16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

Jack Ryan: V utajení

r. Kenneth Branagh, USA / Rusko 2014

Jack Ryan, hrdina špionážních románů Toma Clancyho, se dosud dočkal čtyř filmových adaptací jeho dobrodružství. Tvář mu v nich postupně propůjčili Alec Baldwin (Hon na ponorku), dvakrát Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí) a před dvanácti lety v Nejhorších obavách pak Ben Affleck.

Nyní přichází režisér Kenneth Branagh s restartem, prequelem či rebootem ryanovské série, přesně jak to velí současný trend omlazování zavedených ság. Není ostatně náhoda, že v páté „ryanovce“ propůjčuje ústřední postavě tvář Chris Pine, který v režii J.J. Abramse už takto vzkřísil kapitána Kirka ze Star Treku.

Pod vlivem teroristického útoku na „Dvojčata“ v září roku 2001 opouští rozjívený mladík Jack Ryan studia na univerzitě v Londýně a pln vlasteneckého nadšení se nechá naverbovat do armády. Za dva roky už s hodností poručíka slouží v Afghánistánu, kde je při havárii vrtulníku vážně zraněn. Během náročné rekonvalescence poznává nejen svou budoucí manželku Cathy Muller (Keira Knigtley), ale i řídícího důstojníka CIA Thomase Harpera (Kevin Costner), který jej naverbuje do služeb této zpravodajské služby.

Za dalších několik let a s doktorátem z ekonomie v kapse vykonává práci finančního analytika, který na Wall Streetu pro CIA monitoruje podezřelé transakce, které by mohly mít souvislost s financováním terorismu. Tato činnost ho přivede také k jeho první akci v terénu, kdy je Harperem vyslán do Moskvy, aby skrze audit objasnil podivné spekulace miliardářského magnáta Viktora Cherevina (Kenneth Branagh). Při kontrole toků peněz mezi USA a tímto ruským oligarchou odhalí plánovanou teroristickou akci na americké půdě a na ni navazující ekonomický útok s cílem uvrhnout Spojené státy do devastující hospodářské krize.

Ve scénáři nalezneme jak ozvuk studenoválečnických bondovek (postava záporáka), obsahujících oproti těm současným velký prvek nadsázky, tak paranoidních thrillerů ze sedmdesátých let. Ale stejně tak scenáristé i režisér pracují s motivy, které už se objevily v jiných a modernějších sériích s neohroženými agenty v hlavní roli. Ať už jde o Ethana Hunta v Mission: Impossible, seriálového Jacka Bauera ve 24 hodin a především Jasona Bournea.

Jack Ryan stojí někde mezi nimi. Postrádá blazeovaný šarm Jamese Bonda a jeho soukromý život je oproti agentovi 007 značně monogamní. Není ani takový drsňák jako Jason Bourne, i když se ho tvůrci snaží tímto směrem do budoucna směřovat.

Nehraje si na žádného nadčlověka, ale oproti minulým představitelům Jacka Ryana, jejichž zbraní byl spíš mozek a schopnost analýzy a diplomatického jednání, je tento agent mnohem akčnější. Umí se rvát, střílet, ale i se nabourat do počítačového systému padoucha, jenž se tváří jako ekonomický mozek Ruska.

Režisér Kenneth Branagh se pokusil o skloubení starého s novým, ale zůstal někde na půli cesty, takže jeho Jack Ryan se nemůže pochlubit ani nadneseností starých bondovek, ani drsnou realističností bourneovek. Přesto by nebylo špatné této postavě ještě do budoucna dát šanci, protože ten potenciál odlišit se od jejích agentských kolegů tam je. A dobrých špionážních thrillerů také moc nevzniká.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět, CES

Určitě si přečtěte

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

24 Jaromír Puk

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Příběh o přátelství, zradě a loajalitě k mafii se silným katarzním vyústěním se stává jedním z nejlepších filmů letošního roku a Scorseseho návratem k žánru i hercům, jež ho pomáhali spoluvytvářet.

12 Marek Čech

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

John Wick 3, Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, Ad Astra, Terminátor: Temný osud, Avengers: Endgame, Captain Marvel, Slunovrat, Krvavá nevěsta, Složka 64. Druhý výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v našich kinech.

5 Marek Čech

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

J.J. Abrams se po minulém díle snaží divákům víc zavděčit. Sází proto na spektakulární akci, moudra, předávaná starou generací té nové a nostalgickou variaci na Návrat Jediho.

37 Marek Čech