16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

Vlk z Wall Street

r. Martin Scorsese, USA 2013

Dvaasedmdesátiletý režisérský velikán Martin Scorsese natočil během své takřka padesátileté filmové kariéry množství biografických dramat. Inspirovali ho mafiáni (Mafiáni, Casino), boxer Jake LaMotta (Zuřící býk), Ježíš (Poslední pokušení Krista) i tibetský Dalajláma (Kundun). S Leonardem DiCapriem navázal spolupráci v roce 2002 a Vlk z Wall Street se stal jejich pátým společným projektem.

Martin Scorsese si opět vybral kontroverzní osobnost, prostřednictvím níž se pokusil vypovědět něco o podstatě fungování systému, v němž žijeme a který se nejen dle ekonomů nachází v dlouhodobé krizi. Scénář Terence Wintera poukazuje na to proč.

Vychází z první ze dvou monografických knih brokera Jordana Belforta, kterému časopis Forbes kvůli jeho dravým metodám při obchodování na akciovém trhu přiřknul přezdívku Vlk z Wall Street. Odtud se vzal název této knihy a nyní i stejnojmenného filmu.

Jeho děj chronologicky sleduje příběh mladého makléře Jordana Belforta (Leonardo DiCaprio), který v garáži vybudoval společnost Stratton Oakmont. Dravá společnost, vydělávající na hlouposti střední třídy, expanduje a brzy se vypracuje mezi makléřskou špičku, která je schopna vydělat 12 milionů během tří minut. To samozřejmě nemůže uniknout pozornosti FBI, která po článku ve Forbesu zaměřila na společnost svou pozornost.

Scorseseho velkolepá makléřská freska o tom, jak také může vypadat cesta za americkým snem, je rozdělena do tří dějství, které věrně opisují příběh vzestupu a pádu burzovního Caliguly. V prvním sledujeme, jak se dostává ke svému bohatství, v druhém jak si ho užívá a navyšuje ho a ve třetím je jeho nenasytnost a chamtivost konfrontována s realitou zákona.

První dvě dějství připomínají zběsilou jízdu za dosažením co největšího úspěchu, s nímž roste i Jordanova poživačnost. Každá další zdolaná finanční meta s sebou nese i navýšení toho, co by ho mohlo ještě uspokojit.

Z kazatele bezskrupulózní cesty za dosažením amerického snu se stává jeho oběť. Dlužno dodat, vzhledem k dalším peripetiím života skutečného Jordana Belforta že ne až tak velká. Martin Scorsese se skrze jeho osobu nesnaží o obžalobu kapitalismu, ale spíš o ukázání jeho esence. Byť se nám nemusí moc líbit.

Film má strhující tempo, prostřednictvím nějž je nám tento lákavý i odpuzující svět lidské marnotratnosti prezentován. Brilantní vizuální styl, na němž má lví podíl jak kamera Rodriga Prieta, tak střih režisérovy stálé spolupracovnice Thelmy Schoonmaker, si podává ruku s neméně excelentním způsobem vyprávění.

Mohutná tříhodinová stopáž tu vůbec není na obtíž a subjektivně se vám bude zdát mnohem kratší. Komediální část vyprávění vrcholí dvěma scénami, jež si z celého filmu asi zapamatujete nejvíc. Po karambolu jachty na rozbouřeném moři přichází pasáž z Country Clubu, kdy je Jordan po požití extra silných sedativ natolik paralyzován, že pohyb jeho těla připomíná ochrnutou housenku v křeči.

Martin Scorsese moralitu balí do velice zábavného a divokého obalu, pod nímž ji mnozí přehlédnou. Režisér se vrátil ke svému opulentnímu stylu, který jsme mohli obdivovat například v jeho mafiánských opusech a prodchnul ho velkou lehkostí a nakažlivou energií. Leonardo DiCaprio pak v této vypravěčsky i formálně brilantní epické fresce o nenasytné podstatě kapitalismu zúročuje jejich více jak desetiletou spolupráci. Oscar mu sice opět unikl, ale to nic neubírá na suverenitě jeho výkonu.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět, CES

Určitě si přečtěte

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Příběh o přátelství, zradě a loajalitě k mafii se silným katarzním vyústěním se stává jedním z nejlepších filmů letošního roku a Scorseseho návratem k žánru i hercům, jež ho pomáhali spoluvytvářet.

12 Marek Čech

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

19 Jaromír Puk

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

45 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

69 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech