobrazení policisty Robertsona je dokonalé v zachycení těkavé divokosti i psychického rozpadu, jež obojí způsobují drogy.

Paranoidní, zvrhlý, cynický, sexistický a sprostý Sviňák, nabízející zprvu nadmíru vtipný, a poté stejnou měrou depresivní pohled na život jednoho zkorumpovaného policisty ze Skotska, by mohl posloužit jako ideální film v kinech pro všechny ty, kterým adventní čas zavání až přílišným sentimentem.

Odpudivý a amorální Sviňák ho za pomocí kombinace whiskey a koksu rozředí do podoby, v níž kocovinu budete pociťovat jako trvalý stav mysli. I přesto byste si ale tuto kombinaci černé komedie, krimi a mrazivého dramatu neměli nechat ujít.

 

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

23 Alexandr Bray

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

Rambo: Poslední krev – brutální variace na 96 hodin a Sám doma [recenze filmu]

Rambo: Poslední krev – brutální variace na 96 hodin a Sám doma [recenze filmu]

Válečný veterán John Rambo se loučí zaměnitelným filmem o únosu a pomstě z rodu 96 hodin, který má nevyrovnané tempo vyprávění a brutální akční koncovku.

15 Marek Čech

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

35 Alexandr Bray