15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata

24. prosince 2014
TWEET SDÍLET
15 filmů, které pobaví i rozněžní: komedie, romance, dramata
Oscarová Ona, kontroverzní Nymfomanka, Apokalypsa v Hollywoodu i forrestgumpovský Stoletý stařík. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů přichází.

Nymfomanka, část I., II.

r. Lars von Trier, Dánsko / Německo / Francie / Belgie / Velká Británie 2013

Starý mládenec Seligman (Stellan Skarsgård) najde během jednoho deštivého podvečera ležet v zapadlé špinavé uličce zmlácenou ženu. Ošetří ji a nechá ji u sebe trošku zotavit. Ona mu na oplátku začne vyprávět příběh svého pohnutého života, který ji dovedl až do jeho pokoje. Od útlých dětských let až po věk, v němž se právě nachází.

Joe (Charlotte Gainsbourg), jak se žena jmenuje, začne samotářskému intelektuálovi barvitě líčit své sexuální prožitky, které ji vedly k tomu, že sama sobě diagnostikovala nymfomanii. Seligman se snaží jejímu chování porozumět, ale jeho racionálně estetické myšlení se tomu vzpírá. Joeiny skutky intelektualizuje a vyhodnocuje do podoby příměrů, metafor a archetypů. Tím je zároveň před sebou samým i ženou, která má sama o sobě velmi nízké mínění, omlouvá.

Tyto obrazové metafory, plné prostřihů, montáží, vsuvek, nákresů a fotek, se pro režiséra stávají prostředkem k odlehčení děje, který se od komedie posouvá k čím dál tragičtějšímu a drásavějšímu vykreslení Joeiny sebedestruktivní osobnosti.

Režijní hravost, která celým filmem prostupuje, se promítá i do Trierovy neochoty spoutat se nějakými žánrovými pravidly, což je typický rys jeho tvorby. Epizodická struktura a dělení na kapitoly mu umožňuje pohybovat se v rámci hned několika žánrů. Iniciační příběh, psychologická studie, komedie, melodrama, drásavé drama. Všechny tyto žánry se zde potkávají a kongeniálním způsobem se propojují.

V závěru prvního dílu ztratí mladá sexuchtivá nešťastnice Joe (Stacy Martin) schopnost prožívat orgasmus. Dívka, jíž ničí život její sexuální závislost, spjatá s absencí jakýchkoliv citů, se tím dostává do mezního bodu. Pokud bychom první část ze sexuologicko-vývojového hlediska chápali jako edukativní vyprávění o objevování rozkoše a možnostech, jak s ní nakládat, tak tu druhou je s odkazem k názvu románového cyklu Marcela Prousta možno pojímat jako bolestné hledání ztracené rozkoše.

Rozmarné erotické hrátky z jedničky ve vlaku se v druhé části proměňují ve skutečnou a bolestnou závislost, která je té drogové podobná tím, že ničí duši i tělo jedince a dovádí ho až na samou hranici mezi životem a smrtí.

Larsi von Trierovi a studiu Zentropa se povedlo film opravdu skvěle zpropagovat a prodat. Reklamní kampaň, ohánějící se cenzurou, nahnala do kin i diváky, kteří by běžně na novinku dánského citového vyděrače asi nezavítali. Očekávání jakéhosi artového porna se ale nedostavilo. Erotika a nahota, byť explicitní, nepůsobí nijak skandálně a organicky slouží scénám, v nichž je užita.

Nymfomanka totiž nemá být dílem vzrušujícím z hlediska nějaké prvoplánové stimulující dráždivosti. Provokujícím ano, ale spíše intelektuálně nebo pocitově. Je počinem na jedné straně tíživým a autoterapeutickým, na té druhé rozverným v tom, jak si Lars von Trier prostřednictvím něj pohrává s očekáváními diváků. Uzavírá se jím „trilogie deprese“ a režisér ho částečně pojímá jako své opus magnum, o čemž svědčí množství odkazů k jeho předchozím dílům.

Co si z pohnutého příběhu jedné ženy, jejíž neštěstí tkví v tom, že ať už přitaká, nebo se nechá omezovat ve svých touhách, vždy to bude pro ni špatně, odnesete, pak už závisí nejvíc na vašem vlastním nastavení.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

11 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech