16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

České filmy


10 pravidel jak sbalit holku

r. Karel Janák, Česko 2014

Deset let od natočení Snowboarďáků se Karel Janák vrací k žánru, na němž si udělal jméno. Tentokrát se nespolehl na vlastní předlohu, ale vypůjčil si trochu překvapivě námět z italské komedie 10 regole per fare innamorare z roku 2012. Tvůrci se ale od původního scénáře značně odchýlil a to k dobru věci.

Hlavní hrdina příběhu Marek (Matouš Ruml) je studentem astrofyziky se zálibou ve hvězdách a horoskopech. Marek je chytrý, ale značně nesmělý student, jemuž se kvůli jeho snílkovské povaze rozpadl každý dosavadní vztah. Když v knihovně spatří krásnou dívku Stephanii (Kristína Svarinská), rozhodne se ji získat.

Dcera velvyslance Stephanie se ale pro něj ukáže být až příliš velkým soustem. Navíc se kolem ní točí v balení holek protřelý nápadník Filip (Jakub Prachař), který je přesný opak Marka. Zbohatlický a arogantní suverén, který si je jistý sám sebou.

Markovi tři přátele (Tereza Nvotová, Jan Dolanský, Petr Buchta), s nimiž sdílí společný byt, už se na jeho soužení, jak oslovit jeho vyvolenou, nemůžou dívat a rozhodnou se mu pomoci. Osloví Markova odcizeného otce (Miroslav Donutil), který je známým vydavatelem rádoby moudrých knih a příruček na téma Jak si získat ženu.

Trasa, vedoucí k sladkému cíli, je plná překážek, ale ti kdo znají zákonitosti romantických komedií, už asi tuší, kterému ze dvou soků dá nakonec dívka s telenovelovým jménem přednost. Karel Janák naplňuje nejen v romantické linii vyprávění žánr opravdu dokonale a nesnaží se ho nijak ozvláštňovat.

Nesmělí a věčně nedospělí loseři nebo geekové, neschopní navázat vztah, se stali trvalou součástí popkulturního obrazu dnešních mladých mužů. Janákovi se díky povedenému castingu povedlo šablonovitosti těchto postav částečně uniknout. Herci na sebe dobře slyší a vyzařuje z nich kamarádská sounáležitost, již známe z amerických seriálů typu Přátelé.

Miroslav Donutil jako Markův otec je pravým opakem svého introvertního syna. Na rozdíl od něj přehnaným sebevědomím jen hýří a jeho světácká kreace je jen další variací na role svůdníků z bakalářského televizního cyklu 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem. Předností Donutilova herectví je to, že i když tyto postavy mohou působit značně samožersky, dovede je zároveň účinně ironizovat.

Roztomile nejistý Marek v podání Matouše Rumla (Lexa ze sitcomu Comeback) má v sobě něco z něžně smolařských rolí Pierre Richarda. Podobně jako on umí být současně dojemný i zábavný, nikdy ne směšný.

Skutečné namlouvání vypadá opravdu jinak, než jak nám ho prezentují lifestylové ženské časopisy, k jejichž článkům na toto téma název filmu odkazuje. Jeho půvab spočívá právě v kombinaci náhody, improvizace a vzájemného okouzlení, jež se v jednom momentě musí protnout, aby se ti dva vyvolení potkali a seznámili.

Marek a Stephanie se nakonec sblíží, právě navzdory všem pravidlům, jež k tomu měly přispět. Karel Janák se naopak žánrových pravidel drží a snaží se potřetí vstoupit do řeky, v níž už se předtím proháněli Snowboarďáci a Rafťáci.

Jde na to dospěleji, už jen proto, že starší jsou hrdinové jeho příběhu. Snaží se o kombinaci ztřeštěné a romantické komedie, která by mohla zaujmout jak teenagerské, tak už trochu odrostlejší publikum. To první osloví myslím určitě, to druhé minimálně neurazí. Což berte v tomto případě jako doporučení.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět, CES

Určitě si přečtěte

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

J.J. Abrams se po minulém díle snaží divákům víc zavděčit. Sází proto na spektakulární akci, moudra, předávaná starou generací té nové a nostalgickou variaci na Návrat Jediho.

37 Marek Čech

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N je skvělé zařízení - ač integrace streamování není revoluční myšlenkou, je to spolu s univerzální sadou analogových a digitálních konektorů poslední krůček k tomu, abyste mohli mít prakticky vše "pod jednou střechou", navíc v designu a kvalitě, kterou značka Marantz zaručuje. Pokud hledáte pohodovou muzikálnost a výtečnou univerzálnost představuje PM7000N excelentní nabídku.

4 Daniel Březina

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

35 Jaromír Puk

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

105 Jaromír Puk

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

8 Marek Čech