16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

Vlk z Wall Street

r. Martin Scorsese, USA 2013

Dvaasedmdesátiletý režisérský velikán Martin Scorsese natočil během své takřka padesátileté filmové kariéry množství biografických dramat. Inspirovali ho mafiáni (Mafiáni, Casino), boxer Jake LaMotta (Zuřící býk), Ježíš (Poslední pokušení Krista) i tibetský Dalajláma (Kundun). S Leonardem DiCapriem navázal spolupráci v roce 2002 a Vlk z Wall Street se stal jejich pátým společným projektem.

Martin Scorsese si opět vybral kontroverzní osobnost, prostřednictvím níž se pokusil vypovědět něco o podstatě fungování systému, v němž žijeme a který se nejen dle ekonomů nachází v dlouhodobé krizi. Scénář Terence Wintera poukazuje na to proč.

Vychází z první ze dvou monografických knih brokera Jordana Belforta, kterému časopis Forbes kvůli jeho dravým metodám při obchodování na akciovém trhu přiřknul přezdívku Vlk z Wall Street. Odtud se vzal název této knihy a nyní i stejnojmenného filmu.

Jeho děj chronologicky sleduje příběh mladého makléře Jordana Belforta (Leonardo DiCaprio), který v garáži vybudoval společnost Stratton Oakmont. Dravá společnost, vydělávající na hlouposti střední třídy, expanduje a brzy se vypracuje mezi makléřskou špičku, která je schopna vydělat 12 milionů během tří minut. To samozřejmě nemůže uniknout pozornosti FBI, která po článku ve Forbesu zaměřila na společnost svou pozornost.

Scorseseho velkolepá makléřská freska o tom, jak také může vypadat cesta za americkým snem, je rozdělena do tří dějství, které věrně opisují příběh vzestupu a pádu burzovního Caliguly. V prvním sledujeme, jak se dostává ke svému bohatství, v druhém jak si ho užívá a navyšuje ho a ve třetím je jeho nenasytnost a chamtivost konfrontována s realitou zákona.

První dvě dějství připomínají zběsilou jízdu za dosažením co největšího úspěchu, s nímž roste i Jordanova poživačnost. Každá další zdolaná finanční meta s sebou nese i navýšení toho, co by ho mohlo ještě uspokojit.

Z kazatele bezskrupulózní cesty za dosažením amerického snu se stává jeho oběť. Dlužno dodat, vzhledem k dalším peripetiím života skutečného Jordana Belforta že ne až tak velká. Martin Scorsese se skrze jeho osobu nesnaží o obžalobu kapitalismu, ale spíš o ukázání jeho esence. Byť se nám nemusí moc líbit.

Film má strhující tempo, prostřednictvím nějž je nám tento lákavý i odpuzující svět lidské marnotratnosti prezentován. Brilantní vizuální styl, na němž má lví podíl jak kamera Rodriga Prieta, tak střih režisérovy stálé spolupracovnice Thelmy Schoonmaker, si podává ruku s neméně excelentním způsobem vyprávění.

Mohutná tříhodinová stopáž tu vůbec není na obtíž a subjektivně se vám bude zdát mnohem kratší. Komediální část vyprávění vrcholí dvěma scénami, jež si z celého filmu asi zapamatujete nejvíc. Po karambolu jachty na rozbouřeném moři přichází pasáž z Country Clubu, kdy je Jordan po požití extra silných sedativ natolik paralyzován, že pohyb jeho těla připomíná ochrnutou housenku v křeči.

Martin Scorsese moralitu balí do velice zábavného a divokého obalu, pod nímž ji mnozí přehlédnou. Režisér se vrátil ke svému opulentnímu stylu, který jsme mohli obdivovat například v jeho mafiánských opusech a prodchnul ho velkou lehkostí a nakažlivou energií. Leonardo DiCaprio pak v této vypravěčsky i formálně brilantní epické fresce o nenasytné podstatě kapitalismu zúročuje jejich více jak desetiletou spolupráci. Oscar mu sice opět unikl, ale to nic neubírá na suverenitě jeho výkonu.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

Otestovali jsme cenově dostupný televizor méně tradiční značky, nicméně s velmi zajímavou výbavou.

24 Alexandr Bray

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

Multiroom systém reproduktorů Sonos může na první pohled vypadat docela složitě. Poradíme, jak jej nejlépe využít, a na co si případně dát pozor.

2 Tomáš Holčík

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450 přináší velmi solidní protihodnotu za investované peníze - získáte pocit, že máte "kus gramofonu". Když vám navíc v rozpočtu zbude něco peněz na lepší přenosku, tak dostanete díky vibrace dobře absorbujícímu šasi opravdu dobrý základní Hi-Fi gramofon

1 Daniel Březina

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

7 Marek Čech