16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy

7. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray nosičích, které mohou posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Zloba - Královna černé magie

r. Robert Stromberg USA / Velká Británie 2014

Klasickou pohádku o Šípkové Růžence zná asi každý. Ať už ze sbírek Charlese Perraulta, bratří Grimmů nebo z množství filmových zpracování tohoto příběhu. Nejznámější filmové převedení je to pětapadesát let staré. A právě z animované muzikálové disneyovky z roku 1959 tvůrci nové disneyovské verze této pohádky nejvíce vycházejí.

Jak již název Zloba - Královna černé magie, v originále Maleficent, napovídá, hlavní hrdinkou tentokrát nebude spanilá dívka, na níž byla v den jejího narození uvržena kletba, ale zlá vládkyně lesního království, která ji vyřkla. Zatímco v klasické pohádce jsme kletbu zlé víly vnímali jako pomstu za to, že nebyla pozvána na křest Růženky, tady se dozvídáme víc o tom, co zapříčinilo její zahořknutím vůči lidem.

Nápad s tím podívat se na známou předlohu z jiné perspektivy a její děj posunout před nebo za již všeobecně vžitý příběh není u Disneyů zcela nový. Naopak, stalo se v posledních letech tradicí, že právě takto se zde s notoricky známými látkami pracuje. Stačí si vzpomenout na Burtonovu Alenku v říši divů nebo Raimiho Mocného vládce Oz.

Dalšími faktory, jež ovlivňují podobu dnešních pohádek, je pronikání fantasy prvků do nich, v důsledku čehož působí mnohem temněji než dřív. Pozorujeme také sílící feminní nebo emancipační tón těchto vyprávění.

Vyprávět příběh z druhé strany, tedy té původně zlé, působí poměrně osvěžujícím dojmem. Velkou nebo spíš rozhodující zásluhu na tom, že nás právě tento zvolený koncept baví, má představitelka hlavní role Angelina Jolie.

Pokud vám její vzhled přišel v posledních letech až příliš vyzáblý, tak zde to proměnila v obrovskou přednost. Mimika v pohublém obličeji je velice výrazná a její zvýrazněné lícní kosti jsou tak ostré, že by mohly zabíjet.

Pohrdavý pohled, sladký hlas s jedem, ukrytým na jazyku, ironie. Ďábelskost její postavy probleskuje skrze její tvář, ale to není jediná poloha, kterou nabízí. Pestrost a zábavnost této figury tkví v tom, že umí být nejen děsivá, ale i dojemná, citlivá a v rozpacích. To, když se brání tomu, aby z ní nevyzařovala přílišná laskavost při potýkání se s dítětem v podobě Růženky.

Na Zlobě je znát ta krutost, jíž se na ní podepsal člověk. A již ona přetavila v pomstychtivost. Nenávist a láska mají ve vypjatých emocích k sobě hodně blízko a Angelina Jolie tyto proměny mezi nimi výborně odstínila.

Růženka v podání Elle Fanning slouží pak především jako úsměvný kontrast k Zlobě, který obměkčuje její srdce. Tím, že původní pohádka, kde šlo opravdu o Růženku, ustupuje do pozadí a do popředí vystupuje postava Zloby, se relativizuje pojetí dobra a zla v pohádkách.

Režisér Robert Stromberg se rozhodl známou pohádku přiblížit dospělejšímu chápání dobra a zla, kdy je zlo ukázáno jako absence dobra. Skoro to až vypadá, že máme před sebou spíš námět z antického nebo alžbětinského dramatu než z pohádky pro děti.

A děti, zvlášť ty nejmenší, mohou mít s přijetím této interpretace opravdu trochu problém. Ty větší, stejně jako dospělí, by naopak tento mix epické fantasy a nového pohledu na více jak padesát let starou animovanou disneyovku mohli přivítat. Když už ne kvůli povedené vizuální a trikové stránce, tak kvůli Angelině Jolie určitě. Herečka se po čtyřleté filmové odmlce vrátila s velkou parádou a chvála, jdoucí na její adresu, je více než zasloužená.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

John Wick 3, Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, Ad Astra, Terminátor: Temný osud, Avengers: Endgame, Captain Marvel, Slunovrat, Krvavá nevěsta, Složka 64. Druhý výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v našich kinech.

5 Marek Čech

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Příběh o přátelství, zradě a loajalitě k mafii se silným katarzním vyústěním se stává jedním z nejlepších filmů letošního roku a Scorseseho návratem k žánru i hercům, jež ho pomáhali spoluvytvářet.

12 Marek Čech

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Letošní revize oblíbeného přehrávače Shield TV razantně změnila vzhled levné verze, dražší verze Shield TV ale netrpí tolika kompromisy.

40 Tomáš Holčík

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech