16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy

7. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray nosičích, které mohou posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Amazing Spider-Man 2

r. Marc Webb, USA 2014

Peter Parker (Andrew Garfield) ve své superhrdinské identitě nachází rozměr, který dává jeho existenci vyšší smysl. Spider-Man přebírá svůj díl odpovědnosti za stav společnosti, v níž se nachází, což se logicky musí odrazit na jeho soukromém životě.

V prvním dílu veliteli městské policie slíbil, že jeho dceru Gwen (Emma Stone) ochrání před všemi nebezpečími, vyplývajícími z toho, že ona jako jediná zná tajemství jeho dvojjediné existence. Tomuto slibu ale není snadné dostát, protože vztah s jeho sympatickou středoškolskou láskou je čím dál intenzivnější a oba dva se upřímně milují. Jeho rozpolcenost mezi veřejným působením a soukromým životem si ale vybírá svou daň.

Režisér skvělé vztahové dramedie 500 dní se Summer už v jedničce naznačil, že vztahová linie mezi Peterem a Gwen je pro něho něčím, na co klade ve svém vyprávění důraz. Dvojka toto zaměření prohlubuje. Pro někoho asi nežádoucím směrem. Ten pak bude v jejich cukrování i neustálých rozchodech a dávání se dohromady vidět prvky seriálové produkce pro teenagery.

Jiný naopak ocení, že zavedený komiksový mustr je o romantiku obohacen. A to takovou, která působí něžně a emotivně. Přikláním se spíš k té druhé skupině, která ji vítá a v komplikovanosti vztahových peripetií vidí jeden z motorů vyprávění.

Skalní komiksové fanoušky bude ale spíše než vztahová linie asi zajímat, jak vypadá akce a jak dopadlo představení záporáků. Budou uspokojeni tak půl na půl.

Akce je natočena velmi zručně, přehledně a nápaditě a třetí rozměr tento vjem tentokrát nesráží, ale naopak umocňuje. 3D prostorové akrobacii při průletech mezi mrakodrapy zkrátka sluší a dává ji opojný charakter. Webb evidentně vyslyšel fanouškovské výtky a je znát, že si je v jejím choreografickém rozehrání mnohem jistější.

Se záporáky už je situace trochu ošemetnější. Efektní souboje Pavoučího muže se zmodralým Electrem (Jamie Foxx), při nichž dochází k masivnímu výboji elektrického proudu či levitování a teleportaci objektů, vás určitě zaujmou. Horší už je to s prostorem, který je padouchům ve stočtyřicetiminutovém vyprávění vymezen.

Tvůrci slibovali rovnoměrné zastoupení hned tří, Electra, Peterova spolužáka Harryho Osborna (Dane DeHaan), alias Green Goblina a Rhina (Paul Giamatti). Ten poslední zde má v jeho transformované rohaté podobě ale spíš cameo zastoupení, zábavné svou neohrabaností.

Scenáristé se pokouší o mnohem komplexnější pohled než minule. Vrací se do minulosti k smrti Peterových rodičů, zaznamenávají jeho přítomné trable soukromé i ty při potýkání se záporáky a naznačují, kudy by se celé pavoučí univerzum mohlo do budoucna vyvíjet.

Někdy jsou při této jejich snaze objasnit šířeji dění okolo společnosti OsCorp a její provázanosti se životy hrdinů zbytečně doslovní, jinde naopak zbrkle zkratkovití nebo až banální. Ctí přitom zlaté sequelové pravidlo - nabídnout všeho minimálně dvakrát víc.

Marc Webb se snaží oslovit mladší popcornové diváky, komiksové fandy i starší obecenstvo, jež přitakává spíš komplikovanějším a problémy tohoto světa reflektujícím batmanovkám v režii Christohera Nolana. Režisér hledá kompromis mezi těmito přístupy a výsledný tvar pak působí trochu rozporuplně. Ne ale způsobem, který by vám byl proti srsti. Pokud se vám líbila jednička v jeho pojetí, budete spokojeni i s dalším dobrodružstvím Pavoučího muže, kterým se pomalu a nenásilně otevírají dveře k záporácké týmovce Sinister Six.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

J.J. Abrams se po minulém díle snaží divákům víc zavděčit. Sází proto na spektakulární akci, moudra, předávaná starou generací té nové a nostalgickou variaci na Návrat Jediho.

37 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

69 Jaromír Puk

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

35 Jaromír Puk

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

Jaké nové filmy se v Česku loni nejvíce stahovaly? Podívejte se na přehled titulů, za které lidé nechtěli platit. Víme, kolik vydělaly a kde si je můžete legálně pustit online.

Ondřej Králík

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

45 Marek Čech