16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy

7. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray nosičích, které mohou posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Captain America: Návrat prvního Avengera

r. Anthony Russo, Joe Russo, USA 2014

Voják a patriot Steve Rogers (Chris Evans) alias Kapitán Amerika je po sedmdesáti letech hibernován do světa, jehož zákonitostem moc nerozumí. Hra všemožných tajných služeb a organizací mu identifikaci se změněnými podmínkami jeho bytí ještě víc znesnadňuje.

Děj Návratu prvního Avengera se odehrává dva roky po newyorských událostech, jichž jsme byli svědky v Avengers. Svět se z mimozemské invaze stále ještě nevzpamatoval a organizace S.H.I.E.L.D. proto spěchá se spuštěním programu na likvidaci potenciálních hrozeb na planetě Zemi. Jeho finalizace je ale ohrožena únikem informací. Na vedoucího projektu Nicka Fury (Samuel L. Jackson) je spáchán atentát. Uchýlí se ke Steveovi, jehož varuje, aby nikomu nevěřil.

Furyho nadřízený Alexander Pierce (Robert Redford) Stevea předvolá, aby vypověděl o tom, jaké informace mu Nick předal. Když to odmítne, je označen za zrádce a je na něj spuštěn hon. K němu se přidává i tajuplná postava s maskou a ocelovou kybernetickou paží, jež se ukáže být někým, koho Steve z minulosti dobře zná.

Bucky Barnes (Sebastian Stan) byl jeho přítel, který přežil smrtící pád do hlubin. Našli jej Rusové a vymyli mu mozek, aby ho mohli desítky let využívat jako chladnokrevného nájemného zabijáka s krycím jménem Zimní voják (Winter Soldier).

Nyní se zbavený vzpomínek postaví Kapitánovi jako rovnocenný protivník, jenž vládne podobně nadlidskou silou jako on. Pomoc v nesnadné situaci nachází Steve v Natashe Romanoff / Black Widow (Scarlett Johansson), a černošském parťákovi do nepohody Samu Wilsonovi (Anthony Mackie) aka Falconovi.

Kapitán Amerika se nezměnil. Stále je se štítem s motivem americké vlajky ochoten bojovat za svobodu své vlasti. Tak jak je zvyklý, přímočaře a bez nějakých zákulisních her, kompromisů a pletich. Právě ony ale prolezly jeho mateřskou organizací S.H.I.E.L.D. natolik, že Návrat prvního Avengera připomíná svým laděním paranoidní thrillery ze sedmdesátých let typu Tři dny Kondora, Všichni prezidentovi muži nebo Pohled společnosti Parallax.

Pomrkává i na jejich novodobé pokračovatele v podobě bourneovek, v nedílné spjatosti složky konspirační a akční. Scenáristická dvojice Christopher Markus a Stephen McFeely, jež připravila už první díl Captaina, komiksové dobrodružství snesla víc na zem. Konspirační zápletka s idealistou, z něhož systém udělá štvance, který nikomu a ničemu nevěří, není nijak originální, ale v rámci marvelovského světa přináší vítané oživení.

Na výsledku je hodně znát, jak se tvůrci snaží o kombinaci starého a nového. Uspokojeno přeci musí být jak popcornové publikum, tak to, které od filmů očekává nějaký politický nebo společenský přesah či komentář. To první přivítá tradiční marvelovku, plnou akce, komiksové nadsázky a pulpových zloduchů z organizace Hydra. To druhé úvahy o náladách americké společnosti v důsledku omezování svobod jejich občanů.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

Otestovali jsme cenově dostupný televizor méně tradiční značky, nicméně s velmi zajímavou výbavou.

24 Alexandr Bray

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík