15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata

24. prosince 2014
TWEET SDÍLET
15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata
Oscarová Ona, kontroverzní Nymfomanka, Apokalypsa v Hollywoodu i forrestgumpovský Stoletý stařík. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů přichází.

Ona

r. Spike Jonze, USA 2013

Spike Jonze (V kůži Johna Malkoviche, Adaptace) nás ve svém čtvrtém celovečerním filmu, ověnčeném Oscarem za nejlepší původní scénář, přenáší do blíže nespecifikované budoucnosti. A domýšlí nebo předvídá, jak by v té době mohly vypadat technické vychytávky (mobily, hry, počítače, Google Glass) a jaké by mohly mít funkce. Čímž si připravuje půdu pro to, abychom vzali za své, že v takto nastíněném světě je možné a hlavně nijak neobvyklé i to, že člověk verbálně komunikuje se svým operačním systémem.

Theodore Twombly (Joaquin Phoenix) je jedním z nich. Zastihujeme ho v etapě jeho života, kterou by určitě nenazval šťastnou. Theodore se živí psaním romantických, děkovných nebo milostných dopisů. Touto pracovní činností zahání stesk z rozchodu a odloučení od manželky Catherine (Rooney Mara), s níž se rozvádí.

Ze vzpomínek se ale žít věčně nedá a tak technologickým novinkám nakloněný bolestín jednoho dne neodolá nabídce nainstalovat si do svého telefonu či počítače nový, a jak slibuje jeho výrobce intuitivní operační systém vyšší úrovně.

A ono opravdu. Operační systém na něho promluví ženským hlasem a představí se jako Samantha (Scarlett Johansson). Postrádá sice fyzické tělo, ale zato je vybaven vlastnostmi, které dávají jeho uživateli na tento handicap takřka zapomenout.

Samantha se představuje jako inteligentní, zvídavá, citlivá, chápavá, živelná a vtipná bytost, jež se díky své intuici neustále zdokonaluje. Až natolik, že po čase vládne stejnými city a emocemi jako člověk biologického původu.

Základní východisko i prostředí, do něhož je příběh zasazen, spadá do sci-fi žánru, ale v jeho podobě, na niž v záplavě všemožných meziplanetárních stříleček už takřka zapomínáme. Totiž že kvalitní sci-fi by měla domýšlet či predikovat, kudy se bude náš svět ubírat a varovat před případnými nástrahami, jež nás v této budoucnosti čekají.

Varující přesah tu je, ale mnohem větší důraz Jonze klade na vykreslení vývoje vztahu muže i ženy a možných problémů, které s sebou nese partnerské soužití. Scenárista využívá stavebních konstrukcí vztahových filmů, ať už jde o romance nebo dramata a dává je služeb svého vyprávění.

Uvěřitelnost celého tohoto konstruktu pochopitelně stojí na obou jeho aktérech a zde si film připisuje další vítězné body. Joaquin Phoenix hraje civilně, citlivě a jakoby ostýchavě svého introvertního romantika, u něhož se pesimistické nálady střídají s těmi radostnými. Scarlett Johansson sice nevidíme, ale modulací svého hlasu vytváří natolik zajímavou a plastickou bytost, že byste neváhali s ní okamžitě vyrazit na rande naslepo.

Barva jejího medově sytého chrapláku se proměňuje s tím, jak Samantha vyzrává. Z jejího hlasu cítíme, jaké emoce se v ní právě teď odehrávají. Chvíli je poslušná a ochotná poslouchat, pak je dychtivá se nejvíc dozvědět, v noci se touží pomazlit nebo vášnivě pomilovat, aby mazlivý tón vystřídal s prvními problémy ten pochybovačný, zmatený a zranitelný.

Ona je chytrým, působivým, podmanivým, citlivým a mnohovrstevnatým dílem, které nenásilným způsobem rezonuje v každé z vrstev vyprávění, jež nabízí. Potom už je jedno, jestli k němu budete přistupovat jako k melancholické romanci nebo originální sci-fi s velmi uvěřitelnou vizí budoucnosti.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

J.J. Abrams se po minulém díle snaží divákům víc zavděčit. Sází proto na spektakulární akci, moudra, předávaná starou generací té nové a nostalgickou variaci na Návrat Jediho.

37 Marek Čech

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

37 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

17 Jaromír Puk