16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

Fair Play

r. Andrea Sedláčková, Česko / Slovensko / Německo 2014

Andrea Sedláčková ve filmu otevírá nepříliš reflektované téma státem řízeného dopingu v osmdesátých letech a ptá se, zda a za jakou cenu se dalo říct ďáblovi ne.

Necílí tak konkrétně jako dramatik a divadelní režisér David Drábek ve své rozhlasové hře Koule, jíž se cítila dotčená několikanásobná mistryně světa ve vrhu koulí Helena Fibingerová, ale přesto ti, kteří se o dané téma hlouběji zajímají, jistě najdou v příběhu osmnáctileté atletky Anny mnoho styčných bodů s osudy lidí, kteří se v atletice počátku osmdesátých let pohybovali.

V roce 1983 se československý vrcholový sport rozhodl zareagovat na úspěchy východoněmeckých atletů na světových kláních, kde hojně sbírali medaile, tím, že i k nám dorazil státem řízený doping. Sportovci byli tlačeni k dopingovému programu, navzdory zdravotním rizikům. Asi nejznámějším podpůrným prostředkem, obsahujícím anabolické stereoidy, se stal medikament Stromba, původně určený k léčbě svalové atrofie.

Před tuto volbu je postavena i hlavní hrdinka vyprávění. Teprve osmnáctiletá Anna (Judit Bárdos), která je jako velký sprintérský talent přijata do Střediska vrcholového sportu. Letní olympiáda v Los Angeles se blíží a ona má velkou šanci se na ni nominovat. Intenzivně proto trénuje a věří, spolu se svou matkou (Anna Geislerová) a jejím trenérem (Roman Luknár), že splní kvalifikační limit pro postup na olympiádu.

Jen snaha ale někdy nestačí a proto je Anna, společně s další běžkyní Martinou (Eva Josefíková), vybrána do speciálního dopingového programu, který by zvýšil její výkonnost. Anně začnou být bez jejího vědomí podávány sportovním lékařem (Ondřej Malý) látky, o nichž tvrdí, že jsou to neškodné preparáty, podporující růst svalů.

Když ale začne na a ve svém těle pozorovat změny, které ji proměňují v mužatku, odmítne stereoidy brát. Dohodne se s matkou, že bude brát jen neškodný přípravek, který ji ona bude dávkovat. Po čase ale zjišťuje, že s jejím tělem se opět děje něco podivného a začne pochybovat o tom, co jí matka vlastně aplikuje.

Andrea Sedláčková rozehrává drama, které má hned několik dimenzí. Sportovní a politická rovina vyprávění se stává pozadím pro drama osobní, v němž hraje prim vztah matky a dcery. Matka, která kvůli šikaně státních orgánů už dávno rezignovala na svůj život, chce naději aspoň pro ten dceřin. I proti její vůli. Situace Anny je pak o to tristnější, že ve svém zápasu za život bez kompromisů svádí boj nejen s molochem zástupců státní moci, ale i s osobou sobě nejbližší.

Stále nepříliš zmapované a kvůli jeho žijícím účastníkům ani ne moc diskutované téma státem řízeného dopingu v osmdesátých letech zpracovává Sedláčková způsobem, který se nesnaží nikoho lacině bulvarizovat. Naopak hledá pro tehdejší jednání sportovců pochopení a ukazuje ho jako důsledek tlaku státní moci, která jejich úspěchy vydávala za úspěchy socialistického zřízení, které alespoň v této oblasti chtělo konkurovat západnímu světu.

Vznikl film potřebný, divácky vděčný, ale přitom nepodbízivý, který je v otázce toho, jak moc si zadat s mocí, která se vás snaží korumpovat, stále aktuální. Říká, že odolat pokušení přizpůsobit se za nějaké poskytnuté výhody, bylo v totalitním režimu těžké, ale ne nemožné. Snad toto poselství dolehne i k těm, kteří se chovali podstatně méně statečně.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět, CES

Určitě si přečtěte

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

105 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

31 Marek Čech

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk