16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

Expendables: Postradatelní 3

r. Patrick Hughes, USA 2014

Trojka Expendables stála před rozhodnutím, jak pokračovat dál. Zda v dvojkou nastoleném sebeironickém duchu, který ale nenabídl víc než trochu předvídatelnou recyklaci nejslavnějších hlášek z filmů zlaté éry ústředních hrdinů. Nebo cestou mnohem ambicióznější, která by se pokusila najít způsob, jak to nejlepší z vyprávěcích schémat osmdesátých a devadesátých let propojit s moderním pojetím akčního filmu, jak ho definoval dejme tomu Paul Greengrass v bourneovské sáze.

Výsledek je kompromis. Sylvester Stallone se jako jeden ze spoluscenáristů celé série nechce ani nadále vzdát pocty akčňákům osmdesátých a devadesátých let, protože dobře ví, že by mu to fanoušci prvních dvou dílů neodpustili. Je to i pochopitelné, protože právě na tomto konceptu byla série založena a kdyby ho opustila, vzdala by se své jedinečnosti.

Stallone tedy i ve trojce pokračuje v oživování stagnujících kariér svých kolegů, kteří by dnes samostatně áčkový film už jen stěží utáhli. Což je příklad především Wesleyho Snipese, který se zde objevuje v úloze trochu pošahaného bývalého člena Expendabes, kterému říkají Doktor. Mel Gibson na utáhnutí áčkového bijáku stále má, ale díky jeho pověsti v Hollywoodu mu ho málokdo nabídne. Sly se ho snaží z mediální nemilosti vyzvednout.

Zestárlý Indy Harrison Ford v úloze agenta CIA Maxe Drummera k Expendables nepatří, ale v tomto dílu je úkoluje. Přebírá tak na sebe úlohu, již měl v předešlých dílech Bruce Willis jako Kostelník. Antonio Banderas v rámci střídání pozic v týmu Expendables zas po Dolphu Lundgrenovi ve dvojce nebo Jet Lim v jedničce přebírá komediální otěže.

Nové postavy z řad hereckých hvězd tedy nejsou využity špatně, horší už je to s původními členy týmu, které se Barney Ross (Sylvester Stallone) po zpackané akci s Conradem v somálském Mogadišu rozhodne nevystavovat dalšímu nebezpečí. Protože je vnímá jako tak trochu členy své rodiny, najme radši na nebezpečnou operaci s dopadením Stonebankse nové a mladé Postradatelné, jejichž případné ztráty nebude tak želet.

Mezinárodně hledaného zločince se jim podaří dopadnout, ale ze zajetí vyvázne a naopak do něho uvrhne nové rekruty Expendables. Chce tak Barneyho, jemuž se chce pomstít, vlákat do pasti, protože ví, že je v rejži nenechá.

Barneymu při tom bude muset píchnout tým, který poslal na odpočinek, spolu se všemi starými známými z minulých dílů. Jejich účinkování je zde ale redukováno na značné minimum a uplatní se vlastně až při závěrečné akci ve fiktivní post-sovětské zemi Azmenistán. Právě zde je rozpoutána menší bojová operace, kde přijdou ke slovu auta, vrtulníky, motorky i tanky.

Scenáristé Pádu Bílého domu nechtěli potřetí opakovat ten samý model, ale jejich snaha vyjít vstříc mladým divákům nedopadla vinou nevýraznosti nováčků na úrodnou půdu. Mladá krev se znalostí moderních technologií ve složení Kellan Lutz, Glen Powell, boxer Victor Ortiz a olympijská medailistka v judu a zápasnice smíšených bojových umění Ronda Rousey je zřejmě potřeba, aby série přežila i do budoucnosti, jen si nemohu pomoci v tom, že tvůrci vsadili na nepříliš výrazné koně. Dwayne „The Rock“ Johnson by mě v této partě bavil o mnoho víc, i když už to není žádný mladík.

Takže nakonec vyznění třetího dílu v režii nepříliš zkušeného, ale talentovaného režiséra Patricka Hughese (moderní western Red Hill: Krvavý zapadákov) musí opět zachraňovat staří pardálové, bez nichž se série ukazuje jako dokonale postradatelná. Zda s nimi ano, o tom trojka nepřesvědčila až tak výrazně.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět, CES

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

John Wick 3, Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, Ad Astra, Terminátor: Temný osud, Avengers: Endgame, Captain Marvel, Slunovrat, Krvavá nevěsta, Složka 64. Druhý výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v našich kinech.

5 Marek Čech

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Letošní revize oblíbeného přehrávače Shield TV razantně změnila vzhled levné verze, dražší verze Shield TV ale netrpí tolika kompromisy.

40 Tomáš Holčík

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz