16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy

7. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray nosičích, které mohou posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Gravitace

r. Alfonso Cuarón, USA / Velká Británie 2013

Skupina kosmonautů je vyslána do vesmíru na poměrně rutinní misi, během níž mají na oběžné dráze Země provést technickou opravu na Hubbleově teleskopu. Během výstupu do volného prostoru se ale stane nečekaná katastrofa.

Neuvážlivý a ze strany Ruska málo ohleduplný odstřel porouchaného ruského satelitu způsobí řetězovou reakci. Řítící se úlomky satelitu naberou na oběžné dráze obrovské rychlosti a projdou vším, co jím stojí v cestě. Zničí i americký raketoplán a přeruší jeho spojení s pozemským řídícím střediskem.

Střet přežijí pouze dva lidé. Lékařka a vědkyně, ale nepříliš zkušená astronautka Ryan Stoneová (Sandra Bullock), pro niž jde o její první vesmírnou misi. A velitel výpravy a naopak zkušený veterán Matt Kowalski (George Clooney), který má nalétáno asi dvacet let a toto měla být jeho poslední mise před odchodem na odpočinek.

Zápletka této survival story má jednoduchý průběh. Nečekají nás žádná velká dějová překvapení a vše se odehrává v poměrně známých intencích katastrofických bijáků. Hrdinové bojují proti nástrahám osudu, je zde přítomné trauma z minulosti, vůle pokusit se o nemožné ve chvíli, kdy už se zdálo, že se hází ručník do ringu i motiv sebeobětování.

Zápletka je minimalistická. Ve vesmíru se něco zvrtne a začíná boj o holý život. O příběh zde ale opravdu nejde. Důležité je zprostředkování zážitku z vesmírného prostoru. A právě sem napřímil režisér svou veškerou tvůrčí invenci.

Fascinující kamerové jízdy stálého spolupracovníka jak Cuaróna, tak Terrence Malicka (Nový svět, Strom života) Emmanuela Lubezkiho, vám ve spojení s trojrozměrným formátem navodí stav, blízký závrati či opojení. Právě díky kameře na vás dopadne plná tíha tichého a nepřátelského vesmíru.

Gravitace uhrane už prvním záběrem, který trvá 17 minut, a vy se prostřednictvím něj seznámíte se všemi členy vesmírné posádky. Ladný pohyb kamery, evokující vesmírný balet, pak vystřídá zběsilé kroužení kolem vlastní osy, když se Ryan nedokáže kvůli gravitaci zastavit. Pocit stísněnosti, strachu a bezmoci je v té chvíli doslova hmatatelný. Kamera se napojuje na Ryanininu vnější i vnitřní perspektivu a věrně ji zrcadlí.

Dlouhé záběry bez střihu nám umožňují snadnější orientaci v prostoru, doslova nás do něho vtahují a my zapomínáme na svět okolo. Film, obsahující pouhých 156 záběrů, má díky těmto dlouhým záběrům velice specifické, pomalé, ale přitom nesmírně intenzivní tempo.

Stejně vynalézavě jako s vizuálními vjemy pracuje Cuarón i s těmi zvukovými, které procházejí také změnami mezi jednotlivými perspektivami. Od objektivní prezentace všudypřítomného vesmírného ticha se přechází ke komunikaci mezi astronauty a subjektivním projevům astronautů, jež zprostředkovávají jejich smyslovou zkušenost uvnitř skafandru.

Spojení obrazové, trikové a zvukové složky je natolik působivé a vzájemně prokomponované, že všechna chvála, jdoucí na adresu tohoto filmu, se jeví jako oprávněná. 3D režisér používá k prohloubení našeho vizuálního i emocionálního zážitku směrem dovnitř a vzdává prostřednictvím něj hold nekonečnosti prostoru a velebného ticha v něm.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

Jaké nové filmy se v Česku loni nejvíce stahovaly? Podívejte se na přehled titulů, za které lidé nechtěli platit. Víme, kolik vydělaly a kde si je můžete legálně pustit online.

Ondřej Králík

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

25 Jaromír Puk

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Příběh o přátelství, zradě a loajalitě k mafii se silným katarzním vyústěním se stává jedním z nejlepších filmů letošního roku a Scorseseho návratem k žánru i hercům, jež ho pomáhali spoluvytvářet.

12 Marek Čech

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

45 Marek Čech

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

J.J. Abrams se po minulém díle snaží divákům víc zavděčit. Sází proto na spektakulární akci, moudra, předávaná starou generací té nové a nostalgickou variaci na Návrat Jediho.

37 Marek Čech