20× největší filmové hity z festivalu v Cannes

20× největší filmové hity z festivalu v Cannes

Kapitoly článku:


Jimmy's Hall

r. Ken Loach, Velká Británie / Irsko / Francie 2014

Sedmasedmdesátiletý britský režisér Ken Loach (Kes, Země a svoboda, Jmenuji se Joe) si z Cannes odvezl Zlatou palmu už za historické drama Zvedá se vítr (2006), které se odehrávalo ve dvacátých letech minulého století.

Nyní se do Irska rozhodl vrátit s příběhem z přelomu dvacátých a třicátých let, kdy sledujeme osud komunistického vůdce Jamese Graltona (Barry Ward). Ten inicioval v prostředí irských farmářů politické schůzky, které se nelíbily místním katolickým kněžím, kteří zapříčinili, se stal prvním deportovaným Irem.

Mistr sociálních dramat i komedií s politickým podkresem Ken Loach zmínil, že tento film by měl být jeho posledním, tak uvidíme, zda tomu tak opravdu bude.


The Homesman

r. Tommy Lee Jones, USA 2014

Tommy Lee Jones není jen známý herec, ale občas si odskočí i k práci režiséra. Scenárista Iñárrituových filmů Amores perros - Láska je kurva, 21gramů a Babel Guillermo Arriaga mu v roce 2005 uchystal mozaikovité vyprávění z pomezí mexicko-amerických hranic, nazvané Tři pohřby.

To s úspěchem zabodovalo právě na canneském festivalu, kde získalo cenu za mužský herecký výkon a za scénář. Není proti divu, že se sem jeden z Mužů v černém po devíti letech vrací s dalším westernově laděným příběhem.

Jen tento se oproti Třem pohřbům neodehrává v současnosti, ale v roce 1854 v Nebrasce, odkud má jednatřicetiletá nezávislá farmářka Mary Bee Cuddy (Hilary Swank) odvézt do Iowy tři psychicky těžce traumatizované ženy, které přišly o rozum.

Do cesty se jí připlete vojenský zběh George Briggs (Tommy Lee Jones), který s ní absolvuje cestu přes nebezpečné území, kde na ně čekají nástrahy v podobě desperátů i Indiánů. Jejich počáteční vzájemný ostych se v drsné krajině mění v postupné sblížení.

Určitě si přečtěte

Články odjinud