20× největší filmové hity z festivalu v Cannes

20× největší filmové hity z festivalu v Cannes

Kapitoly článku:


Mr. Turner

r. Mike Leigh, Velká Británie 2014

Cenu pro nejlepšího herce si z festivalu v Cannes odváží britský herec Timothy Spall (Intimita, Červíček v Harry Potterovi) za výkon v biografickém dramatu Mr. Turner. Natočil ho slavný režisér Mike Leigh, s nímž herec opakovaně spolupracuje (Tajnosti a lži, Život je sladký, Všechno nebo nic).

Společně se soustředili na poslední čtvrtstoletí v životě anglického malíře J. M. W. Turnera (1775-1851). Tento romantický krajinář a předchůdce impresionismu byl přezdívaný jako Malíř světla. A právě světlo hraje významnou roli i v kamerových kompozicích Dicka Popeho, který propojuje záběry krajiny s tvorbou umělce.

Timothy Spall pak Turnera modeluje složitou a citlivou osobnost, na jehož vztazích se ženami se podepsal komplikovaný vztah s matkou. Filmu ale nechybí ani humor, kterým je prodchnuta většina děl mistra sociální drobnokresby Mikea Leigha.


Maps to the Stars

r. David Cronenberg, Kanada / USA 2014

Trofej pro nejlepší herečku si na místo dlouho favorizované Marion Cotillard nakonec odnesla americká herečka Julianne Moore. V novince Davida Cronenberga Mapy ke hvězdám ztvárnila roli hysterické a neurotické hollywoodské herečky Havany Segrand, která touží po natočení remaku filmu, v němž se objevila v šedesátých letech její matka. Hvězda šedesátých let Clarice Taggart (Sarah Gadon), která dosáhla mnohem větší slávy než její dcera. Clarice je po smrti a její duch navštěvuje Havanu.

Havana je jednou z klientek Dr. Stafforda Weisse (John Cusack). Terapeuta, televizního guru a autora svépomocných příruček, jak dosáhnout vnitřní harmonie. Jeho žena Christina (Olivia Williams) je manažerkou jejich třináctiletého syna Benjieho (Evan Bird), který je dětskou filmovou hvězdičkou.

Benjie, který se chová jako malý diktátor, se vrací z odvykacího drogového programu, ke kterému se přidal, když mu bylo devět. Jeho sestra Agatha (Mia Wasikowska) zas byla nedávno propuštěna z floridské léčebny, kde se léčila z pyromanie.

Už z pouhého dějového nástřelu je zřejmé, že se kanadský režisér David Cronenberg (Crash, Dějiny násilí, Východní přísliby) rozhodl ironicky posvítit na Hollywood a ukázat stinné stránky života v něm. Pokud trochu sledujete osudy dětských i dospělých hvězd továrny na sny, jistě vás příběh rodiny Weissových nezaskočí.

Až to trochu vypadá, že si hvězdy, k nimž se přidává i miláček dívek Robert Pattinson v roli osobního řidiče s hereckými a scenáristickými ambicemi Jeroma, utahují sami ze sebe. A taky z cynicky zkaženého světa zábavního průmyslu, v němž se pohybují a kde má každý své ambice a problémy, jež většinou řeší plnou hrstí antidepresivních pilulek.

Cronenbergův přístup k postavám je velmi nekompromisní, ale zároveň i velmi zábavný. Scenárista Bruce Wagner do scénáře promítl hodně ze svých vlastních zkušeností s tím jak se prosadit v Hollywoodu a režisér zas do vyprávění vnesl témata, jež jsou vlastní jemu. Sex, noční můry, únik do nereálných světů prostřednictvím drog apod.

Určitě si přečtěte

Články odjinud