16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy

7. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray nosičích, které mohou posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Hobit: Šmakova dračí poušť
r. Peter Jackson, USA / Nový Zéland 2013

Tvůrci prvního dílu Hobita byli kritizováni za to, že z knihy (nebo přesněji jejích prvních šesti kapitol) zfilmovali každou pomlčku, tečku a středník. Šmakova dračí poušť od ilustrativního, doslovného přepisu předlohy odstupuje a nabízí koncept jiný.

Scenáristé se úskalím prostředního dílu, který nikde nezačíná a nikde nekončí, vyhýbají tím, že do hobitovského příběhu integrují prvky z jiných částí Tolkienovy rozsáhlé práce, věnované Středozemi. Konkrétně jde o motivy z jeho dodatku ke knižnímu Pánovi prstenů.

Zacházejí s nimi poučeně. Tedy tak, aby prostřednictvím nich nenarušily ducha původní látky, ale zároveň vytvořili domácky blízké (vzhledem k všeobecné znalosti filmové LOTR trilogie) mosty mezi trilogií Pána prstenů a Hobitem.

Vyprávění ale nekošatí jen postavami známými, ale v knižním Hobitovi nepřítomnými, jako je elfí princ Legolas (Orland Bloom). Vytváří rovnou nové, které postrádají zázemí v Tolkienově díle. To je případ ztepilé a energické kapitánky královské stráže a elfí lučištnice Tauriel. V podání Evangeline Lilly, známé ze seriálu Ztraceni. Důvod je prostý. Obohatit děj o milostnou zápletku a genderově vyvážit to, co Tolkien do svého díla nevtělil.

Celkově pak druhý díl potemněl a nabral tempo. Tím, jak se děj dostal do míst, kde je možno rozehrát opravdu třeskutou akci, toho Jackson využívá, jak jen to jde. Příkladem budiž scéna proplouvání dravé, zpěněné řeky v sudech při útěku z království lesních elfů.

Jackson se tuto choreograficky nápaditou a důvtipnou záležitost nebojí podat s až groteskní nadsázkou, což ostatně není jediný filmový žánr, kterým své pohádkové fantasy vyprávění koření. Úvod v hůrecké hospodě evokuje westerny. Najdeme zde, podobně jako v Pánovi prstenů, i několik vyloženě hororových scén (setkání Gandalfa a Saurona). A milostný trojúhelník mezi Legolasem, Tauriel a trpaslíkem Kilim (Aidan Turner) odkazuje k žánru romantickému.

Nepřátelé jsou hrozivější a nebezpečnější. Akce napínavější a dynamičtější. A digitální drak se stává největším lákadlem filmu. Jak ve své animované podobě, tak v té mluvené a mimické. Svým hlasem ho namluvil Benedict Cumberbatch, představitel populárního televizního Sherlocka, který si démonicky chladné postavy vyzkoušel už v druhém Star Treku.

Souboj v trpasličích dolech s touto okřídlenou bestií s mazlivým hlasem představuje vyvrcholení celého filmu. Intenzivní a pohlcující. Akční scény jsou brilantně natočeny, k čemuž napomáhá použitá HFR (high frame rate) technologie snímání 48 snímků za sekundu.

Druhý Hobit oproti tomu prvnímu přináší větší a dynamičtější lunaparkovou jízdu, řetězící vizuální atrakce do podoby megalomanského prequelu Pána prstenů. Peter Jackson se snaží o sevřenější dramatickou formu, ale akce mu vychází lépe než práce s postavami, jejichž charakterový vývoj za rychlým tempem vyprávění pokulhává.

Temnému pohádkovému příběhu zároveň nechybí potřebný morální apel, který nabádá ke spolupráci a zapomenutí na etnické, sociální či osobní předsudky jednotlivých obyvatel Středozemě. Vymezuje se i proti pokušení mamonu, ale trochu farizejsky za pomocí tvaru, který ve své nadbytečné délce usvědčuje tvůrce, že oni sami s ním při přípravě nebo rozdělení díla hodně kalkulovali.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10 je mimořádně excelentním zhmotněním moderního Hi-Fi s až high-endovými přesahy. Není to striktní audiofilská záležitost, ale hudební radosti přinese rozhodně dost a dost. Po právu získal ocenění EISA „chytrý zesilovač“ pro rok 2019/2020.

3 Daniel Březina

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý