16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy

7. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray nosičích, které mohou posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Lucy

r. Luc Besson, Francie 2014

Mezi šťastnější období režijní tvorby Luca Bessona určitě patří dvojice akčních thrillerů s ženskými hrdinkami v hlavních rolích - Brutální Nikita a Leon. Právě na ně navázal svou autorskou novinkou Lucy, v níž do hlavní role obsadil Scarlett Johansson.

S americkou herečkou a s autorským příběhem z říše sci-fi se režisér snaží dát najevo, že má na víc než na recyklaci stále stejného thrillerového mustru, který předvádí ve francouzských variantách amerických žánrovek. Slibnou a nosnou zápletku, pracující s premisou, co by nastalo, kdyby člověk začal využívat ne desetinu (jak se to dle scénáře běžně děje), ale plných sto procent kapacity svého mozku, ale bohužel rozřeďuje onou standardní gangsterskou omáčkou, již známe z takřka každého filmu, vzniklého pod jeho produkční kuratelou.

Děj je poměrně jednoduchý, ambice jsou vidět na způsobu, kterým je rozvíjen. Hlavní hrdinka Lucy (Scarlett Johansson) je úplně obyčejná americká studentka, která žije na Tchaj-wanu. Nemá zrovna dobrý odhad na partnery, což si nejlépe uvědomí v momentu, kdy ji její poslední letmá známost zaplete do obchodu s drogami.

Kufřík, který měla předat čínskému mafiánovi, panu Jangovi (Choi Min-sik z Oldboye), obsahoval extrémně silnou syntetickou drogu, kterou, než se naděje, má zašitou v břiše. Pokud chce přežít, musí ji letadlem propašovat do Evropy, kde bude distribuována na místním trhu.

Díky brutálnímu zacházení ze strany jednoho z gangsterských strážců se ale pytlík s drogou v jejím břiše roztrhne. A jeho obsah se začne uvolňovat a vstřebávat do jejího těla. Výsledkem není předávkování, ale taková změna v jejím krevním oběhu a buněčné stavbě, jež způsobí, že se z křehké blondýnky začne měnit v nadčlověka s nadpřirozenými schopnostmi.

Neroste přitom jen její síla a hbitost, ale i potenciál jejího mozku a všech smyslů, které jsou s jeho činností spjaté. Lucy se najednou nebojí, je vnímavější a rychlejší v úsudku. Dosud spících nebo neaktivních devadesát procent činnosti mozkové kapacity se probouzí k životu a nabývá na síle.

Lucu Bessonovi zápletka, zabývající se možnostmi využití kapacity lidského mozku, slouží k úvaze na téma člověk a Bůh. Nepřekvapí, že zbožšťuje právě ženu, jež postupně přebírá vládu nad časoprostorem i fungováním lidského světa. Mozek Lucy zpracovává složité informace v mžiku vteřiny, její tělo se stává imunní proti bolesti a neuvěřitelně rychle se regeneruje. Dívka pohybuje předměty i lidmi, leze po stropě. Mění se vnějškově i vnitřně.

Luc Besson se s příběhem Lucy pokusil o takřka nemožné. Totiž spojit tři filmy v jeden. Úvod vypadá jako klasický ženský revenge thriller typu Wrightovy Hanny, v němž se Lucy mstí těm, kteří do ní ten drogový kontraband nacpali. Postupně vyprávění nabírá charakteru sci-fi typu Matrixu nebo Nolanova Počátku, kde jde o uvědomění si možností, jak ohýbat realitou.

A v závěru, kdy se Lucy jako ženský Neo odpoutává někam do astrálních sfér, kde dochází k zrychlenému evolučnímu vývoji planety Země, se Besson sám vydává do sfér, jež před ním osahával Darren Aronofsky ve Fontáně, Terrence Malick ve Stromu života nebo Stanley Kubrick ve 2001: Vesmírné odysee. Na ni se zde pomrkává snad nejčitelněji prostřednictvím záběrů opic nebo těch vesmírných.

Režisér ale s žádnou z těchto linií nepracuje příliš koncepčně a spíš je trochu povrchně pokládá vedle sebe, aby byl uspokojen jak divák, vyhledávající přímočařejší akční podívané, okořeněné humorem, tak ten, který od filmů očekává i nějaký přesah nebo myšlenku.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

Multiroom systém reproduktorů Sonos může na první pohled vypadat docela složitě. Poradíme, jak jej nejlépe využít, a na co si případně dát pozor.

2 Tomáš Holčík

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

57 Jaromír Puk

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

Otestovali jsme cenově dostupný televizor méně tradiční značky, nicméně s velmi zajímavou výbavou.

24 Alexandr Bray

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450 přináší velmi solidní protihodnotu za investované peníze - získáte pocit, že máte "kus gramofonu". Když vám navíc v rozpočtu zbude něco peněz na lepší přenosku, tak dostanete díky vibrace dobře absorbujícímu šasi opravdu dobrý základní Hi-Fi gramofon

1 Daniel Březina