16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

Thrillery


Zmizení

r. Denis Villeneuve, USA 2013

Během oslav dne Díkuvzdání se v zapadlém pensylvánském městečku sejdou dvě rodiny, které se vzájemně přátelí. Obě mají po dvou dětech. Holčičky si jdou spolu hrát ven. Když se po nich začnou rodiče shánět, tak nikde nejsou.

Šestiletá Anna, dcera Kellera (Hugh Jackman) a Grace (Maria Bello) Doverových a její kamarádka Joyce, dcera Franklina (Terrence Howard) a Nancy (Viola Davis) Birchových, zmizí neznámo kam a neznámo proč. Pročesáváním lesa nikam nevede, hodiny se táhnou a dívky jsou stále pohřešovány.

Nervy tečou a detektiv Loki (Jake Gyllenhaal) uklidňuje rodiče. I když si je vědom, že čas hraje proti všem. Ohroženým dívkám, rodičům i jemu samému. Rozhněvaný Keller má odlišné názory na způsob vyšetřování a ztrácí trpělivost. V tom momentě se bezradný muž, plný strachu, bolesti a zloby, rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou.

Zkuste se ale vžít do mysli zoufalého rodiče, který odhazuje poslední zbytky lidskost tváří v tvář představě, že někdo hrozivým způsobem ublížil jeho dítěti a že se každým dnem snižuje možnost jeho záchrany. Zvlášť ve světle vyjevení skutečnosti, že únos děvčátek nějak souvisí s dalšími případy únosů, které nebyly vesměs objasněny.

Scestí, na něž se Dover dostává, je provázané s jeho pozvolnou ztrátou víry. Etická, psychologická, existenciální a náboženská interpretace vyprávěného příběhu nabízí množství otázek, jež jsou spjaté s tou hlavní „Kam až je člověk ochoten zajít ve snaze ochránit či zachránit své blízké?“

S touto morální linií, která ve vás bude ještě dlouho po zhlédnutí snímku rezonovat právě skrze otázky, jež nastoluje, je úzce provázaná i linka detektivní. Scenárista Aaron Guzikowski ji buduje natolik mnohovrstevnatě, že otázka, zda dívky ještě žijí, není jediná, na niž budete žádat odpověď.

Tvůrcům se výborně daří po celou dvou a půl hodinovou stopáž držet diváka v napětí. Přinášejí stále nová fakta a řetězí bizarní motivy, náhody a překvapení, které by mohly být klíčem k vyřešení záhady. Ty se většinou týkají v něčem neobvyklého chování hlavních postav nebo jejich příbuzných.

Když už se zdá, že je vyřešení případu na dosah ruky, objeví se nějaký nový zvrat, díky němuž odbočí zápletka jinam. Vyplatí se proto opravdu pečlivě sledovat všechny informace a detaily, v příběhu zmíněné. V závěrečné půlhodince do sebe všechny indicie a podzápletky smysluplně zapadnou a vygradují vyprávění do podoby, jež dává všemu předchozímu dění smysl. Včetně nedořečeného konce, který sem přesně zapadá a jímž se tvůrci dobrovolně vzdali klišovitějšího happy endu.

Pomalé tempo vyprávění této v uvozovkách artové kriminálce sluší a přispívá k podpoření zlověstné atmosféry, jíž je od prvního momentu lovu jelena s citováním Otčenáše prodchnuta. Tísnivou, plíživou náladu zoufalství, zmaru, deprese a traumat z dětství, v níž se pevné charaktery lámou do těch psychotických, umocňuje sychravá kamera stálého spolupracovníka bratří Coenů Rogera Deakinse.

V bludném kruhu se ocitají takřka všechny postavy tohoto precizně vystavěného mrazivého thrilleru, v němž kriminální rovina vyprávění umocňuje tu moralistní a naopak. Režisér Denis Villeneuve se ve svém hollywoodském debutu opírá o mnohovrstevnatý scénář se spoustou falešných stop, které nám umožní doslova na vlastní kůži pocítit utrpení, zoufalství a bezmoc, jíž prochází postavy rodičů unesených dětí.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

23 Alexandr Bray

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

95 Jaromír Puk

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

Multiroom systém reproduktorů Sonos může na první pohled vypadat docela složitě. Poradíme, jak jej nejlépe využít, a na co si případně dát pozor.

1 Tomáš Holčík