16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy

7. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray nosičích, které mohou posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Thor: Temný svět

r. Alan Taylor, USA 2013

Bůh hromu Thor se od minule hodně změnil. Už to není ten arogantní a namyšlený panák, kterého musel jeho otec Odin za jeho zpupnost a pýchu potrestat ztrátou jeho schopností a vyhnanstvím na Zemi. Pozemský očistec severskému manekýnovi s chováním burana hodně pomohl a on nyní čeká na převzetí odpovědnosti nad správou všech devíti planet kosmického řádu, nad nimiž dosud bděl jeho moudrý a diplomatický otec.

Ukáže se ale, že harmonie mezi devíti světy, jimž by měl božský kralevic brzy vládnout, je opět v ohrožení a její stabilitu se snaží narušit nepřítel z dávných dob. Před mnoha tisíciletími totiž válčil Odinův otec Bor s temnými elfy, kteří toužili zničit vše živé. Rase, starší než vesmír sám, se to nepovedlo, ale nyní znovu cítí svou příležitost.

Přispěje k tomu nechtěně mladá astrofyzička Jane (Natalie Portman), která trpí už dvouletým odloučením od svého milého Thora. Při zkoumání časoprostorových paradoxů narazí na něco, co mělo zůstat ukryto před zraky světa a co se může stát zničující zbraní v nepovolaných rukou.

Z hibernace se probudivší elfové se rozhodnou této látky zmocnit a s pomocí ní zničit celý svět. Plány jejich pomstychtivého vůdce Malekitha (Christopher Eccleston) se rozhodne zmařit Thor. Ten se spolu se svým bratrem Lokim (Tom Hiddleston), jehož vytáhne z královského žaláře, vydává do Svartálfheimu. Domovské elfí říše, k jejímž kulisám filmařům posloužily islandské sopečné scenérie.

Alan Taylor, zkušený televizní a seriálový režisér, vesměs z produkce HBO (Sex ve městě, Západní křídlo, Rodina Sopránů, Odpočívej v pokoji, Řím, Impérium - Mafie v Atlantic City, Hra o trůny), v Temném světě zužitkoval své zkušenosti z natáčení Hry o trůny.

Svému prvnímu celovečernímu filmu vetknul vizuální podobu, blízkou tomuto populárnímu fantasy seriálu, takže místo branaghovských pastelově komiksových barev se dočkáme obrazu, laděného do odstínů šedavě-zelených. Stejně tak vymizela Branaghova hravost, s níž přistupoval k mixu dramatických scén s těmi odlehčenými, a nastoupilo módní temné ladění.

Akce je přehledná, nijak krvavá a je na ní znát její digitální původ, což nejlépe zračí finální scéna s propady a přelety do ostatních dimenzí. Co se vylepšilo, jsou kulisy, které už nemají takový papundeklový ráz. A s nimi i celková výprava filmu, která je bohatší co do množství prostředí, kde se děj odehrává.

Thorův vztah s Lokim, plný lásky, žárlivosti, nenávisti, výčitek a vzájemného popichování, se pro vyprávění stává klíčovým a zastiňuje i jeho romanci s Jane, která je oproti jedničce odsunuta víc na druhou kolej.

Psychologie postav čerpá inspiraci z módní nolanovské temnoty a akce pomrkává na laserové souboje v Hvězdných válkách. Žánrově a dějově pak pokračování sklouzává do až příliš spotřební škatulky současných heroických fantasy příběhů, definovaných na jedné straně seriálovou Hrou o trůny a na té druhé filmovým Pánem prstenů.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

Otestovali jsme cenově dostupný televizor méně tradiční značky, nicméně s velmi zajímavou výbavou.

24 Alexandr Bray

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

98 Jaromír Puk