15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata

24. prosince 2014
TWEET SDÍLET
15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata
Oscarová Ona, kontroverzní Nymfomanka, Apokalypsa v Hollywoodu i forrestgumpovský Stoletý stařík. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů přichází.

Love song

r. John Carney, USA 2013

Je to osm let od doby, co si malý nezávislý film Once získal srdce diváků na celém světě. Mohla za to jak hudba frontmana kapely The Frames Glenna Hansarda, tak přirozené ne(herecké) jiskření mezi ním a jeho bývalou partnerkou a rodačkou z Valmezu Markétou Irglovou.

Píseň Falling Slowly byla oceněna Oscarem a režisér snímku od té doby natočil další dva filmy, které ale nevzbudily přílišnou pozornost. Nyní se dublinský rodák a basák Hansardovy kapely The Frames John Carney snaží už cíleněji oslovit mnohem širší publikum, než tomu bylo v případě jeho podmanivého indie počinu Once. Proto zaštítil svou novinku hvězdnými jmény, jinak ale zůstává i nadále věrný žánru hudební romance.

Jeho autorský počin nás seznamuje s Gretou (Keira Knightley) a Davem (Adam Levine z kapely Maroon 5). Dlouholetým párem, který se přestěhuje do New Yorku, aby si splnil svůj sen stát se úspěšnými muzikanty. Štěstěna se ale usměje jen na Davea, který získá u nahrávací společnosti sólový kontrakt. Ten zapříčiní rozpad jejich partnerství.

V manželství to příliš neklape i hudebnímu producentovi Danovi (Mark Ruffalo), který přišel o práci a nyní po barech v alkoholu rozpouští svůj splín. V jednom z nich v East Village ho náhle osloví čistý a upřímný hlasový projev mladé ženy, která se v písni vyrovnává s nedávným rozchodem, samotou a koncem jedné cesty.

Je to Greta, jejímž talentem je uchvácen a kterou osloví ke spolupráci. Dva nedocenění umělci se spojí a rozhodnou se nahrát album přímo v ulicích New Yorku. V metru, na loďkách, v Čínské čtvrti, na střeše věžáku, prostě všude tam, kde by se zachoval autentický duch vzniku těchto písní.

Při vybřednutí režiséra z nezávislých vod si asi každý říkal, zda se mu podaří uchovat civilní a nestrojený ráz hereckých projevů jeho protagonistů. A opravdu ano. Keira hází ty své roztomilé úsměvy a navíc opravdu dobře zpívá.

Pop-folkové písně posouvají děj a dovysvětlují to, co není explicitně řečené. Nemají rozhodně vlezlý charakter, ale ulpívají ve vás. Stejně jako „dokumentární“ způsob snímání velkoměstských lokací, který ve vás vzbuzuje touhu podívat se na místa, kde hudebníci nahrávají.

Mark Ruffalo jako věčně rozcuchaný a neholený zkrachovalec, který se topí v dluzích, nasává a nežije se svou rodinou (manželka Catherine Keener, dcera Hailee Steinfeld) také nemá problém vpravit se do této jemu blízké šarže.

Jeho vyhořelý agent ztratil své postavení, v důsledku čehož není nahrávání u velké společnosti možné. Z nouze udělá ctnost a přenese ho do newyorských ulic. Neboť cítí, že talent téhle holky by mohl být jeho zpětnou jízdenkou do světa showbyznysu.

Nejde o příběh nijak originální, ale nadmíru sympatický tím, že se s postavami a jejich jednáním snadno ztotožníte. Povedený hudební doprovod i nevtíravý charakter celého vyprávění, které přináší i kritiku současného fungování hudebního průmyslu, si vás získá.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Režijní dvojice Olivier Nakache a Éric Toledano s humorem vypovídá o vážném tématu a přibližuje nám přitom běžný denní provoz lidí, postižených autismem i těch, kteří o ně pečují.

2 Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk