16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české


Jack Ryan: V utajení

r. Kenneth Branagh, USA / Rusko 2014

Jack Ryan, hrdina špionážních románů Toma Clancyho, se dosud dočkal čtyř filmových adaptací jeho dobrodružství. Tvář mu v nich postupně propůjčili Alec Baldwin (Hon na ponorku), dvakrát Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí) a před dvanácti lety v Nejhorších obavách pak Ben Affleck.

Nyní přichází režisér Kenneth Branagh s restartem, prequelem či rebootem ryanovské série, přesně jak to velí současný trend omlazování zavedených ság. Není ostatně náhoda, že v páté „ryanovce“ propůjčuje ústřední postavě tvář Chris Pine, který v režii J.J. Abramse už takto vzkřísil kapitána Kirka ze Star Treku.

Pod vlivem teroristického útoku na „Dvojčata“ v září roku 2001 opouští rozjívený mladík Jack Ryan studia na univerzitě v Londýně a pln vlasteneckého nadšení se nechá naverbovat do armády. Za dva roky už s hodností poručíka slouží v Afghánistánu, kde je při havárii vrtulníku vážně zraněn. Během náročné rekonvalescence poznává nejen svou budoucí manželku Cathy Muller (Keira Knigtley), ale i řídícího důstojníka CIA Thomase Harpera (Kevin Costner), který jej naverbuje do služeb této zpravodajské služby.

Za dalších několik let a s doktorátem z ekonomie v kapse vykonává práci finančního analytika, který na Wall Streetu pro CIA monitoruje podezřelé transakce, které by mohly mít souvislost s financováním terorismu. Tato činnost ho přivede také k jeho první akci v terénu, kdy je Harperem vyslán do Moskvy, aby skrze audit objasnil podivné spekulace miliardářského magnáta Viktora Cherevina (Kenneth Branagh). Při kontrole toků peněz mezi USA a tímto ruským oligarchou odhalí plánovanou teroristickou akci na americké půdě a na ni navazující ekonomický útok s cílem uvrhnout Spojené státy do devastující hospodářské krize.

Ve scénáři nalezneme jak ozvuk studenoválečnických bondovek (postava záporáka), obsahujících oproti těm současným velký prvek nadsázky, tak paranoidních thrillerů ze sedmdesátých let. Ale stejně tak scenáristé i režisér pracují s motivy, které už se objevily v jiných a modernějších sériích s neohroženými agenty v hlavní roli. Ať už jde o Ethana Hunta v Mission: Impossible, seriálového Jacka Bauera ve 24 hodin a především Jasona Bournea.

Jack Ryan stojí někde mezi nimi. Postrádá blazeovaný šarm Jamese Bonda a jeho soukromý život je oproti agentovi 007 značně monogamní. Není ani takový drsňák jako Jason Bourne, i když se ho tvůrci snaží tímto směrem do budoucna směřovat.

Nehraje si na žádného nadčlověka, ale oproti minulým představitelům Jacka Ryana, jejichž zbraní byl spíš mozek a schopnost analýzy a diplomatického jednání, je tento agent mnohem akčnější. Umí se rvát, střílet, ale i se nabourat do počítačového systému padoucha, jenž se tváří jako ekonomický mozek Ruska.

Režisér Kenneth Branagh se pokusil o skloubení starého s novým, ale zůstal někde na půli cesty, takže jeho Jack Ryan se nemůže pochlubit ani nadneseností starých bondovek, ani drsnou realističností bourneovek. Přesto by nebylo špatné této postavě ještě do budoucna dát šanci, protože ten potenciál odlišit se od jejích agentských kolegů tam je. A dobrých špionážních thrillerů také moc nevzniká.

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, HBO a dalších streamovacích službách

Určitě si přečtěte

Články odjinud