16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

Smrtelné lži

r. Nicholas Jarecki, USA 2012

S finančním magnátem Robertem Millerem (Richard Gere) se na počátku vyprávění setkáváme ve chvíli, kdy v kruhu rodinném slaví své 60. narozeniny. Vše vypadá jako dokonalá prezentace harmonické souhry úspěchu jak v profesním podnikatelském, tak rodinném životě.

Zdání ale někdy klame a Robertovi začínají problémy přerůstat přes hlavu. Zoufale se snaží dokončit prodej svého obchodního impéria dříve, než se přijde na jeho podvody. Jeden chybný obchod s mědí a v rozpočtu vězí díra velikosti 400 milionů dolarů, kterou pro zdárný průběh transakce před investorem kamufluje.

V privátním životě je na tom podobně. Před loajální manželkou Ellen (Susan Sarandon) se snaží utajit románek s francouzskou prodavačkou umění Julií Côte (Laetitia Casta). Před dcerou a jedinou dědičkou Brooke (Brit Marling), která má na starosti hospodaření rodinné společnosti a jež už se vidí na jeho místě, maskuje finanční machinace, kterými podnik zatížil.

Pak stačí chvilka nepozornosti a mikrospánek při řízení auta, který zapříčiní, že jeho milenka při nehodě zemře. V té chvíli jeho horečnatá mysl pracuje na plné obrátky a on si uvědomuje, že mu hrozí vězení nejen kvůli manku ve firmě, ale i kvůli trestnému činu neúmyslného zabití nebo neposkytnutí pomoci.

Nezavolá ani policii, ani sanitku a od místa nehody chladnokrevně prchá. Komplice, který mu pomáhá odsud ujet, nachází v černošském mladíkovi Nateovi Parkerovi (Jimmy Grant) s minulostí recidivisty, jehož zná z dřívějška.

Osud, náhoda i jeho vlastní chyby a prohřešky se proti Robertovi vzácně spikly v jednom průsečíku a on se při útěku či vyhýbání se před světskou i boží spravedlností zaplétá do čím dál většího kolotoče více či méně průhledných lží. Robert ví, že se nemůže ke svým činům přiznat, protože by obchod, postavený na dobrém jméně firmy i jejího majitele, zhatil.

I když se snažil zahladit všechny důkazy, policie v osobě detektiva newyorské policie Bryera (Tim Roth) je mu na stopě. Robert věří, že je díky svému vlivu a moci nenapadnutelný, ale jeho osud vězí ve skutečnosti v rukou Natea, který mu pomohl a jenž si nyní může s jeho životem pohrávat.

Smrtelné lži jsou jeho Jareckiho celovečerním režijním debutem, v němž zkušenou rukou propojuje prvky detektivky, thrilleru, osobního morálního dramatu a společenské obžaloby světa finančních oligarchů, jejichž transakce připomínají eskamotérské umění s přeléváním peněz.

Předností tohoto snímku je především jeho scénář, plný zvratů, které neustále pootáčejí Robertovou situací. Už se zdá, že se ze všeho vyseká a v tu chvíli přijde překvapivý důkaz, který jeho pozici zvrátí. Vše vrcholí v otevřeném závěru, který v nás nechává množství dilemat ohledně chování lidí, jako je Robert Miller.

Scenárista a režisér v jedné osobě se nám nesnaží při sledování jeho příběhu namluvit, že by to byl člověk, který je schopen nějaké reflexe svého jednání. Protože ve hře je příliš mnoho a obchodnické instinkty vítězí. Pokud chcete vědět jak moc, nechte se pozvat na tuto zdařilou metaforu fungování kapitalismu.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

53 Jaromír Puk

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Režijní dvojice Olivier Nakache a Éric Toledano s humorem vypovídá o vážném tématu a přibližuje nám přitom běžný denní provoz lidí, postižených autismem i těch, kteří o ně pečují.

2 Marek Čech

TCL EC78: nový 4K HDR LCD televizor s integrovaným soundbarem Onkyo

TCL EC78: nový 4K HDR LCD televizor s integrovaným soundbarem Onkyo

Výrobce televizorů TCL dlouhodobě patří mezi značky, které nabízí především cenově dostupné modely s výborným poměrem cena/výkon. To ale neznamená že v jejich nabídce chybí i luxusnější řady. Právě takovou má být EC78.

17 Jaromír Puk

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk