15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata

24. prosince 2014
TWEET SDÍLET
15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata
Oscarová Ona, kontroverzní Nymfomanka, Apokalypsa v Hollywoodu i forrestgumpovský Stoletý stařík. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů přichází.

Love song

r. John Carney, USA 2013

Je to osm let od doby, co si malý nezávislý film Once získal srdce diváků na celém světě. Mohla za to jak hudba frontmana kapely The Frames Glenna Hansarda, tak přirozené ne(herecké) jiskření mezi ním a jeho bývalou partnerkou a rodačkou z Valmezu Markétou Irglovou.

Píseň Falling Slowly byla oceněna Oscarem a režisér snímku od té doby natočil další dva filmy, které ale nevzbudily přílišnou pozornost. Nyní se dublinský rodák a basák Hansardovy kapely The Frames John Carney snaží už cíleněji oslovit mnohem širší publikum, než tomu bylo v případě jeho podmanivého indie počinu Once. Proto zaštítil svou novinku hvězdnými jmény, jinak ale zůstává i nadále věrný žánru hudební romance.

Jeho autorský počin nás seznamuje s Gretou (Keira Knightley) a Davem (Adam Levine z kapely Maroon 5). Dlouholetým párem, který se přestěhuje do New Yorku, aby si splnil svůj sen stát se úspěšnými muzikanty. Štěstěna se ale usměje jen na Davea, který získá u nahrávací společnosti sólový kontrakt. Ten zapříčiní rozpad jejich partnerství.

V manželství to příliš neklape i hudebnímu producentovi Danovi (Mark Ruffalo), který přišel o práci a nyní po barech v alkoholu rozpouští svůj splín. V jednom z nich v East Village ho náhle osloví čistý a upřímný hlasový projev mladé ženy, která se v písni vyrovnává s nedávným rozchodem, samotou a koncem jedné cesty.

Je to Greta, jejímž talentem je uchvácen a kterou osloví ke spolupráci. Dva nedocenění umělci se spojí a rozhodnou se nahrát album přímo v ulicích New Yorku. V metru, na loďkách, v Čínské čtvrti, na střeše věžáku, prostě všude tam, kde by se zachoval autentický duch vzniku těchto písní.

Při vybřednutí režiséra z nezávislých vod si asi každý říkal, zda se mu podaří uchovat civilní a nestrojený ráz hereckých projevů jeho protagonistů. A opravdu ano. Keira hází ty své roztomilé úsměvy a navíc opravdu dobře zpívá.

Pop-folkové písně posouvají děj a dovysvětlují to, co není explicitně řečené. Nemají rozhodně vlezlý charakter, ale ulpívají ve vás. Stejně jako „dokumentární“ způsob snímání velkoměstských lokací, který ve vás vzbuzuje touhu podívat se na místa, kde hudebníci nahrávají.

Mark Ruffalo jako věčně rozcuchaný a neholený zkrachovalec, který se topí v dluzích, nasává a nežije se svou rodinou (manželka Catherine Keener, dcera Hailee Steinfeld) také nemá problém vpravit se do této jemu blízké šarže.

Jeho vyhořelý agent ztratil své postavení, v důsledku čehož není nahrávání u velké společnosti možné. Z nouze udělá ctnost a přenese ho do newyorských ulic. Neboť cítí, že talent téhle holky by mohl být jeho zpětnou jízdenkou do světa showbyznysu.

Nejde o příběh nijak originální, ale nadmíru sympatický tím, že se s postavami a jejich jednáním snadno ztotožníte. Povedený hudební doprovod i nevtíravý charakter celého vyprávění, které přináší i kritiku současného fungování hudebního průmyslu, si vás získá.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

11 Jaromír Puk

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

8 Marek Čech

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina