15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata

15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata


Špinavý trik

r. David O. Russell, USA 2013

Tři Zlaté glóby a deset nominací na Oscara loni posbíralo toto pečlivě vyvedené retro amerického scenáristy a režiséra Davida O. Russella (Tři králové, Fighter, Terapie láskou).

Dějově nás přenáší do roku 1978 a pro své vyprávění se inspiruje skutečným případem úplatkářského skandálu, jemuž se kvůli nastrčené postavě arabského šejka začalo přezdívat „Arabský podvod“. Na podkladě tohoto případu ale scenáristé vytváří zcela fiktivní příběh.

Seznamují nás v něm s dvojicí vychytralých podvodníků Irvingem Rosenfeldem (Christian Bale) a Sydney Prosserovou, (Amy Adams), jejichž podvodnému podnikání zarazí tipec agent FBI Richie DiMaso (Bradley Cooper). Richie slíbí oběma svobodu, když mu jako profesionálové pomůžou s jinou lstí, která má pomoci načapat starostu města v New Jersey při přebírání úplatku.

U ambiciózního Richieho, který cítí, že by se na tomto případu mohl profesně takzvaně udělat, ale platí, že s jídlem roste chuť a tak začne své dva vazaly nutit do čím dál riskantnějších operací. Najednou už nejde jen o starostu, ale i kongresmany. Richie je ve svém plánu čím dál smělejší a vymyká se dohledu svých nadřízených.

Do hry je vtáhnuta mafie, představovaná obávaným bossem Victorem Tellegioem (Robert De Niro) a narůstá do epických rozměrů, které už nikdo není schopen moc regulovat. Začíná se víc improvizovat, což logicky ty prozíravější vede k tomu, že začnou hledat cestu, jak z této šlamastyky zavčas vycouvat ven.

David O. Russell se pokouší o jakousi variaci na Podraz nebo Dannyho partáky, jen s ambicióznějším politickým zabarvením. Zavádí nás do stínového světa, plného podvodů, fíglů, manipulací, lhaní a tajných her, kde všichni něco předstírají.

Včetně vztahů, jež mají spíš účelový charakter. Vztah Irvinga a Sydney se rozrůstá se na víceúhelník, když do něho vstoupí Richie a především Irvingova impulsivní a hysterická žena Rosalyn (Jennifer Lawrence), která v něm byla vlastně ještě před jeho začátkem.

Herci, kterými se režisér obklopil, umí tyto jemné valéry vzájemných vztahů výborně odlišit a jsou pro film tím největším trumfem, což dokazuje i to, že ústřední čtveřice byla na Oscara nominována komplet.

Russell věrně navozuje dobovou atmosféru, včetně účesů a oblečení, ale nemůže se rozhodnout, v jakém žánrovém módu chce vlastně vyprávět. Mixu komedie, kriminálky, vztahového propletence, dramatu a politické satiry chybí ostřejší hrany, které by nám umožnily ho přijmout jako něco víc než zábavnou rošádu v duchu Podrazu nebo Dannyho parťáků.

Oproti nim Špinavému triku zas chybí ona bezstarostná a elegantní blazeovanost, kterou v sobě oba tyto filmy mají. David O. Russell se jí snaží nahradit snahou o sofistikovanost a hlubší přesah díla, ale ne moc mu to vychází.

To ale neznamená, že byste se měli této podívané, kde se každý snaží přechytračit každého a ono to moc nevychází, vyhnout. Naopak, jde o inteligentní záležitost se skvělou hereckou souhrou všech zúčastněných a věrnou dobovou atmosférou, které možná nejvíc ubližuje její až přehnaná oscarová ambicióznost.

Určitě si přečtěte

Články odjinud