20 filmových tipů: komiksové adaptace, sci-fi, fantasy a horory

15. prosince 2013
TWEET SDÍLET
20 filmových tipů: komiksové adaptace, sci-fi, fantasy a horory
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray, které mohou třeba posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Jack a obři

r. Bryan Singer, USA 2013

Film Jack a obři měl dorazit do kin už loni, ale kvůli náročné postprodukci byla jeho premiéra o rok odložena. Změnil se nejen název (Jack the Giant Killer na méně násilné Jack the Giant Slayer), ale i ladění celého snímku.

Bryan Singer (první dva X-Meni, Superman se vrací, Valkýra) servíruje epickou pohádkovou fantasy, do níž implantuje prvky hororu, romance, středověké rytírny i akčního filmu. Děj se odehrává v Anglii ve 14. století a jako podklad mu posloužily dvě upravené britské pohádky - Jack and the Beanstalk a Jack and the Giant Killer.

V zmodernizované pohádce se osmnáctiletý venkovský mladík Jack (Nicholas Hoult) tajemnou branou vyšplhá po přerostlém stonku do říše obrů. Zde má osvobodit kurážnou princeznu Isabellu (Eleanor Tomlins), drženou v zajetí králem Brahmwellem (Ian McShane).

Musí přitom porazit královu armádu lidožravých obrů, rozhněvaných kvůli dávnému sporu na lidskou rasu. Naštvaní obři pak po stonku sestoupí na zem a rozhodnou se zaútočit na království dole pod mračny.

Z hereckých hvězd jistí Nicholasovi Houltovi (X-Men: První třída) záda Ewan McGregor v roli statečného dvořana Elmonta a Stanley Tucci jako podlý a slizký nápadník princezny Roderick.

Jedním z trojice scenáristů, kteří se na filmu podíleli, je i Christopher McQuarrie, který se Singerem už spolupracoval na Obvyklých podezřelých nebo Valkýře. Dvousetmilionový rozpočet byl využit na natočení výpravné 3D podívané, plné gigantických CGI obrů, jež slouží vedle obří fazole jako hlavní taháky celého filmu.

Trikaři se na Jackovi opravdu vyřádili a před námi ožívá fantaskní a barvitý svět, plný drahých digitální efektů, které trochu zastiňují herce a narušují plynulost vyprávění. Triková opulentnost nachází spříznění s Mocným vládcem Ozem Sama Raimiho a budí zdání podobné studiové zakázky, v níž se tvůrci vzdávají své osobitosti ve prospěch rodinných fantasy vyprávění, které jim až tak nesedí.


Nádherné bytosti

r. Richard LaGravenese, USA 2013

Samotářský intelektuální mladík Ethan (Alden Ehrenreich) je životní smolař. Přišel o matku a otec ho díky zármutku z její předčasné smrti takřka přestal registrovat. Žije v jižanském zapadákově jménem Gatlin County, kde je jeden den jako druhý, bez nějakého překvapení nebo změny.

To se ale změní ve chvíli, kdy se seznámí s podivnou dívkou Lenou (Alice Englert). Tajemnou černovláskou, která je neteří místního podivína Macona Ravenwooda (Jeremy Irons). A někým, o němž se mu zdálo už před jeho příchodem do města.

Lena začne chodit do místní školy, kde se stane terčem útoků zdejších roztleskávaček. Ethan se jí zastane a zjistí, že nejde o obyčejnou patnáctiletou studentku. Ukáže se totiž, že Lena disponuje magickými schopnostmi a že její rodina je plná čarodějných zaklínačů.

Dívka se potýká nejen s nevraživostí okolí, které kouká s nedůvěrou na každého cizáka, ale především se svým prokletím. Zbývá pouhých 75 dní, než přijde čas jejích šestnáctých narozenin, kdy se rozhodne o jejím osudu. Buď bude dostatečně silná a její moc se přidá na stranu dobra, anebo jí pohltí síly temnoty a ona se stane kněžkou zla jako její matka Sarafine (Emma Thompson).

Lenina kouzelná moc je silnější než u kohokoli z jejích příbuzných, takže její případný přechod ke zlu může mít nedozírné následky. Pomoc v souboji mezi temnou a světlou stranou síly nalezne u smrtelníka Ethana. Pomůže ale síla lásky a oběti, již chce Ethan přinést, překonat moc zlověstné magie a kletby, jež nad ní visí?

Film vznikl podle první části knižní série Kronika prokletých Zaklínačů autorek Kami Garciaové a Margaret Stohlové. Sága vyšla v osmatřiceti zemích a v kategorii knih pro teenagery se velice slušně prodává. První část tetralogie, podle níž byl film natočen, vyšla v roce 2009. Další knihy z této ságy nesou názvy Nádherná temnota, Nádherný zmatek a Nádherné vykoupení.

Převedení prvního dílu se ujal scenárista (Král rybář, Madisonské mosty, Zaříkávač koní, Voda pro slony) a režisér (P.S. Miluji Tě, Mezi řádky) Richard LaGravense, který se specializuje především romantická dramata. A vsadil na kombinaci romance a čarodějné fantasy, jež má ambici zaplnit místo po Twilight sáze a Harry Potterovi. Vypadá to ale, že osloví především adolescentní dívky, kterým nevadí recyklace již jinde ozkoušených vyprávěcích schémat.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Příběh o přátelství, zradě a loajalitě k mafii se silným katarzním vyústěním se stává jedním z nejlepších filmů letošního roku a Scorseseho návratem k žánru i hercům, jež ho pomáhali spoluvytvářet.

12 Marek Čech

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

45 Marek Čech

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Bezdrátový subwoofer Sonos Sub využijete jedině s reproduktory Sonos. Samostatně nedává smysl, ale jeho nevšední konstrukce dokáže bez vibrací skříně zaplnit místnost hutnými basy.

6 Tomáš Holčík

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray