16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

Klub poslední naděje

r. Jean-Marc Vallée, USA 2013

V polovině osmdesátých let minulého století byla nemoc AIDS považovaná především za nemoc homosexuálů, v jejichž komunitě si také vybírala své první oběti. Proto Rona Woodroofa (Matthew McConaughey) tak zaskočí, když se při náhodném lékařském vyšetření v nemocnici dozví, že je HIV pozitivní.

Film je inspirován skutečnými událostmi. Debutujícího scenáristu Craiga Bortena postava Rona Woodroofa zaujala už v roce 1992, kdy byl o něm uveřejněn článek. V tomto roce také Woodroof zemřel, sedm let poté, co mu byla nemoc AIDS diagnostikována.

Bez patosu a falešného sentimentu je nám podáváno vpravdě oscarové téma, které na rozdíl od Philadelphie s Tomem Hanksem není o diskriminaci a síle předsudků, ale jen o obyčejném chlápkovi, který se rozhodl bojovat za právo na svůj život. Tím, že si zvolil způsob léčby, který on uzná za vhodný a při němž vyzkoušel všechny dostupné prostředky, které se nabízí, otevřel oči i druhým, kteří jeho příkladu následovali.

Kanadský scenárista a režisér Jean-Marc Vallée (Dar od Boha, Královna Viktorie, Café de Flore) toto biografické drama, jež by snadno mohlo sklouznout k slzopudnosti a dojímavosti „umírajících“ filmů, podává s realistickou a nepodbízivou věcností, jíž není cizí ani humor.

Střídmá a pokorná režie se soustředí na odvyprávění silného příběhu, jež vás zasáhne možná víc, než byste čekali. Příběh stojí především na postavách, jimž se vyloženě nepodřizuje, ale umožňuje jim vyniknout.

Matthew McConaughey a Jared Leto se této šance chytli a jejich oscarové vítězství je zcela zasloužené. A nejen proto, že Akademie ráda oceňuje důkladnou přípravu na roli, mezi níž patří i to, že herec musel projít výraznou fyzickou proměnou. Oba herci hodně zhubli, Matthew McConaughey údajně 23 kilo. Jejich fyzická proměna ale není tím nejdůležitějším, i když vyznění postav hodně napomáhá.

Proměna Matthewa McConaugheyho z bigotního jižanského homofoba a vidláka, který s mohutným knírkem vypadá jak aktér z německých pornofilmů ze sedmdesátých let, v postavu, které začnete skrytě fandit, je uvěřitelná. Právě proto, že se jí nesnaží dělat lepší než je. Nezakrývá její prospěchářství, sobectví, ani prudkou povahu.

Ronem budete zpočátku pro jeho primitivní obhroublost opovrhovat, ale pak vám začne být sympatický tím, jaký je to nezmar a že neuhne z cesty před jakýmikoliv překážkami, jež jsou mu házeny pod nohy. Ať už jde o jeho nemoc nebo farmaceutickou lobby. A nakonec s ním budete soucítit a přát mu ještě nějaký ten rok života navíc. Budete k němu empatičtí, tak jako se to naučil on sám k druhým.

Klub poslední naděje velmi vyváženě balancuje na hranici mezi nezávislou produkcí a hollywoodským mainstreamem, kterému se ale nepodbízí. Třeba tím, že by se snažil působivé téma pojmout mnohem víc melodramaticky a útočit prvoplánověji na naše emoce. Nedělá to a nabízí radši humor, například ve chvílích, když přibližuje Ronův boj s úřady.

Film tak není primárně o tělesném chátrání, smiřování se se smrtí a loučení se s blízkými, jak bychom možná čekali, ale o tom, že i v těch nejhorších momentech našeho života, kdy se zdá, že je vše beznadějné, nemáme ztrácet naději. Problémům je třeba čelit, protože nikdo jiný je za nás nevyřeší. Způsob, jakým režisér toto jednoduché poselství sděluje, pak s ohledem na charakter příběhu, který vypráví, vzbuzuje velké sympatie. A taky zvýšenou míru empatie.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět, CES

Určitě si přečtěte

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

8 Marek Čech

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Letošní revize oblíbeného přehrávače Shield TV razantně změnila vzhled levné verze, dražší verze Shield TV ale netrpí tolika kompromisy.

40 Tomáš Holčík

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

65 Jaromír Puk

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech