20× největší filmové hity z festivalu v Cannes

20× největší filmové hity z festivalu v Cannes

Kapitoly článku:


Deux jours, une nuit

r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Belgie 2014

Za favorita soutěže i ceny za ženský herecký výkon bylo dlouho považováno sociální drama Dva dny, jedna noc s Marion Cotillard v hlavní roli. Belgičtí bratři Dardenneovi Jean-Pierre a Luc Dardenneové vyhráli v Cannes už dvakrát, s filmy Rosetta (1999) a Dítě (2005) a očekával se hattrick.

Ten nakonec nepřišel a oni se nestali prvními držiteli hned tří Palem najednou. To ale nic neubírá na síle jejich vyprávění o mladé dělnici v továrně na solární panely Sandře (Marion Cotillard), která má víkend na to, aby přesvědčila své kolegy z práce o tom, že se mají vzdát svých prémií (1000 eur) ve prospěch jí. Pokud se jí to nepodaří, bude propuštěná ze zaměstnání.

První hlasování dopadlo v její neprospěch, ale nyní má víkend na to, aby jejich rozhodnutí zvrátila. Je jich šestnáct a matka dvou dětí Sandra se během této ponižující pouti pokusí o sebevraždu.

Film zpracovává téma termínovaných smluv a vydírání zaměstnanců jejich nadřízenými. Snižování stavů, vyšší efektivita práce, ohánění se ekonomickou krizí. Dardenneové vyhmátli další z bolavých problémů západní společnosti a staví kolem něho své vyprávění.


Clouds of Sils Maria

r. Olivier Assayas, Francie / Švýcarsko / Německo 2014

Francouzský scenárista a režisér Olivier Assayas (Chladná voda, Irma Vep, Demonlover) uvedl v roce 2010 mimo soutěž svou pěti a půl hodinovou krimi ságu Carlos o jednom z nejhledanějších teroristů světa. Nyní se v hlavní soutěži vrátil s dramatem mnohem komornějším, které stojí především na výkonu tří hlavní představitelek.

Snímek, zasazený do Švýcarska, vypráví o divadelní herečce Marii Enders (Juliette Binoche), která má v Curychu převzít cenu za roli, která ji před více jak dvaceti lety proslavila. Má ji přijmout z rukou Wihelma Melchiora, scénáristy a režiséra této hry. Wihelm, který žije v malém městečku Sils Maria ve Švýcarsku, však pár hodin před slavnostním předáváním náhle umírá.

V osmnácti se Maria setkala s úspěchem díky jeho hře MalojaSnake, kde ztvárnila úlohu Singrid. Šlo o roli mladé ambiciózní dívky, jejímž znepokojivým šarmem je fascinována starší žena Helena, kterou tato fascinace dovede až k sebevraždě.

Nyní na vrcholu herecké slávy ji mladý režisér nabídne roli v remaku MalojaSnake. S tím, aby tentokrát ona představovala Helenu. Maria nezažívá v osobním životě zrovna nejšťastnější období a prochází rozvodem, který ji emocionálně sráží dolů. Jediný člověk, se kterým mluví, je její asistentka Valentine (Kristen Stewart), která je zároveň její jedinou přítelkyní.

Hrozbou pro její emoční stabilitu představuje i Jo-Ann Ellis (Chloë Grace Moretz). Mladá hollywoodská herečka se skandální pověstí, která získá roli Sigrid. Stane se tak Mariinou rivalkou a připomínkou jejího vlastního mládí, kterému bude muset čelit.

Smiřování se s časem, věkem a zralostí ji naučí, že každá stránka života - svoboda, nezávislost, ale i síla jí samotné - nakonec musí zvítězit, i přestože to může být bolestivé.

Určitě si přečtěte

Články odjinud