16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy

7. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray nosičích, které mohou posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Lucy

r. Luc Besson, Francie 2014

Mezi šťastnější období režijní tvorby Luca Bessona určitě patří dvojice akčních thrillerů s ženskými hrdinkami v hlavních rolích - Brutální Nikita a Leon. Právě na ně navázal svou autorskou novinkou Lucy, v níž do hlavní role obsadil Scarlett Johansson.

S americkou herečkou a s autorským příběhem z říše sci-fi se režisér snaží dát najevo, že má na víc než na recyklaci stále stejného thrillerového mustru, který předvádí ve francouzských variantách amerických žánrovek. Slibnou a nosnou zápletku, pracující s premisou, co by nastalo, kdyby člověk začal využívat ne desetinu (jak se to dle scénáře běžně děje), ale plných sto procent kapacity svého mozku, ale bohužel rozřeďuje onou standardní gangsterskou omáčkou, již známe z takřka každého filmu, vzniklého pod jeho produkční kuratelou.

Děj je poměrně jednoduchý, ambice jsou vidět na způsobu, kterým je rozvíjen. Hlavní hrdinka Lucy (Scarlett Johansson) je úplně obyčejná americká studentka, která žije na Tchaj-wanu. Nemá zrovna dobrý odhad na partnery, což si nejlépe uvědomí v momentu, kdy ji její poslední letmá známost zaplete do obchodu s drogami.

Kufřík, který měla předat čínskému mafiánovi, panu Jangovi (Choi Min-sik z Oldboye), obsahoval extrémně silnou syntetickou drogu, kterou, než se naděje, má zašitou v břiše. Pokud chce přežít, musí ji letadlem propašovat do Evropy, kde bude distribuována na místním trhu.

Díky brutálnímu zacházení ze strany jednoho z gangsterských strážců se ale pytlík s drogou v jejím břiše roztrhne. A jeho obsah se začne uvolňovat a vstřebávat do jejího těla. Výsledkem není předávkování, ale taková změna v jejím krevním oběhu a buněčné stavbě, jež způsobí, že se z křehké blondýnky začne měnit v nadčlověka s nadpřirozenými schopnostmi.

Neroste přitom jen její síla a hbitost, ale i potenciál jejího mozku a všech smyslů, které jsou s jeho činností spjaté. Lucy se najednou nebojí, je vnímavější a rychlejší v úsudku. Dosud spících nebo neaktivních devadesát procent činnosti mozkové kapacity se probouzí k životu a nabývá na síle.

Lucu Bessonovi zápletka, zabývající se možnostmi využití kapacity lidského mozku, slouží k úvaze na téma člověk a Bůh. Nepřekvapí, že zbožšťuje právě ženu, jež postupně přebírá vládu nad časoprostorem i fungováním lidského světa. Mozek Lucy zpracovává složité informace v mžiku vteřiny, její tělo se stává imunní proti bolesti a neuvěřitelně rychle se regeneruje. Dívka pohybuje předměty i lidmi, leze po stropě. Mění se vnějškově i vnitřně.

Luc Besson se s příběhem Lucy pokusil o takřka nemožné. Totiž spojit tři filmy v jeden. Úvod vypadá jako klasický ženský revenge thriller typu Wrightovy Hanny, v němž se Lucy mstí těm, kteří do ní ten drogový kontraband nacpali. Postupně vyprávění nabírá charakteru sci-fi typu Matrixu nebo Nolanova Počátku, kde jde o uvědomění si možností, jak ohýbat realitou.

A v závěru, kdy se Lucy jako ženský Neo odpoutává někam do astrálních sfér, kde dochází k zrychlenému evolučnímu vývoji planety Země, se Besson sám vydává do sfér, jež před ním osahával Darren Aronofsky ve Fontáně, Terrence Malick ve Stromu života nebo Stanley Kubrick ve 2001: Vesmírné odysee. Na ni se zde pomrkává snad nejčitelněji prostřednictvím záběrů opic nebo těch vesmírných.

Režisér ale s žádnou z těchto linií nepracuje příliš koncepčně a spíš je trochu povrchně pokládá vedle sebe, aby byl uspokojen jak divák, vyhledávající přímočařejší akční podívané, okořeněné humorem, tak ten, který od filmů očekává i nějaký přesah nebo myšlenku.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N je skvělé zařízení - ač integrace streamování není revoluční myšlenkou, je to spolu s univerzální sadou analogových a digitálních konektorů poslední krůček k tomu, abyste mohli mít prakticky vše "pod jednou střechou", navíc v designu a kvalitě, kterou značka Marantz zaručuje. Pokud hledáte pohodovou muzikálnost a výtečnou univerzálnost představuje PM7000N excelentní nabídku.

4 Daniel Březina

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

17 Jaromír Puk

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

31 Marek Čech

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech