16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy

7. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray nosičích, které mohou posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Robocop

r. José Padilha, USA 2014

Brazilský režisér a tvůrce ve své zemi mimořádně populárních akčních thrillerů se sociálně-politickým podtextem Elitní jednotka 1 a 2 José Padilha se spojil s debutujícím scenáristou Joshuou Zetumerem, aby se společně popasovali se sedmadvacet let starým originálem.

Zatímco ale Paul Verhoeven stavěl na přímočarosti a brutalitě, Padilha se rozhodl věnovat především tomu, jaké důsledky s sebou nese proměna člověka ve stroj. Ať už v psychice jedince, který tuto transformaci prodělal, nebo ve vztahu k jeho nejbližším, v tomto případě k rodině.

Výchozí premisa zůstává stejná. Takřka mrtvý policista Alex Murphy (Joel Kinnaman) dostane šanci dál žít, ale v kybernetickém těle, které má sloužit v boji s kriminalitou. Z fyzické stránky Alexe zůstalo po výbuchu jen torzo, které se rozhodne společnost OmniCorp se svolením jeho manželky Clary (Abbie Cornish) zresuscitovat.

Hlavní vědec společnosti, Dr. Norton (Gary Oldman) se mu sice snažil upravit mozek tak, aby z něho vymizely emoce i lidské svědomí, čímž by se stal dokonalým naprogramovaným strojem spravedlnosti, ale to se tak úplně nepodaří. Když pak začne stroj užívat mozek i emoce, obrátí se proti těm, kteří jím chtěli manipulovat ve prospěch svých zájmů.

Chamtivý ředitel Sellars (Michael Keaton) tu začne svádět mefistofelovský boj o Alexovu duši s frankensteinovským doktorem Nortonem, jehož dohání svědomí. Sellarsova pravá ruka Rick Mattox (Jackie Earle Haley) by byl nejradši, aby celý projekt proměny člověka ve člověka nevyšel a televizní moderátor Pat Novak (Samuel L. Jackson) zas v praxi předvádí, jak to vypadá, když někdo manipuluje ve prospěch někoho veřejným míněním a dožaduje se práva na co nejmodernější a nejúčinnější ochranu jednotlivce.

Řeší se tu ale i další etické otázky a dilemata, spjaté s proměnou člověka, náhle uvězněného v kovovém těle. Kam až může věda zajít při tvorbě nadlidí? Kde kočí lidská bytost a začíná stroj? Může ozbrojený stroj vykonávat policejní nebo vojenskou činnost? Kdo kontroluje takové jednání?

Snímek se dotýká jak tématu vývozu americké demokracie do zemí s jinou kulturní a politickou tradicí, tak řešení vnitřní bezpečnosti státu. Zabývá se i zneužitím informací a manipulací veřejnosti prostřednictvím médií. Zde zaměřených pravicově autoritářským směrem.

Satirický podtón obsahoval i originál, k němuž se zde odkazuje některými hláškami (Mrtvý nebo živý, půjdete se mnou), dubstepovou variací na soundtrack Basila Poledourise nebo designovou ukázkou původního kovového brnění. Tyto úlitby fanouškům jsou v omlazovacích verzích takřka povinné a hlavně očekávané.

Co fanoušky asi překvapí, že v novém Robocopovi není moc akce a pokud ano, tak zůstává za očekáváními, jež jsme si od tvůrce Elitních jednotek slibovali. Na výsledku je znát, že v Hollywoodu debutující Brazilec José Padilha sváděl ohledně podoby nového Robocopa se studiem velké boje a že si nemohl dovolit podobně nekompromisní jízdu jako jeho předchůdce Verhoeven.

To mu ale zas na druhou stranu umožnilo vydat se vlastní cestou. Režisér vsadil na inteligentní zápletku, satirický podtext, nejednoznačné charaktery záporáků a v rámci žánrových podívaných na skvělé herecké výkony většiny zúčastněných. Akční scény nejsou nijak oslňující a přináší spíš potřebné odlehčení od řešení morálních dilemat, jež film nastoluje.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Jiří Vejdělek přichází s adaptací románu Evžena Bočka, která svým tématem, charakterem i humorem připomíná restituční komedie devadesátých let.

5 Marek Čech

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

96 Jaromír Puk

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk