20× největší filmové hity z festivalu v Cannes

20× největší filmové hity z festivalu v Cannes

Kapitoly článku:


Foxcatcher

r. Bennett Miller, USA 2014

Cenu za nejlepší režii převzal sedmačtyřicetiletý americký režisér Bennett Miller, tvůrce ceněných oscarových děl Capote a Moneyball.

Ve svém třetím režijním počinu se inspiroval skutečným příběhem dvou bratrů, který poznamenala těžko vysvětlitelná tragédie. Mark (Channing Tatum) a David (Mark Ruffalo) Schultzové jsou špičkoví zápasníci ve wrestlingu. Olympijští vítězové, z nichž jednoho z nich, Davida, se rozhodl z neznámých důvodů zastřelit jeho sponzor a dlouholetý přítel. Americký multimilionář a průmyslník John du Pont (Steve Carell).

Obsazení populárního komika Stevea Carella do role schizofrenního vraha není jediným překvapením tohoto filmu, který bude chtít určitě významně zasáhnout do nadcházející oscarové sezóny. V dalších úlohách se představí Vanessa Redgrave jako matka obou bratrů nebo Sienna Miller jako Davidova manželka.

Pečlivý sběr materiálu o tomto případu, opírající se o autobiografii Marka Schultze, přetavil režisér do velmi silného dramatu neodvratného zločinu.


Leviafan

r. Andrej Zvjagincev, Rusko 2014

Ruský režisér Andrej Zvjagincev je tiskem často označován za nositele odkazu Andreje Tarkovského. Jeho filmy (Návrat, Vyhoštění, Jelena) slaví úspěchy na mezinárodních festivalech a nejinak je tomu i v případě jeho posledního snímku, který si z Cannes odvezl cenu pro nejlepší scénář.

Oleg Něgin a Andrej Zvjagincev si tuto cenu v čase bouřlivých událostí na Ukrajině a posilování ruského imperiálního vlivu vysloužili za příběh se silným mytologickým nádechem, v němž sledujeme boj obyčejného člověka proti všemocnému a zkorumpovanému státu.

V mozaikovitě vyprávěném dramatu, zasazenému do současného Ruska, se v řadě záběrů objevuje portrét prezidenta Vladimira Putina, což je zřejmě jeden z důvodů, proč se ruské úřady v čele s ministrem kultury Vladimirem Medinským k filmu nehlásí.

Určitě si přečtěte

Články odjinud