16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

České filmy


10 pravidel jak sbalit holku

r. Karel Janák, Česko 2014

Deset let od natočení Snowboarďáků se Karel Janák vrací k žánru, na němž si udělal jméno. Tentokrát se nespolehl na vlastní předlohu, ale vypůjčil si trochu překvapivě námět z italské komedie 10 regole per fare innamorare z roku 2012. Tvůrci se ale od původního scénáře značně odchýlil a to k dobru věci.

Hlavní hrdina příběhu Marek (Matouš Ruml) je studentem astrofyziky se zálibou ve hvězdách a horoskopech. Marek je chytrý, ale značně nesmělý student, jemuž se kvůli jeho snílkovské povaze rozpadl každý dosavadní vztah. Když v knihovně spatří krásnou dívku Stephanii (Kristína Svarinská), rozhodne se ji získat.

Dcera velvyslance Stephanie se ale pro něj ukáže být až příliš velkým soustem. Navíc se kolem ní točí v balení holek protřelý nápadník Filip (Jakub Prachař), který je přesný opak Marka. Zbohatlický a arogantní suverén, který si je jistý sám sebou.

Markovi tři přátele (Tereza Nvotová, Jan Dolanský, Petr Buchta), s nimiž sdílí společný byt, už se na jeho soužení, jak oslovit jeho vyvolenou, nemůžou dívat a rozhodnou se mu pomoci. Osloví Markova odcizeného otce (Miroslav Donutil), který je známým vydavatelem rádoby moudrých knih a příruček na téma Jak si získat ženu.

Trasa, vedoucí k sladkému cíli, je plná překážek, ale ti kdo znají zákonitosti romantických komedií, už asi tuší, kterému ze dvou soků dá nakonec dívka s telenovelovým jménem přednost. Karel Janák naplňuje nejen v romantické linii vyprávění žánr opravdu dokonale a nesnaží se ho nijak ozvláštňovat.

Nesmělí a věčně nedospělí loseři nebo geekové, neschopní navázat vztah, se stali trvalou součástí popkulturního obrazu dnešních mladých mužů. Janákovi se díky povedenému castingu povedlo šablonovitosti těchto postav částečně uniknout. Herci na sebe dobře slyší a vyzařuje z nich kamarádská sounáležitost, již známe z amerických seriálů typu Přátelé.

Miroslav Donutil jako Markův otec je pravým opakem svého introvertního syna. Na rozdíl od něj přehnaným sebevědomím jen hýří a jeho světácká kreace je jen další variací na role svůdníků z bakalářského televizního cyklu 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem. Předností Donutilova herectví je to, že i když tyto postavy mohou působit značně samožersky, dovede je zároveň účinně ironizovat.

Roztomile nejistý Marek v podání Matouše Rumla (Lexa ze sitcomu Comeback) má v sobě něco z něžně smolařských rolí Pierre Richarda. Podobně jako on umí být současně dojemný i zábavný, nikdy ne směšný.

Skutečné namlouvání vypadá opravdu jinak, než jak nám ho prezentují lifestylové ženské časopisy, k jejichž článkům na toto téma název filmu odkazuje. Jeho půvab spočívá právě v kombinaci náhody, improvizace a vzájemného okouzlení, jež se v jednom momentě musí protnout, aby se ti dva vyvolení potkali a seznámili.

Marek a Stephanie se nakonec sblíží, právě navzdory všem pravidlům, jež k tomu měly přispět. Karel Janák se naopak žánrových pravidel drží a snaží se potřetí vstoupit do řeky, v níž už se předtím proháněli Snowboarďáci a Rafťáci.

Jde na to dospěleji, už jen proto, že starší jsou hrdinové jeho příběhu. Snaží se o kombinaci ztřeštěné a romantické komedie, která by mohla zaujmout jak teenagerské, tak už trochu odrostlejší publikum. To první osloví myslím určitě, to druhé minimálně neurazí. Což berte v tomto případě jako doporučení.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

54 Jaromír Puk

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Režijní dvojice Olivier Nakache a Éric Toledano s humorem vypovídá o vážném tématu a přibližuje nám přitom běžný denní provoz lidí, postižených autismem i těch, kteří o ně pečují.

2 Marek Čech

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

7 Marek Čech

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

Multiroom systém reproduktorů Sonos může na první pohled vypadat docela složitě. Poradíme, jak jej nejlépe využít, a na co si případně dát pozor.

2 Tomáš Holčík

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

Otestovali jsme cenově dostupný televizor méně tradiční značky, nicméně s velmi zajímavou výbavou.

24 Alexandr Bray