16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

Smrtelné lži

r. Nicholas Jarecki, USA 2012

S finančním magnátem Robertem Millerem (Richard Gere) se na počátku vyprávění setkáváme ve chvíli, kdy v kruhu rodinném slaví své 60. narozeniny. Vše vypadá jako dokonalá prezentace harmonické souhry úspěchu jak v profesním podnikatelském, tak rodinném životě.

Zdání ale někdy klame a Robertovi začínají problémy přerůstat přes hlavu. Zoufale se snaží dokončit prodej svého obchodního impéria dříve, než se přijde na jeho podvody. Jeden chybný obchod s mědí a v rozpočtu vězí díra velikosti 400 milionů dolarů, kterou pro zdárný průběh transakce před investorem kamufluje.

V privátním životě je na tom podobně. Před loajální manželkou Ellen (Susan Sarandon) se snaží utajit románek s francouzskou prodavačkou umění Julií Côte (Laetitia Casta). Před dcerou a jedinou dědičkou Brooke (Brit Marling), která má na starosti hospodaření rodinné společnosti a jež už se vidí na jeho místě, maskuje finanční machinace, kterými podnik zatížil.

Pak stačí chvilka nepozornosti a mikrospánek při řízení auta, který zapříčiní, že jeho milenka při nehodě zemře. V té chvíli jeho horečnatá mysl pracuje na plné obrátky a on si uvědomuje, že mu hrozí vězení nejen kvůli manku ve firmě, ale i kvůli trestnému činu neúmyslného zabití nebo neposkytnutí pomoci.

Nezavolá ani policii, ani sanitku a od místa nehody chladnokrevně prchá. Komplice, který mu pomáhá odsud ujet, nachází v černošském mladíkovi Nateovi Parkerovi (Jimmy Grant) s minulostí recidivisty, jehož zná z dřívějška.

Osud, náhoda i jeho vlastní chyby a prohřešky se proti Robertovi vzácně spikly v jednom průsečíku a on se při útěku či vyhýbání se před světskou i boží spravedlností zaplétá do čím dál většího kolotoče více či méně průhledných lží. Robert ví, že se nemůže ke svým činům přiznat, protože by obchod, postavený na dobrém jméně firmy i jejího majitele, zhatil.

I když se snažil zahladit všechny důkazy, policie v osobě detektiva newyorské policie Bryera (Tim Roth) je mu na stopě. Robert věří, že je díky svému vlivu a moci nenapadnutelný, ale jeho osud vězí ve skutečnosti v rukou Natea, který mu pomohl a jenž si nyní může s jeho životem pohrávat.

Smrtelné lži jsou jeho Jareckiho celovečerním režijním debutem, v němž zkušenou rukou propojuje prvky detektivky, thrilleru, osobního morálního dramatu a společenské obžaloby světa finančních oligarchů, jejichž transakce připomínají eskamotérské umění s přeléváním peněz.

Předností tohoto snímku je především jeho scénář, plný zvratů, které neustále pootáčejí Robertovou situací. Už se zdá, že se ze všeho vyseká a v tu chvíli přijde překvapivý důkaz, který jeho pozici zvrátí. Vše vrcholí v otevřeném závěru, který v nás nechává množství dilemat ohledně chování lidí, jako je Robert Miller.

Scenárista a režisér v jedné osobě se nám nesnaží při sledování jeho příběhu namluvit, že by to byl člověk, který je schopen nějaké reflexe svého jednání. Protože ve hře je příliš mnoho a obchodnické instinkty vítězí. Pokud chcete vědět jak moc, nechte se pozvat na tuto zdařilou metaforu fungování kapitalismu.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět, CES

Určitě si přečtěte

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

8 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

31 Marek Čech

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Velmi očekávanou novinkou pro rok 2020 jsou menší 48" (122 cm) OLED televizory, které doplní stávající 55" modely. I když v současné době zájem směřuje k úhlopříčkám 65" a větším, stále je dost lidí, kteří chtějí maximálně 50" model.

11 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

17 Jaromír Puk