16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy

7. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray nosičích, které mohou posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Na hraně zítřka

r. Doug Liman, USA / Austrálie 2014

Děj se odehrává v blízké budoucnosti, kdy na Zemi zaútočili Mimikové. Hmyzu podobní mimozemšťané, kteří úspěšně obsazují celou Evropu a hrozí, že začnou expandovat i do zbytku světa. Na řadě jsou Britské ostrovy a velitelství spojeneckých vojsk vysílá na francouzské pobřeží vojenskou jednotku, vyzbrojenou speciálními mechanickými obleky. Takzvanými exoskeletony, které znásobují sílu svého nositele.

Do první linie je proti své vůli vyslán i podplukovník Bill Cage (Tom Cruise). Vojenský zpravodaj a marketingový poradce tiskového odboru americké armády, který má průběh klíčové operace zaznamenat. Bill se chce bojové akci za každou cenu vyhnout, za což je degradován a poslán rovnou na frontu.

S nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí je zařazen mezi vojáky, připravujícími se druhý den na útok. V něm padne hned v úvodu. Jakýmsi zázrakem ale procitne opět v kasárnách na prahu téhož dne, kdy se v nich objevil poprvé. Tedy v den před invazí. Zažije další jednodenní výcvik, znovu je vyslán do boje a znovu umírá. A tak dále. Časová smyčka se opakuje a on prožívá události od okamžiku příjezdu do tábora znovu a znovu.

Tuto situaci nezapříčinil žádný zázrak, ale přímý fyzický kontakt s mimozemšťanem, jehož schopnosti při potřísnění jeho tělními tekutinami získal. Své o tom ví slavná válečnice Rita Vrataski (Emily Blunt), přezdívaná Full Metal Bitch, která zažila něco podobného. Proto se rozhodne této Billovy schopnosti využít v boji proti emzákům.

Kolem získaného privilegia opakovat ten samý den znovu a znovu dokola, což by mohlo přispět k nalezení zranitelného místa soupeře v boji, je postavena celá zápletka filmu. Ano, jistě si řeknete, že nejde o nápad originální a už předtím byl využit například v komedii Na Hromice o den více nebo ve Zdrojovém kódu Duncana Jonese.

S hrdinou Na Hromnice o den více v podání Billa Murrayho má Bill Cage hodně společného. Oba se díky časové smyčce stávají lepšími lidmi. Bill totiž s každým dalším pokusem nezlepšuje jen své bojové a strategické schopnosti, ale dochází tu především k jeho vnitřní charakterové proměně. Ze sobeckého zbabělce a frajírka, jemuž jde jen o jeho vlastní přežití, se stává někým, kdo nalézá odvahu a odpovědnost za ty druhé a potažmo lidstvo jako celek.

Ze Zdrojového kódu je převzat motiv neustálého opakování a vylepšování již prožitých událostí. Z Vetřelců vojenské ladění a částečně i vzhled mimozemšťanů, kteří něčím evokují i Sentinely z Matrixu. Režisér rovněž po vzoru Vetřelců Mimiky dlouho neukazuje v celé jejich parádě, ale funkčně pracuje se strachem z nezjeveného.

Nalezneme tu příbuzné znaky i s Verhoevenovou Hvězdnou pěchotou, Válkou světů, Světovou invazí a dalšími filmy s tématem mimozemské invaze. Scéna výsadku na pláži v Normandii je zcela zjevným pomrknutím na dnes již ikonické úvodní vylodění v Zachraňte vojína Ryana.

S handicapem v podobě opakování stále stejných situací si scenáristé poradili velmi vtipně a inteligentně. Každá z variací má jiné tempo a zakončení, takže se nedostavuje pocit únavy z již viděného. Konvenčnější blockbusterovou polohu nabírá film až v samotném závěru, kdy ustupuje hravost v nakládání s možnostmi variování časové smyčky ve prospěch předvídatelného akčního vyústění, které zatlačí i víc na emoce.

To je ale jen drobný šrám na jinak skvěle sestrojeném celku, kde vše šlape tak jak má. Vyprávění se může opřít o kvalitní scénář, velice zručnou režii a herce, kteří na sebe vzájemně dobře slyší.

 

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Jiří Vejdělek přichází s adaptací románu Evžena Bočka, která svým tématem, charakterem i humorem připomíná restituční komedie devadesátých let.

5 Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

7 Marek Čech

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

99 Jaromír Puk

Stačí pro DVB-T2 pořídit set-top-box, nebo je lepší koupit nový televizor?

Stačí pro DVB-T2 pořídit set-top-box, nebo je lepší koupit nový televizor?

Když chcete levné řešení pro příjem DVB-T2, pořiďte si levný set-top-box. Lepší řešení je ale nový televizor. Našli jsme tři hlavní oblasti, ve kterých jsou set-top-boxy oproti televizorům méně výhodné.

116 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk