15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata

24. prosince 2014
TWEET SDÍLET
15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata
Oscarová Ona, kontroverzní Nymfomanka, Apokalypsa v Hollywoodu i forrestgumpovský Stoletý stařík. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů přichází.

Love song

r. John Carney, USA 2013

Je to osm let od doby, co si malý nezávislý film Once získal srdce diváků na celém světě. Mohla za to jak hudba frontmana kapely The Frames Glenna Hansarda, tak přirozené ne(herecké) jiskření mezi ním a jeho bývalou partnerkou a rodačkou z Valmezu Markétou Irglovou.

Píseň Falling Slowly byla oceněna Oscarem a režisér snímku od té doby natočil další dva filmy, které ale nevzbudily přílišnou pozornost. Nyní se dublinský rodák a basák Hansardovy kapely The Frames John Carney snaží už cíleněji oslovit mnohem širší publikum, než tomu bylo v případě jeho podmanivého indie počinu Once. Proto zaštítil svou novinku hvězdnými jmény, jinak ale zůstává i nadále věrný žánru hudební romance.

Jeho autorský počin nás seznamuje s Gretou (Keira Knightley) a Davem (Adam Levine z kapely Maroon 5). Dlouholetým párem, který se přestěhuje do New Yorku, aby si splnil svůj sen stát se úspěšnými muzikanty. Štěstěna se ale usměje jen na Davea, který získá u nahrávací společnosti sólový kontrakt. Ten zapříčiní rozpad jejich partnerství.

V manželství to příliš neklape i hudebnímu producentovi Danovi (Mark Ruffalo), který přišel o práci a nyní po barech v alkoholu rozpouští svůj splín. V jednom z nich v East Village ho náhle osloví čistý a upřímný hlasový projev mladé ženy, která se v písni vyrovnává s nedávným rozchodem, samotou a koncem jedné cesty.

Je to Greta, jejímž talentem je uchvácen a kterou osloví ke spolupráci. Dva nedocenění umělci se spojí a rozhodnou se nahrát album přímo v ulicích New Yorku. V metru, na loďkách, v Čínské čtvrti, na střeše věžáku, prostě všude tam, kde by se zachoval autentický duch vzniku těchto písní.

Při vybřednutí režiséra z nezávislých vod si asi každý říkal, zda se mu podaří uchovat civilní a nestrojený ráz hereckých projevů jeho protagonistů. A opravdu ano. Keira hází ty své roztomilé úsměvy a navíc opravdu dobře zpívá.

Pop-folkové písně posouvají děj a dovysvětlují to, co není explicitně řečené. Nemají rozhodně vlezlý charakter, ale ulpívají ve vás. Stejně jako „dokumentární“ způsob snímání velkoměstských lokací, který ve vás vzbuzuje touhu podívat se na místa, kde hudebníci nahrávají.

Mark Ruffalo jako věčně rozcuchaný a neholený zkrachovalec, který se topí v dluzích, nasává a nežije se svou rodinou (manželka Catherine Keener, dcera Hailee Steinfeld) také nemá problém vpravit se do této jemu blízké šarže.

Jeho vyhořelý agent ztratil své postavení, v důsledku čehož není nahrávání u velké společnosti možné. Z nouze udělá ctnost a přenese ho do newyorských ulic. Neboť cítí, že talent téhle holky by mohl být jeho zpětnou jízdenkou do světa showbyznysu.

Nejde o příběh nijak originální, ale nadmíru sympatický tím, že se s postavami a jejich jednáním snadno ztotožníte. Povedený hudební doprovod i nevtíravý charakter celého vyprávění, které přináší i kritiku současného fungování hudebního průmyslu, si vás získá.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N je skvělé zařízení - ač integrace streamování není revoluční myšlenkou, je to spolu s univerzální sadou analogových a digitálních konektorů poslední krůček k tomu, abyste mohli mít prakticky vše "pod jednou střechou", navíc v designu a kvalitě, kterou značka Marantz zaručuje. Pokud hledáte pohodovou muzikálnost a výtečnou univerzálnost představuje PM7000N excelentní nabídku.

4 Daniel Březina

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

105 Jaromír Puk