16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy

7. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray nosičích, které mohou posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Thor: Temný svět

r. Alan Taylor, USA 2013

Bůh hromu Thor se od minule hodně změnil. Už to není ten arogantní a namyšlený panák, kterého musel jeho otec Odin za jeho zpupnost a pýchu potrestat ztrátou jeho schopností a vyhnanstvím na Zemi. Pozemský očistec severskému manekýnovi s chováním burana hodně pomohl a on nyní čeká na převzetí odpovědnosti nad správou všech devíti planet kosmického řádu, nad nimiž dosud bděl jeho moudrý a diplomatický otec.

Ukáže se ale, že harmonie mezi devíti světy, jimž by měl božský kralevic brzy vládnout, je opět v ohrožení a její stabilitu se snaží narušit nepřítel z dávných dob. Před mnoha tisíciletími totiž válčil Odinův otec Bor s temnými elfy, kteří toužili zničit vše živé. Rase, starší než vesmír sám, se to nepovedlo, ale nyní znovu cítí svou příležitost.

Přispěje k tomu nechtěně mladá astrofyzička Jane (Natalie Portman), která trpí už dvouletým odloučením od svého milého Thora. Při zkoumání časoprostorových paradoxů narazí na něco, co mělo zůstat ukryto před zraky světa a co se může stát zničující zbraní v nepovolaných rukou.

Z hibernace se probudivší elfové se rozhodnou této látky zmocnit a s pomocí ní zničit celý svět. Plány jejich pomstychtivého vůdce Malekitha (Christopher Eccleston) se rozhodne zmařit Thor. Ten se spolu se svým bratrem Lokim (Tom Hiddleston), jehož vytáhne z královského žaláře, vydává do Svartálfheimu. Domovské elfí říše, k jejímž kulisám filmařům posloužily islandské sopečné scenérie.

Alan Taylor, zkušený televizní a seriálový režisér, vesměs z produkce HBO (Sex ve městě, Západní křídlo, Rodina Sopránů, Odpočívej v pokoji, Řím, Impérium - Mafie v Atlantic City, Hra o trůny), v Temném světě zužitkoval své zkušenosti z natáčení Hry o trůny.

Svému prvnímu celovečernímu filmu vetknul vizuální podobu, blízkou tomuto populárnímu fantasy seriálu, takže místo branaghovských pastelově komiksových barev se dočkáme obrazu, laděného do odstínů šedavě-zelených. Stejně tak vymizela Branaghova hravost, s níž přistupoval k mixu dramatických scén s těmi odlehčenými, a nastoupilo módní temné ladění.

Akce je přehledná, nijak krvavá a je na ní znát její digitální původ, což nejlépe zračí finální scéna s propady a přelety do ostatních dimenzí. Co se vylepšilo, jsou kulisy, které už nemají takový papundeklový ráz. A s nimi i celková výprava filmu, která je bohatší co do množství prostředí, kde se děj odehrává.

Thorův vztah s Lokim, plný lásky, žárlivosti, nenávisti, výčitek a vzájemného popichování, se pro vyprávění stává klíčovým a zastiňuje i jeho romanci s Jane, která je oproti jedničce odsunuta víc na druhou kolej.

Psychologie postav čerpá inspiraci z módní nolanovské temnoty a akce pomrkává na laserové souboje v Hvězdných válkách. Žánrově a dějově pak pokračování sklouzává do až příliš spotřební škatulky současných heroických fantasy příběhů, definovaných na jedné straně seriálovou Hrou o trůny a na té druhé filmovým Pánem prstenů.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

17 Jaromír Puk

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Příběh o přátelství, zradě a loajalitě k mafii se silným katarzním vyústěním se stává jedním z nejlepších filmů letošního roku a Scorseseho návratem k žánru i hercům, jež ho pomáhali spoluvytvářet.

12 Marek Čech

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Velmi očekávanou novinkou pro rok 2020 jsou menší 48" (122 cm) OLED televizory, které doplní stávající 55" modely. I když v současné době zájem směřuje k úhlopříčkám 65" a větším, stále je dost lidí, kteří chtějí maximálně 50" model.

11 Jaromír Puk