16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

Thrillery


Zmizení

r. Denis Villeneuve, USA 2013

Během oslav dne Díkuvzdání se v zapadlém pensylvánském městečku sejdou dvě rodiny, které se vzájemně přátelí. Obě mají po dvou dětech. Holčičky si jdou spolu hrát ven. Když se po nich začnou rodiče shánět, tak nikde nejsou.

Šestiletá Anna, dcera Kellera (Hugh Jackman) a Grace (Maria Bello) Doverových a její kamarádka Joyce, dcera Franklina (Terrence Howard) a Nancy (Viola Davis) Birchových, zmizí neznámo kam a neznámo proč. Pročesáváním lesa nikam nevede, hodiny se táhnou a dívky jsou stále pohřešovány.

Nervy tečou a detektiv Loki (Jake Gyllenhaal) uklidňuje rodiče. I když si je vědom, že čas hraje proti všem. Ohroženým dívkám, rodičům i jemu samému. Rozhněvaný Keller má odlišné názory na způsob vyšetřování a ztrácí trpělivost. V tom momentě se bezradný muž, plný strachu, bolesti a zloby, rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou.

Zkuste se ale vžít do mysli zoufalého rodiče, který odhazuje poslední zbytky lidskost tváří v tvář představě, že někdo hrozivým způsobem ublížil jeho dítěti a že se každým dnem snižuje možnost jeho záchrany. Zvlášť ve světle vyjevení skutečnosti, že únos děvčátek nějak souvisí s dalšími případy únosů, které nebyly vesměs objasněny.

Scestí, na něž se Dover dostává, je provázané s jeho pozvolnou ztrátou víry. Etická, psychologická, existenciální a náboženská interpretace vyprávěného příběhu nabízí množství otázek, jež jsou spjaté s tou hlavní „Kam až je člověk ochoten zajít ve snaze ochránit či zachránit své blízké?“

S touto morální linií, která ve vás bude ještě dlouho po zhlédnutí snímku rezonovat právě skrze otázky, jež nastoluje, je úzce provázaná i linka detektivní. Scenárista Aaron Guzikowski ji buduje natolik mnohovrstevnatě, že otázka, zda dívky ještě žijí, není jediná, na niž budete žádat odpověď.

Tvůrcům se výborně daří po celou dvou a půl hodinovou stopáž držet diváka v napětí. Přinášejí stále nová fakta a řetězí bizarní motivy, náhody a překvapení, které by mohly být klíčem k vyřešení záhady. Ty se většinou týkají v něčem neobvyklého chování hlavních postav nebo jejich příbuzných.

Když už se zdá, že je vyřešení případu na dosah ruky, objeví se nějaký nový zvrat, díky němuž odbočí zápletka jinam. Vyplatí se proto opravdu pečlivě sledovat všechny informace a detaily, v příběhu zmíněné. V závěrečné půlhodince do sebe všechny indicie a podzápletky smysluplně zapadnou a vygradují vyprávění do podoby, jež dává všemu předchozímu dění smysl. Včetně nedořečeného konce, který sem přesně zapadá a jímž se tvůrci dobrovolně vzdali klišovitějšího happy endu.

Pomalé tempo vyprávění této v uvozovkách artové kriminálce sluší a přispívá k podpoření zlověstné atmosféry, jíž je od prvního momentu lovu jelena s citováním Otčenáše prodchnuta. Tísnivou, plíživou náladu zoufalství, zmaru, deprese a traumat z dětství, v níž se pevné charaktery lámou do těch psychotických, umocňuje sychravá kamera stálého spolupracovníka bratří Coenů Rogera Deakinse.

V bludném kruhu se ocitají takřka všechny postavy tohoto precizně vystavěného mrazivého thrilleru, v němž kriminální rovina vyprávění umocňuje tu moralistní a naopak. Režisér Denis Villeneuve se ve svém hollywoodském debutu opírá o mnohovrstevnatý scénář se spoustou falešných stop, které nám umožní doslova na vlastní kůži pocítit utrpení, zoufalství a bezmoc, jíž prochází postavy rodičů unesených dětí.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět, CES

Určitě si přečtěte

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

69 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

31 Marek Čech

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

24 Jaromír Puk

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

45 Marek Čech