16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy

7. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray nosičích, které mohou posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Na hraně zítřka

r. Doug Liman, USA / Austrálie 2014

Děj se odehrává v blízké budoucnosti, kdy na Zemi zaútočili Mimikové. Hmyzu podobní mimozemšťané, kteří úspěšně obsazují celou Evropu a hrozí, že začnou expandovat i do zbytku světa. Na řadě jsou Britské ostrovy a velitelství spojeneckých vojsk vysílá na francouzské pobřeží vojenskou jednotku, vyzbrojenou speciálními mechanickými obleky. Takzvanými exoskeletony, které znásobují sílu svého nositele.

Do první linie je proti své vůli vyslán i podplukovník Bill Cage (Tom Cruise). Vojenský zpravodaj a marketingový poradce tiskového odboru americké armády, který má průběh klíčové operace zaznamenat. Bill se chce bojové akci za každou cenu vyhnout, za což je degradován a poslán rovnou na frontu.

S nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí je zařazen mezi vojáky, připravujícími se druhý den na útok. V něm padne hned v úvodu. Jakýmsi zázrakem ale procitne opět v kasárnách na prahu téhož dne, kdy se v nich objevil poprvé. Tedy v den před invazí. Zažije další jednodenní výcvik, znovu je vyslán do boje a znovu umírá. A tak dále. Časová smyčka se opakuje a on prožívá události od okamžiku příjezdu do tábora znovu a znovu.

Tuto situaci nezapříčinil žádný zázrak, ale přímý fyzický kontakt s mimozemšťanem, jehož schopnosti při potřísnění jeho tělními tekutinami získal. Své o tom ví slavná válečnice Rita Vrataski (Emily Blunt), přezdívaná Full Metal Bitch, která zažila něco podobného. Proto se rozhodne této Billovy schopnosti využít v boji proti emzákům.

Kolem získaného privilegia opakovat ten samý den znovu a znovu dokola, což by mohlo přispět k nalezení zranitelného místa soupeře v boji, je postavena celá zápletka filmu. Ano, jistě si řeknete, že nejde o nápad originální a už předtím byl využit například v komedii Na Hromice o den více nebo ve Zdrojovém kódu Duncana Jonese.

S hrdinou Na Hromnice o den více v podání Billa Murrayho má Bill Cage hodně společného. Oba se díky časové smyčce stávají lepšími lidmi. Bill totiž s každým dalším pokusem nezlepšuje jen své bojové a strategické schopnosti, ale dochází tu především k jeho vnitřní charakterové proměně. Ze sobeckého zbabělce a frajírka, jemuž jde jen o jeho vlastní přežití, se stává někým, kdo nalézá odvahu a odpovědnost za ty druhé a potažmo lidstvo jako celek.

Ze Zdrojového kódu je převzat motiv neustálého opakování a vylepšování již prožitých událostí. Z Vetřelců vojenské ladění a částečně i vzhled mimozemšťanů, kteří něčím evokují i Sentinely z Matrixu. Režisér rovněž po vzoru Vetřelců Mimiky dlouho neukazuje v celé jejich parádě, ale funkčně pracuje se strachem z nezjeveného.

Nalezneme tu příbuzné znaky i s Verhoevenovou Hvězdnou pěchotou, Válkou světů, Světovou invazí a dalšími filmy s tématem mimozemské invaze. Scéna výsadku na pláži v Normandii je zcela zjevným pomrknutím na dnes již ikonické úvodní vylodění v Zachraňte vojína Ryana.

S handicapem v podobě opakování stále stejných situací si scenáristé poradili velmi vtipně a inteligentně. Každá z variací má jiné tempo a zakončení, takže se nedostavuje pocit únavy z již viděného. Konvenčnější blockbusterovou polohu nabírá film až v samotném závěru, kdy ustupuje hravost v nakládání s možnostmi variování časové smyčky ve prospěch předvídatelného akčního vyústění, které zatlačí i víc na emoce.

To je ale jen drobný šrám na jinak skvěle sestrojeném celku, kde vše šlape tak jak má. Vyprávění se může opřít o kvalitní scénář, velice zručnou režii a herce, kteří na sebe vzájemně dobře slyší.

 

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

19 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

66 Jaromír Puk

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

Jaké nové filmy se v Česku loni nejvíce stahovaly? Podívejte se na přehled titulů, za které lidé nechtěli platit. Víme, kolik vydělaly a kde si je můžete legálně pustit online.

Ondřej Králík

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

J.J. Abrams se po minulém díle snaží divákům víc zavděčit. Sází proto na spektakulární akci, moudra, předávaná starou generací té nové a nostalgickou variaci na Návrat Jediho.

37 Marek Čech

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík