16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy

7. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray nosičích, které mohou posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Strážci Galaxie

r. James Gunn, USA 2014

Komiksová invaze studia Marvel pokračuje, jen tentokrát s mnohem obskurnější partou než jsou Avengeři. A kdo že se to pokusí zachránit galaxii před mocným zločincem Ronanem (Lee Pace), jehož genocidní ambice ohrožují celý vesmír?

Lidský pilot a dobrodruh Peter Quill (Chris Pratt). Neotesaný hláškující mýval a expert na zbraně Rocket Raccoon (Bradley Cooper). Chodící oživlý strom Groot (Vin Diesel). Smrtící a tajemná zelená šermířka Gamora (Zoe Saldana). A svalovitý řezník a válečník Drax Destroyer (Dave Bautista), jehož do akce žene touha po pomstě za vyvražděnou rodinu, již má na svědomí právě Ronan.

Hlavní hrdina Peter si velkohubě nechává říkat Star-Lord a hrozně se diví, že jeho „proslulost“ psance ještě nedolehla ke všem obyvatelům vzdálené galaxie. Jako malý kluk byl po smrti matky unesen ze Země do vesmíru. Bandou, která ho vychovala k obrazu svému a jež si říká Plenitelé.

Drax si šel s Gamorou v minulosti po krku a jeho tělesná schránka má blízko k té Hulkově. Jen jemu se o něco lépe daří zvládat své emoce. Stromový mimozemšťan Groot má tu výhodu, že po utržených ránách rychle regeneruje. Moc toho nenamluví (I am Groot), ale určitě je vděčný za to, že ho rychlopalný mýval Rocket Racoon přivedl do party.

Podobně jako Joss Whedon v Avengers, tak i James Gunn ve Strážcích Galaxie pracuje s tím, že má před sebou sbírku vypjatých individualit, z nichž každá má své cíle i osobnostní rysy, které na sebe při vzájemném vymezování pozic logicky naráží. Pak dochází k roztomile nekorektnímu pošťuchování, které vychází z nejlepších tradic buddy movies a plodí zdaleka největší kadenci hlášek a slovních ataků ze všech marvelovských počinů.

Na hláškách je znát, že scenáristé přemýšleli nad tím, aby postavám dobře sedli a pomohli je ještě o něco lépe charakterizovat. To je případ onoho nápadu se Star Lordovou kazetou Awesome s největšími osmdesátkovými hity, na níž totálně ujíždí. A vy spolu s ním.

Stejnojmenně pojmenovaný soundtrack zároveň pomáhá definovat atmosféru celého filmu, který působí jako hodně odlehčená verze Star Wars, na níž je vidět, s jakou láskou byla připravovaná. Kvalitní CGI u marvelovských filmů už očekáváme tak nějak automaticky, takže se můžeme víc soustředit třeba na velmi povedený design postav a nápaditost pestrobarevných kostýmů, které nosí.

Režisér James Gunn se ukazuje být velice zručným řemeslníkem, který hravě zvládá kombinaci akce, napětí, dramatických momentů i těch emotivních. Akce není nijak opulentní, ale má svižné tempo a nechybí ji nadhled. To ostatně platí pro celý film.

Režisér vesmírné dobrodružství prokládá humorem slovním, situačním i tím ironickým, z něhož ale není nikdy znát, že by se postavám vysmíval. Naopak, má je moc rád a chce, abychom zažívali stejný pocit. Což není vzhledem k jejich dojemné výstřednosti tak těžké.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10 je mimořádně excelentním zhmotněním moderního Hi-Fi s až high-endovými přesahy. Není to striktní audiofilská záležitost, ale hudební radosti přinese rozhodně dost a dost. Po právu získal ocenění EISA „chytrý zesilovač“ pro rok 2019/2020.

3 Daniel Březina

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech