16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

LEGO® příběh

r. Phil Lord, Chris Miller, USA / Austrálie / Dánsko 2014

Hračkářský koncern LEGO zažil velké vzkříšení v kooperaci s videoherním průmyslem. Cesta ke zdolání další mety v podobě celovečerního filmu se tak jeví v plánech firmy jako zcela logická. Zvlášť s přihlédnutím faktu, jak uspěly výrobky koncernu Hasbro - Transformeři a vojáčci G. I. Joe na filmovém plátně.

LEGO zvolilo jinou strategii, vyplývající z povahy této kreativní hračky. Rozhodlo se tematizovat nejen jejich jednotlivé výrobky, ale samotný fenomén populárních stavebnic a to velmi sofistikovaným způsobem. Studio Warner Bros., v jehož produkci film vznikl, se pak postaralo o to, aby mělo filmové vyprávění dostatečný přísun postaviček, jež má ve svém portfoliu.

Před režijní a scenáristickou dvojicí Phil Lord a Christopher Miller, z jejíž dílny je jak zdařilý animák Zataženo, občas trakaře (2009), tak hraná variace seriálového fenoménu 21 Jump Street (2012), ale stál úkol nejtěžší. Obklopit se všemi těmi barevnými kostičkami a vytvořit z nich a okolo nich příběh, který bude bavit jak dětské, tak dospělé publikum. Dvojice popustila uzdu své fantazii a stvořila jeden z nejlepších animáků za posledních pár let.

Jeho hlavním hrdinou je úplně obyčejný Lego dělník na stavbě Emmett (Chris Pratt, Jan Maxián), který žije v Lego světě, jenž má rád. Emmett je souhrou náhod onačen za vyvoleného, což mu pomůže k nalezení sebe sama i vlastní výjimečnosti. Pochopitelně za pomocí mentora.

Máme tu tedy variaci příběhu, který známe z Harryho Pottera, Pána prstenů, Star Wars, Matrixu nebo superhrdinských komiksových adaptací (Batman, Superman), jež si Lego příběh bere všechny na paškál a s gustem je paroduje.

Činí tak způsobem, který bude bavit malé i velké diváky. Ti starší jistě ocení vzhled senilního kosmonauta z osmdesátých let Bennyho, který má prasklou přilbu a pořád chce stavět rakety. Nebo narážky na homosexuálního Lego Brumbála, který má růžovou košil a štve ho, že si ho pletou s Lego Gandalfem.

Popkulturní narážky a verbální humor je směřován spíš na rodiče. Děti zas ocení gagy, množství postaviček a akční ladění vyprávění, které má tak dravé tempo, až se to někdy jeví na škodu. Kamera velmi věrohodně zprostředkovává charakter dynamických akčních podívaných posledních let a na plátně se toho v mnoha plánech děje tolik, že nemáme občas šanci si jednotlivé nápady vychutnat a plně je tak docenit. Což je vlastně jediná výtka, směřující k tomuto filmu.

Postavy se rekrutují z filmových postaviček, jež má ve svém portfoliu společnost Warner Bros. Takže se tu objeví Lego variace Batmana, Supermana, Green Lanterna, Brumbála nebo Gandalfa. Ale nebojte se, v půlce dojde i na ty ze Star Wars, na něž vlastní práva studio Disney. A taky na Williama Shakespeara a Abea Lincolna.

Kdo zná stavebnici Lego, tak ví, že základ je především v tematických postavách. I ty zde jsou. Pirát Kovous, astronaut Benny, Hodnej a Zlej Polda (Liam Neeson), basketbalisté a různé jiné profese. Všichni ti tvoří jednu velkou Lego rodinu, jejíž výjimečnost je tu adorována.

Tvůrci ukazují nekonečnou variabilitu toho, co vše se dá s populární stavebnicí dělat. Když se například hrdinové ocitnou v slepé uličce v nesnázích, rozeberou část uličky a vytvoří z ní motorku. Takto morfují i jiné dopravní prostředky. Lego kostky suplují i jednotlivé scenérie a je za pomocí nich možno rozpoutat i přírodní živly, včetně mraků, ohně a vody.

LEGO® příběh je oslavou lidské tvořivosti, ať už jde o ty, kteří pro druhé něco vymýšlí (firma Lego) nebo těch, kteří si s jejich výrobky kreativně hrají (uživatelé).

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět, CES

Určitě si přečtěte

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

25 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Bezdrátový subwoofer Sonos Sub využijete jedině s reproduktory Sonos. Samostatně nedává smysl, ale jeho nevšední konstrukce dokáže bez vibrací skříně zaplnit místnost hutnými basy.

6 Tomáš Holčík

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N je skvělé zařízení - ač integrace streamování není revoluční myšlenkou, je to spolu s univerzální sadou analogových a digitálních konektorů poslední krůček k tomu, abyste mohli mít prakticky vše "pod jednou střechou", navíc v designu a kvalitě, kterou značka Marantz zaručuje. Pokud hledáte pohodovou muzikálnost a výtečnou univerzálnost představuje PM7000N excelentní nabídku.

4 Daniel Březina

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

8 Marek Čech

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

Jaké nové filmy se v Česku loni nejvíce stahovaly? Podívejte se na přehled titulů, za které lidé nechtěli platit. Víme, kolik vydělaly a kde si je můžete legálně pustit online.

1 Ondřej Králík

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík