16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české

17. prosince 2014
TWEET SDÍLET
16 filmů, které musíte vidět: oscarové, akční, thrillery, české
Vlka z Wall Street, královnu porna Lindu Lovelace, domácí debuty Jiřího Mádla a Miroslava Krobota nabízí druhá ochutnávka nejzajímavějších titulů, jež se v roce 2014 objevily na DVD/Blu-ray.

Díra u Hanušovic

r. Miroslav Krobot, Česko 2014

Šumperský rodák, dlouholetý umělecký šéf Dejvického divadla, režisér a herec Miroslav Krobot si v letošním roce velmi úspěšně osahal i práci pro televizi při realizaci sitcomu Čtvrtá hvězda. Přestup k filmové režii se pak v dráze tohoto třiašedesátiletého tvůrce jeví jako logický krok na jeho životní a profesní cestě.

Námět pro svůj debut hledal ve spolupráci se svým spolužákem z gymnázia, olomouckým psychologem Lubomírem Smékalem. A rozhodli se vyprávět o lidech v kraji, kde se oba narodili a který dobře znají.

Zavádí nás proto do jedné horské vesničky na severu Olomouckého kraje, v jesenické oblasti tzv. Sudet. Zde žije i hlavní hrdinka jejich příběhu, učitelka němčiny Maruna (Tatiana Vilhelmová), která bydlí v domě s matkou (Johanna Tesařová) a sestrou, zdravotní sestrou Jarunou (Lenka Krobotová). Maruna kariéru učitelky vyměnila za provozování hospody, ve které se pravidelně scházejí místní obyvatelé. Ráda by si našla životního partnera, ale ve vylidňující se vesnici to není tak jednoduché.

Ti, kdo čekali, že Krobot do autentického prostředí vybydleného sudetského kraje přenese sitcomovou poetiku Čtvrté hvězdy, budou možná zklamáni, možná překvapeni. Režisér sází na nezaměnitelnou poetiku Dejvického divadla, spočívající v kombinaci černohumorné nadsázky, lakoničnosti a absurdní trapnosti.

Postavy moc nemluví, a pokud ano, nepouští se do žádných květnatých slovních konstrukcí. Dávají radši přednost suchým hláškám, okořeněným vulgárním výrazivem. Zámlky o nich totiž řeknou více, než kdyby se je autoři snažili dokonale psychologicky charakterizovat. Ti ale počítají s divákem empatickým, který je schopen leccos z jejich minulosti vycítit. Třeba to, proč zrovna v tomto místě zůstaly jejich životy zacyklené.

Víceméně statická kamera Jana Baseta Střítežského (Dům, Alois Nebel, Fair Play) nám pomáhá si na melancholický nebo pro někoho malátný životní rytmus hrdinů zvyknout a přijmout ho za svůj. Postavy nikam nespěchají a jsou pevně zakořeněny v kraji, který je formoval. Ten je tvořen polorozpadlými domy a chátrajícím kostelem, v jejichž stavu se odráží jak dědictví minulosti, tak neutěšená sociální situace přítomnosti. Zároveň kolem vidíme mlhavě krásnou a tajemnou přírodu, s jejímiž panoramatickými záběry si kamera rovněž vyhrála.

Krobot se Smékalem mentalitu místních lidí znají a umějí ji přiblížit za pomocí kombinace minimalistické realistické zkratky a jemné groteskní nadsázky. Netlačí na pilu, nesnaží se nás rozesmát za každou cenu, scény nechává doznívat o mnoho déle než jiný režisér, který by už dávno požadoval zásah střihače.

Pokud bychom hledali nějaké spřízněné filmy, našli bychom je spíše mezi sociálně laděnými vesnickými opusy typu Slámových Divokých včel nebo Najbrtovými Mistry. I jejich hrdinové měli své sny, které se díky nemožnosti je naplnit stávaly směšně tragickými.

Odhodlání zůstat v tomto prostředí, tvořeném vyprázdněnými vztahy a neméně prázdnými každodenními rituály (souložení, hospodské ubíjení času) se tvůrci nevysmívají. Naopak k lidem, kteří zde žijí, chovají respekt a dávají jim jistou naději a šanci na změnu. Ta se ale musí odehrát především uvnitř nich samých.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

7 Marek Čech

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

29 Marek Čech

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík