15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata

24. prosince 2014
TWEET SDÍLET
15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata
Oscarová Ona, kontroverzní Nymfomanka, Apokalypsa v Hollywoodu i forrestgumpovský Stoletý stařík. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů přichází.

Ona

r. Spike Jonze, USA 2013

Spike Jonze (V kůži Johna Malkoviche, Adaptace) nás ve svém čtvrtém celovečerním filmu, ověnčeném Oscarem za nejlepší původní scénář, přenáší do blíže nespecifikované budoucnosti. A domýšlí nebo předvídá, jak by v té době mohly vypadat technické vychytávky (mobily, hry, počítače, Google Glass) a jaké by mohly mít funkce. Čímž si připravuje půdu pro to, abychom vzali za své, že v takto nastíněném světě je možné a hlavně nijak neobvyklé i to, že člověk verbálně komunikuje se svým operačním systémem.

Theodore Twombly (Joaquin Phoenix) je jedním z nich. Zastihujeme ho v etapě jeho života, kterou by určitě nenazval šťastnou. Theodore se živí psaním romantických, děkovných nebo milostných dopisů. Touto pracovní činností zahání stesk z rozchodu a odloučení od manželky Catherine (Rooney Mara), s níž se rozvádí.

Ze vzpomínek se ale žít věčně nedá a tak technologickým novinkám nakloněný bolestín jednoho dne neodolá nabídce nainstalovat si do svého telefonu či počítače nový, a jak slibuje jeho výrobce intuitivní operační systém vyšší úrovně.

A ono opravdu. Operační systém na něho promluví ženským hlasem a představí se jako Samantha (Scarlett Johansson). Postrádá sice fyzické tělo, ale zato je vybaven vlastnostmi, které dávají jeho uživateli na tento handicap takřka zapomenout.

Samantha se představuje jako inteligentní, zvídavá, citlivá, chápavá, živelná a vtipná bytost, jež se díky své intuici neustále zdokonaluje. Až natolik, že po čase vládne stejnými city a emocemi jako člověk biologického původu.

Základní východisko i prostředí, do něhož je příběh zasazen, spadá do sci-fi žánru, ale v jeho podobě, na niž v záplavě všemožných meziplanetárních stříleček už takřka zapomínáme. Totiž že kvalitní sci-fi by měla domýšlet či predikovat, kudy se bude náš svět ubírat a varovat před případnými nástrahami, jež nás v této budoucnosti čekají.

Varující přesah tu je, ale mnohem větší důraz Jonze klade na vykreslení vývoje vztahu muže i ženy a možných problémů, které s sebou nese partnerské soužití. Scenárista využívá stavebních konstrukcí vztahových filmů, ať už jde o romance nebo dramata a dává je služeb svého vyprávění.

Uvěřitelnost celého tohoto konstruktu pochopitelně stojí na obou jeho aktérech a zde si film připisuje další vítězné body. Joaquin Phoenix hraje civilně, citlivě a jakoby ostýchavě svého introvertního romantika, u něhož se pesimistické nálady střídají s těmi radostnými. Scarlett Johansson sice nevidíme, ale modulací svého hlasu vytváří natolik zajímavou a plastickou bytost, že byste neváhali s ní okamžitě vyrazit na rande naslepo.

Barva jejího medově sytého chrapláku se proměňuje s tím, jak Samantha vyzrává. Z jejího hlasu cítíme, jaké emoce se v ní právě teď odehrávají. Chvíli je poslušná a ochotná poslouchat, pak je dychtivá se nejvíc dozvědět, v noci se touží pomazlit nebo vášnivě pomilovat, aby mazlivý tón vystřídal s prvními problémy ten pochybovačný, zmatený a zranitelný.

Ona je chytrým, působivým, podmanivým, citlivým a mnohovrstevnatým dílem, které nenásilným způsobem rezonuje v každé z vrstev vyprávění, jež nabízí. Potom už je jedno, jestli k němu budete přistupovat jako k melancholické romanci nebo originální sci-fi s velmi uvěřitelnou vizí budoucnosti.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

30 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

46 Jaromír Puk

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

22 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

12 Jaromír Puk