16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy

7. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmových tipů pod stromeček: sci-fi, komiks, fantasy
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray nosičích, které mohou posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Byzantium

r. Neil Jordan, Velká Británie / USA / Irsko 2012

Upíří tématika v současnosti letí a tak se svou troškou do mlýna přichází i odborník na slovo vzatý, irský režisér Neil Jordan. Vyzkoušel si ji dávno před úspěchem Twilight ságy ve Společenství vlků (1984) nebo v Interview s upírem (1994).

Tentokrát se ale, tak jako v případě Interview s upírem, neinspiruje předlohou Ann Riceové, ale její mladší kolegyně Moiry Buffini, která napsala scénář podle své vlastní divadelní hry A Vampire Story.

Seznamuje nás s dvojicí tajemných mladých žen, které hledají útočiště v chátrajícím pobřežním letovisku. Uprostřed zbytků laciného luxusu a polorozpadlých hotelů se pokoušejí sehnat peníze a ubytování. Před obyvateli tají svou identitu a ti se dohadují, zda jde o matku s dcerou nebo dvě sestry.

Starší a pragmatičtější Clara (Gemma Arterton) si začne vydělávat jako prostitutka a brzy se setká se stydlivým a osamělým Noelem (Daniel Mays), který jim poskytne útočiště v opuštěném penzionu jménem Byzantium. Clara, která vždy myslí na budoucnost, ho promění v dům neřesti.

Mladší Eleanor (Saoirse Ronan) zde začne chodit do školy a sblíží se s mladíkem ze sousedství Frankem (Caleb Landry Jone), který umírá na rakovinu. Právě jemu prozradí tajemství své existence. Že se narodila v roce 1804, ačkoliv je jí 16 let. A že je Clara její matka, přestože je jen o několik let starší.

Přiznává se i k tomu, že aby zůstaly naživu, potřebují pít lidskou krev. Proto jsou neustále na útěku, neboť je pozvolna dohání minulost z jejich předchozích působišť, kde za sebou nechávají nevyhnutelné oběti. Nejinak je tomu i v malém, poklidném anglickém městečku, kde se usídlily a kde začínají umírat lidé. Vzduchem se šíří spekulace, kdo by za jejich smrtí mohl stát a jejich situace se komplikuje o to víc, že po nich jdou nejen smrtelníci, ale i příslušníci jejich vlastní rasy.

Zápletka je postavena především na kontrastu dvou zcela odlišných osobností, jež by rády žily své životy samostatně a odděleně. Spojuje je ale právě jejich společné tajemství, minulost, přítomnost, osud i rodinné pouto.

Společenská Clara se životem protlouká, jak to jen jde a nejčastěji se živí prostitucí. Její depresivní a samotářská dcera Eleanor ji vnímá jako chlípnou a zkaženou a stydí se za ni. Věří, že její existence by mohla jednou nabrat jiný směr.

S charakterovým rozvržením věrně korespondují i herecké výkony obou představitelek. Energická Gemma Arterton (Quantum of Solace, Princ z Persie: Písky času, Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic) si jistě vyslouží přízeň mužského publika díky svým plným rtům, sexy oblečkům a upnutým dekoltům.

Saoirse Ronan (Pokání, Pevné pouto, Hanna) patří v pouhých dvaceti letech k nejzajímavějším herečkám své generace, ale zde jí byla svěřena ta méně vděčná poloha utrápené teenagerky se smutnými modrýma očima.

Neil Jordan vytvořil ponurý a melancholický příběh o tom, jaké prokletí v sobě nese upírská existence. Nesází na nějaké vnějškové, mordýřské efekty, ale na příjemně pomalé tempo, v němž se postupně odhaluje tajemství ústřední dvojice.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Velmi očekávanou novinkou pro rok 2020 jsou menší 48" (122 cm) OLED televizory, které doplní stávající 55" modely. I když v současné době zájem směřuje k úhlopříčkám 65" a větším, stále je dost lidí, kteří chtějí maximálně 50" model.

11 Jaromír Puk

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

8 Marek Čech

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

J.J. Abrams se po minulém díle snaží divákům víc zavděčit. Sází proto na spektakulární akci, moudra, předávaná starou generací té nové a nostalgickou variaci na Návrat Jediho.

37 Marek Čech

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

25 Jaromír Puk