20 filmových tipů: komiksové adaptace, sci-fi, fantasy a horory

15. prosince 2013
TWEET SDÍLET
20 filmových tipů: komiksové adaptace, sci-fi, fantasy a horory
Vánoce se blíží a s nimi přichází i naše tradiční ochutnávka nejatraktivnějších novinek na DVD a Blu-Ray, které mohou třeba posloužit jako vhodný dárek pro vaše blízké či vás samé.

Lesní duch

r. Fede Alvarez, USA 2013

Čtenářský kroužek Knihy mrtvých ožívá v nové verzi Raimiho klasiky, jejíž oficiální plakát zval na „Nejděsivější film, jaký jste kdy viděli“. Opravdu se jím stal?

Život mladé dívky Mii (Jane Levy) se už dlouho točí v bludném kruhu zklamání a závislostí všeho druhu, z nichž nejhorší je ta drogová. Požádá proto svého bratra Davida (Shiloh Fernandez), zda by se společně s ní nevydal do rodinné chaty v lesích, kde by jí pomohl vypořádat se s démony závislosti jednou provždy. Na terapeutickou cestu přibere i Davidovu přítelkyni Natalii (Elizabeth Blackmore) a své kamarády z dětských let Olivii (Jessica Lucas) a Erica (Lou Taylor Pucci).

Jakmile tam společně dorazí, Mia obřadně zničí své zásoby drog a přísahá před svými přáteli, že na ně už nikdy v životě nesáhne. V opuštěné chatě partička s překvapením zjišťuje, že se do ní kdosi vloupal. Zároveň si všimne i toho, že sklepní místnost byla proměněna v bizarní oltář, obklopený desítkami mumifikovaných zvířat. A tato místnost je začne přitahovat.

Erica fascinuje prastará kniha, omotaná ostnatým drátem, kterou tam objeví. V touze po odhalení jejího tajemství z ní nahlas předčítá, aniž by tušil, jaké následky to bude mít. Miiny abstinenční příznaky se zhoršují, přestává se ovládat a pokusí se uprchnout. Je ale zastavena děsivým viděním. V chatě se začíná chovat tak násilně, že jsou přátelé nuceni ji spoutat. Venku zuří nebezpečná bouře a lidé v chatě se začínají zvolna obracet jeden proti druhému.

Netuší, že za vše může Kniha mrtvých, prostřednictvím jejíchž zaklínadel byli nevědomky probuzeni spící démoni, kteří žijí v nedalekém lese. Zlo, vtělené do okolní přírody, postupně během noci likviduje jednotlivé postavy, které se mění ve vražedná monstra. Brutalita útoků stoupá a David je postaven před nepředstavitelné rozhodnutí.

Dlouho očekávaný remake hororové klasiky Lesní duch (Smrtelné zlo) Sama Raimiho z roku 1981 neměl ambici být plagiátem původního filmu, ale jeho inovativním pojetím. Humor byl oproti originálu a hlavně jeho dvěma pokračováním omezen na minimum a režisér se rozhodl vsadit na hutnou atmosféru a krvavé gore efekty.

Jeho pojetí od prvních chvil pracuje, zprvu se znepokojivými a poté s explicitně ukázanými projevy násilí, jež nabývají na intenzitě. Krev teče proudem a lidské údy jsou mrzačeny rozmanitými způsoby. Kamera od těchto brutálních projevů neodvrací zrak, ale naopak nám je zprostředkovává s detailní surovostí, která je hnána až do krajnosti. Účel je jediný, šokovat a odvést tak pozornost od logických kiksů ve scénáři, na němž se podílela Diablo Cody (Juno, Jennifer's Body - Bacha, kouše!, Znovu a jinak).

Celovečerně debutující uruguayský režisér Fede Alvarez měl k ruce na hororové poměry slušný čtrnáctimilionový rozpočet, který nevyužil k nějaké trikové exhibici, ale k vytvoření realisticky působící bestiální podívané, jejíž intenzivní a nechutně detailní charakter bude možná až moc i po otrlé hororové fandy. Záleží pak na vaší míře vkusu, jestli toto hodnocení chcete brát jako doporučující nebo naopak.


Maniak

r. Franck Khalfoun, Francie / USA 2012

I když dnes hororová produkce vesměs připomíná remakeovou recyklaci již viděného, občas se v záplavě těchto nových variací najde počin, který by neměl uniknout pozornosti poučeného žánrového diváka. To je i příklad i filmu Maniak, který vychází z kultovního béčkového slasheru z roku 1980 režiséra Williama Lustiga.

Scénáře a produkce se nechopil nikdo menší než francouzský režisér Alexandre Aja, který v minulosti dokázal, že hororové klasiky umí oživovat velmi zručně (Hory mají oči, Zrcadla, Piraňa 3D). Režie se ujal jeho spolupracovník a kamarád Franck Khalfoun, jenž si hororově thrillerový žánr vyzkoušel před šesti lety ve filmu P2.

Oproti originálu je děj z New Yorku přenesen do Los Angeles, kde se titulní hrdina Frank Zito (Elijah Wood) živí výrobou a restaurováním figurín. Ke svým výtvorům chová introvertní mladík více než profesionální náklonnost, z jeho vztahu k matce by měl určitě radost Alfred Hitchcock.

Jeho zaměstnáním je fascinována mladá fotografka Anna (Nora Arnezeder). Naváže s ním proto vztah, u něhož si do poslední chvíle nebudeme jisti, jak skončí. Bude umělkyně jeho další obětí nebo překoná své nutkání a ovládne se?

Frank totiž není jen podivín, ale i psychopatický vrah, který pronásleduje a vraždí své oběti. Francouzský režisér Franck Khalfoun jeho počínání zaznamenává z pohledu jeho vlastní perspektivy, takže divák zažívá pocit, jakoby byl v těle maniaka uvězněn on sám. Tento pocit není zrovna příjemný, protože je spjatý s fyzickými projevy, jež Frank zažívá před tím, než do své oběti zabodne nůž i poté, co vraždu vykoná a dosáhne tak uspokojení.

Výborná kamera tuto vyšinutou perspektivu vraha, která vás zprvu uchvátí a poté si na ni zvykneme, umocňuje. Elektronický retro soundtrack odkazuje ke Carpenterovým filmům z osmdesátých let, vizuál je pak ryze současný a okořeněný o krvavé gore efekty.

Neotřelé audiovizuální zpracování, hutná atmosféra a psychotický výkon Elijaha Wooda, jehož po většinu filmu vidíme jen jako odraz v zrcadle, činí z tohoto filmu nad míru zdařilou záležitost.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

8 Marek Čech

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

Jaké nové filmy se v Česku loni nejvíce stahovaly? Podívejte se na přehled titulů, za které lidé nechtěli platit. Víme, kolik vydělaly a kde si je můžete legálně pustit online.

14 Ondřej Králík

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

17 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

66 Jaromír Puk

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk