15 nejlepších filmů pod stromeček: zábava a romance

Kapitoly článku:


Bláznivá, zatracená láska

Scenáristicko-režijní dvojice Glenn Ficarra a John Requa, jež v I Love You Phillip Morris učinila z Jima Carreyho a Ewana McGregora dvojici gayů, seznámivších se ve vězení, představuje ve svém druhém celovečerním počinu svou variaci na ostrovní Lásku nebeskou.

V multigeneračním příběhu o hledání a znovunalézání velké lásky se proplétají osudy rodičů středního věku a jejich dospívajících dětí.

Manželství hlavního hrdiny vyprávění Cala (Steve Carell) po pětadvacetiletém soužití s Emily (Julianne Mooreová) uvízlo ve stereotypu, z něhož jedna strana páru našla ventil v nevěře. Deprimovaný Cal stojí před rozvodem a jeho vnímání vlastní mužnosti je zásadně podkopáno. V baru, kde žal rozpouští v brusinkové vodce, se seznámí s bohatým playboyem Jacobem (Ryan Gosling), který se rozhodne mu navrátit ztracené sebevědomí a učinit z něj neodolatelného svůdce.

Výměna šatníku i změna ve způsobu vystupování přináší své ovoce a Cal najednou není lhostejný nejen zkušené Cate (Marisa Tomeiová), ale i sedmnáctileté Jessice (Analeigh Tiptonová). Shodou okolností dívce na hlídání jeho mladší dcery, do níž se platonicky zamiloval Calův třináctiletý syn Robbie (Jonah Bobo). A to nesmíme zapomenout na hubatou studentku práv Hannu (Emma Stoneová), jejímž vyvoleným je právě instruktor vztahové promiskuity Jacob.

 

Vše spěje do velkého finále, v němž přichází ujištění, že o lásku je třeba neustále bojovat a že partnerství není žádný pohodlný zabezpečovací ústav, o jehož chod není třeba se příliš starat, neboť funguje svou setrvačností.

Výborné herecké obsazení, vtipné dialogy, ironická nadsázka, hra se žánrovými klišé a lavírování mezi komedií, dramatem a romancí v přesně vyváženém poměru činí z tohoto snímku jednoho z nejpříjemnějších zástupců vztahových romantických komedií nejen v tomto roce.

Barneyho ženy

V kanadsko-italské koprodukci vznikla adaptace stejnojmenného románu Mordecaie Richlera, líčící tři manželství zdánlivě obyčejného muže Barneyho Panofskyho (Paul Giamatti). Do jeho života postupně vstupuje rusovlasá bohémka Clara (Rachelle Lefevreová), upovídaná židovka se zálibou v nakupování, slečna P. (Minnie Driverová) a matka jeho dvou dětí, třetí žena a největší láska jeho života Miriam (Rosamund Pikeová).

 

Procházíme Barneyho pestrým životem, do něhož zasahuje nejen otec Izzy (Dustin Hoffman) se svými patriarchálně chlapáckými poučkami a představami o fungování vztahů, ale i obvinění z vraždy záhadně zmizelého Barneyho nejlepšího přítele Boogieho (Scott Speedman). To je objasněno až na konci vyprávění a vnáší do příběhu prvek zamyšlení nad rolí náhody a nahodilosti v našich životech.

Zasazení do židovské komunity i humor připomíná rukopis Woody Allena, který si stejně jako režisér snímku Richard J. Lewis všímá tragikomické neschopnosti mužů žít v monogamních svazcích. Věčné puzení může mít ale i svou pozitivní roli, neboť pokud se nespokojíte s tím, co se vám právě nabízí, čeká na vás možná život po boku někoho, o němž jste vždy snili. I když to nemusí být život dlouhý a bez bolesti na jeho konci...

Láska a jiné závislosti

Na základě autobiografické knihy Jamieho Reidyho, popisující korumpující praktiky zástupců firem na výrobu léků, vznikla mimořádně svěží a dojemná romantická komedie o lásce, klíčící na pozadí převratného vynálezu farmaceutického průmyslu.

Reidy v ní popsal své zkušenosti reprezentanta koncernu Pfizer, který ekonomicky zužitkoval boom, spojený s nástupem modré pilulky na podporu erekce na trh. Ve filmu jeho alter-ego ztvárnil Jake Gyllenhaal, který se coby zběhlý student medicíny chová v oblasti zdravotnictví jako obchodník s deštěm, nabízející předražené a ne vždy účinné léky. Vnucuje se do přízně lékařů a zavazuje si je úplatky. Jednoho dne potká v ordinaci jednoho z nich (Hank Azaria) krásnou dívku s nelítostnou diagnózou.

 

Smyslná Maggie (Anna Hathawayová) trpí Parkinsonovou chorobou v prvním, nejméně vnějškově zřetelném stadiu. Což je v jejím věku zvláštní jev. První rande skončí v posteli. I ty další mají být jen sexem bez závazků. To ale nezadaným třicátníkům vydrží přesně do chvíle, než si pod deku pustí i city. A s nimi se vkrádá láska, která posouvá sexuální přitažlivost na mnohem hlubší a důvěrnější rovinu. A oba okázalí cynici najednou stojí před otázkou, jak s ní naložit. Zvlášť když jednoho z partnerů sužuje nemoc, která bude mít čím dál degenerativnější účinky.

Pokud čekáte sladkobolnou variaci na Love Story Arthura Hilla, vězte že v melodramatické linii se netlačí příliš na pilu a je vkusně skloubena s předestřením vztahových peripetií ústřední dvojice a satirickým poukázáním na fungování korporátních společností ve stylu Děkujeme, že kouříte.

Navíc je režisérovi Edwardu Zwickovi (Poslední samuraj, Krvavý diamant) třeba přičíst k dobru, že milování dvou lidí ukazuje jako něco vzrušujícího a v rámci mainstreamového filmu se vzdaluje od sterilního zobrazení nahoty, typického pro americké žánrové filmy.

Určitě si přečtěte

Články odjinud