16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

Expendables: Postradatelní 3

r. Patrick Hughes, USA 2014

Trojka Expendables stála před rozhodnutím, jak pokračovat dál. Zda v dvojkou nastoleném sebeironickém duchu, který ale nenabídl víc než trochu předvídatelnou recyklaci nejslavnějších hlášek z filmů zlaté éry ústředních hrdinů. Nebo cestou mnohem ambicióznější, která by se pokusila najít způsob, jak to nejlepší z vyprávěcích schémat osmdesátých a devadesátých let propojit s moderním pojetím akčního filmu, jak ho definoval dejme tomu Paul Greengrass v bourneovské sáze.

Výsledek je kompromis. Sylvester Stallone se jako jeden ze spoluscenáristů celé série nechce ani nadále vzdát pocty akčňákům osmdesátých a devadesátých let, protože dobře ví, že by mu to fanoušci prvních dvou dílů neodpustili. Je to i pochopitelné, protože právě na tomto konceptu byla série založena a kdyby ho opustila, vzdala by se své jedinečnosti.

Stallone tedy i ve trojce pokračuje v oživování stagnujících kariér svých kolegů, kteří by dnes samostatně áčkový film už jen stěží utáhli. Což je příklad především Wesleyho Snipese, který se zde objevuje v úloze trochu pošahaného bývalého člena Expendabes, kterému říkají Doktor. Mel Gibson na utáhnutí áčkového bijáku stále má, ale díky jeho pověsti v Hollywoodu mu ho málokdo nabídne. Sly se ho snaží z mediální nemilosti vyzvednout.

Zestárlý Indy Harrison Ford v úloze agenta CIA Maxe Drummera k Expendables nepatří, ale v tomto dílu je úkoluje. Přebírá tak na sebe úlohu, již měl v předešlých dílech Bruce Willis jako Kostelník. Antonio Banderas v rámci střídání pozic v týmu Expendables zas po Dolphu Lundgrenovi ve dvojce nebo Jet Lim v jedničce přebírá komediální otěže.

Nové postavy z řad hereckých hvězd tedy nejsou využity špatně, horší už je to s původními členy týmu, které se Barney Ross (Sylvester Stallone) po zpackané akci s Conradem v somálském Mogadišu rozhodne nevystavovat dalšímu nebezpečí. Protože je vnímá jako tak trochu členy své rodiny, najme radši na nebezpečnou operaci s dopadením Stonebankse nové a mladé Postradatelné, jejichž případné ztráty nebude tak želet.

Mezinárodně hledaného zločince se jim podaří dopadnout, ale ze zajetí vyvázne a naopak do něho uvrhne nové rekruty Expendables. Chce tak Barneyho, jemuž se chce pomstít, vlákat do pasti, protože ví, že je v rejži nenechá.

Barneymu při tom bude muset píchnout tým, který poslal na odpočinek, spolu se všemi starými známými z minulých dílů. Jejich účinkování je zde ale redukováno na značné minimum a uplatní se vlastně až při závěrečné akci ve fiktivní post-sovětské zemi Azmenistán. Právě zde je rozpoutána menší bojová operace, kde přijdou ke slovu auta, vrtulníky, motorky i tanky.

Scenáristé Pádu Bílého domu nechtěli potřetí opakovat ten samý model, ale jejich snaha vyjít vstříc mladým divákům nedopadla vinou nevýraznosti nováčků na úrodnou půdu. Mladá krev se znalostí moderních technologií ve složení Kellan Lutz, Glen Powell, boxer Victor Ortiz a olympijská medailistka v judu a zápasnice smíšených bojových umění Ronda Rousey je zřejmě potřeba, aby série přežila i do budoucnosti, jen si nemohu pomoci v tom, že tvůrci vsadili na nepříliš výrazné koně. Dwayne „The Rock“ Johnson by mě v této partě bavil o mnoho víc, i když už to není žádný mladík.

Takže nakonec vyznění třetího dílu v režii nepříliš zkušeného, ale talentovaného režiséra Patricka Hughese (moderní western Red Hill: Krvavý zapadákov) musí opět zachraňovat staří pardálové, bez nichž se série ukazuje jako dokonale postradatelná. Zda s nimi ano, o tom trojka nepřesvědčila až tak výrazně.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Jiří Vejdělek přichází s adaptací románu Evžena Bočka, která svým tématem, charakterem i humorem připomíná restituční komedie devadesátých let.

5 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

Otestovali jsme cenově dostupný televizor méně tradiční značky, nicméně s velmi zajímavou výbavou.

24 Alexandr Bray