16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy

7. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray nosičích, které mohou posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Captain America: Návrat prvního Avengera

r. Anthony Russo, Joe Russo, USA 2014

Voják a patriot Steve Rogers (Chris Evans) alias Kapitán Amerika je po sedmdesáti letech hibernován do světa, jehož zákonitostem moc nerozumí. Hra všemožných tajných služeb a organizací mu identifikaci se změněnými podmínkami jeho bytí ještě víc znesnadňuje.

Děj Návratu prvního Avengera se odehrává dva roky po newyorských událostech, jichž jsme byli svědky v Avengers. Svět se z mimozemské invaze stále ještě nevzpamatoval a organizace S.H.I.E.L.D. proto spěchá se spuštěním programu na likvidaci potenciálních hrozeb na planetě Zemi. Jeho finalizace je ale ohrožena únikem informací. Na vedoucího projektu Nicka Fury (Samuel L. Jackson) je spáchán atentát. Uchýlí se ke Steveovi, jehož varuje, aby nikomu nevěřil.

Furyho nadřízený Alexander Pierce (Robert Redford) Stevea předvolá, aby vypověděl o tom, jaké informace mu Nick předal. Když to odmítne, je označen za zrádce a je na něj spuštěn hon. K němu se přidává i tajuplná postava s maskou a ocelovou kybernetickou paží, jež se ukáže být někým, koho Steve z minulosti dobře zná.

Bucky Barnes (Sebastian Stan) byl jeho přítel, který přežil smrtící pád do hlubin. Našli jej Rusové a vymyli mu mozek, aby ho mohli desítky let využívat jako chladnokrevného nájemného zabijáka s krycím jménem Zimní voják (Winter Soldier).

Nyní se zbavený vzpomínek postaví Kapitánovi jako rovnocenný protivník, jenž vládne podobně nadlidskou silou jako on. Pomoc v nesnadné situaci nachází Steve v Natashe Romanoff / Black Widow (Scarlett Johansson), a černošském parťákovi do nepohody Samu Wilsonovi (Anthony Mackie) aka Falconovi.

Kapitán Amerika se nezměnil. Stále je se štítem s motivem americké vlajky ochoten bojovat za svobodu své vlasti. Tak jak je zvyklý, přímočaře a bez nějakých zákulisních her, kompromisů a pletich. Právě ony ale prolezly jeho mateřskou organizací S.H.I.E.L.D. natolik, že Návrat prvního Avengera připomíná svým laděním paranoidní thrillery ze sedmdesátých let typu Tři dny Kondora, Všichni prezidentovi muži nebo Pohled společnosti Parallax.

Pomrkává i na jejich novodobé pokračovatele v podobě bourneovek, v nedílné spjatosti složky konspirační a akční. Scenáristická dvojice Christopher Markus a Stephen McFeely, jež připravila už první díl Captaina, komiksové dobrodružství snesla víc na zem. Konspirační zápletka s idealistou, z něhož systém udělá štvance, který nikomu a ničemu nevěří, není nijak originální, ale v rámci marvelovského světa přináší vítané oživení.

Na výsledku je hodně znát, jak se tvůrci snaží o kombinaci starého a nového. Uspokojeno přeci musí být jak popcornové publikum, tak to, které od filmů očekává nějaký politický nebo společenský přesah či komentář. To první přivítá tradiční marvelovku, plnou akce, komiksové nadsázky a pulpových zloduchů z organizace Hydra. To druhé úvahy o náladách americké společnosti v důsledku omezování svobod jejich občanů.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

45 Marek Čech

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

25 Jaromír Puk

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N je skvělé zařízení - ač integrace streamování není revoluční myšlenkou, je to spolu s univerzální sadou analogových a digitálních konektorů poslední krůček k tomu, abyste mohli mít prakticky vše "pod jednou střechou", navíc v designu a kvalitě, kterou značka Marantz zaručuje. Pokud hledáte pohodovou muzikálnost a výtečnou univerzálnost představuje PM7000N excelentní nabídku.

4 Daniel Březina

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

35 Jaromír Puk