16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

Akční filmy


Plán útěku
r. Mikael Håfström, USA 2013

Na spojení dvou největších ikon akčního žánru v jednom filmu čekali fanoušci od osmdesátých let. Před třiceti lety by jejich společný projekt absolutní pecka, dnes, ruku na srdce, je zajímavý především pro pamětníky éry jejich největší slávy.

Ray Breslin (Sylvester Stallone) je specialistou na zabezpečovací zařízení věznic. Jako insider pod falešnou identitou zkoumá slabiny vězeňského systému a jeho způsobu ostrahy. Ty jsou pak na základě jeho poznatků odstraňovány a zdokonalovány.

Další zakázka ale vypadá značně riskantně. Ocitá se v zařízení, které spíše než běžné vězení připomíná přísně střežený futuristický objekt z nějaké sci-fi. Však také bylo sestrojené podle instrukcí, jež sepsal Ray ve své vlastní knize. A ukáže se, že je opravdu pevností, z níž není úniku. Zvlášť v momentě, kdy se prokáže, že na Raye někdo ušil past a že tady začíná boj o holý život.

Ray s uměle vytvořenou identitou záhy okusí dopad obušků sadistických dozorců, jimž šéfuje perfekcionismem posedlý ředitel věznice Hobbes (Jim Caviezel). A zjišťuje, že pokud se chce dostat ven, musí spojit své síly s místním vězeňským bossem a překupníkem Emilem Rottmayerem (Arnold Schwarzenegger). Po počátečních neshodách, strkanicích a honění si trika, začnou oba muži na plánu útěku spolupracovat.

Děj, výstavba a styl vyprávění působí jako kombinace nového a starého. Tedy současných televizních seriálů typu Útěk z vězení a subžánru útěkařských filmů, s nimiž se měl možnost Sylvester Stallone popasovat už v minulosti (Vítězství, Kriminál). Nejblíže má ale asi k akční komedii Tango a Cash (1989). Už proto, že více než o akci a napětí zde jde o sebeironické pošťuchování mezi oběma ikonami, blízké populárním buddy-movie.

Režisér Mikael Håfström (Zlo mezi námi, Hra s nevěrou, Pokoj 1408) tyto subžánry nikam neposouvá, jen jim dává zasazením do věznice s futuristickým vzhledem moderní design. To, na co sází především, je chemie mezi oběma hlavními protagonisty. A sluší se říci, že tento tah mu vychází na výbornou.

Oba pozdější spojenci se musí nejdřív oťukat, poškádlit se, vyměnit si pár invektiv typu, kdo z nich vypadá jak inteligentně a předvést nějaký ten čistě účelový střet, který je posune k vzájemné spolupráci.

Na obou je přitom znát, jak si společné scény užívají a jak je baví dělat si z toho druhého i ze sebe navzájem legraci. Při, pro někoho omezeném, pro jiného typickém rejstříku jejich hereckých poloh, si vystačí s nezaměnitelnými drsňáckými grimasami, které výborně baví i bez toho, že by musely odkazovat k jejich předchozím slavným rolím.

Zápletka je modelová a podobně naivní jako u oněch počinů z osmdesátých let, jež je proslavily. Scenáristické duo klasickou příběhovou linii „vlákání do léčky - strastiplný pobyt ve vězení - spojenci, jež jim pomohou - útěk“ nerozvíjí nijak rafinovaně. Právě naopak. Vypomáhají si náhodami a oslími můstky, které mají ve vyprávění přesně danou funkci. Mají hrdinům buď ztížit nebo usnadnit cestu na svobodu. Závěrečný twist odhadnete také poměrně snadno.

Předvídatelná zápletka a značně podivně zvolený design kulis a kostýmů strhává filmu při hodnocení procenta dolů. Zvedá je pak svižné tempo vyprávění a chemie mezi oběma hlavními protagonisty, na jejichž rovnocenné setkání v jednom filmu čekali fanoušci desítky let.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět, CES

Určitě si přečtěte

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

104 Jaromír Puk

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

8 Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

24 Jaromír Puk

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

35 Jaromír Puk

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

John Wick 3, Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, Ad Astra, Terminátor: Temný osud, Avengers: Endgame, Captain Marvel, Slunovrat, Krvavá nevěsta, Složka 64. Druhý výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v našich kinech.

5 Marek Čech

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

65 Jaromír Puk