20 tipů na filmové dárky: animované, sportovní, životopisné

22. prosince 2012
TWEET SDÍLET
20 tipů na filmové dárky: animované, sportovní, životopisné
Filmy životopisné, animované, sportovní, rodinná melodramata, filmová klasika - to najdete v dalším přehledu nejzajímavějších filmových titulů.

Páni mají radši blondýnky
(r. Howard Hawks, USA 1953)

Filip Topol z Psích vojáků zpívá o platinové blondýně s drápkama, na níž v baru civěj chlapi, posílají jí dvojky a chtějí jí líbat ruce. Ano, tak nějak si musela připadat nesmrtelná ikona ženské smyslnosti přelomu padesátých a šedesátých let, s jejímiž třemi filmy se můžete seznámit na Blu-ray nosičích.

První z nich natočil v Technicoloru Howard Hawks (Zjizvená tvář, Hluboký spánek, Rio Bravo). V romantické muzikálové komedii se střídají hudební čísla s vtipnými a rozpustilými konverzačními přestřelkami.

Lorelei (Marilyn Monroe) a Dorothy (Jane Russell) jsou varietní tanečnice, které vyplouvají na luxusním parníku směr Francie. Když odhalí, že jim je v patách soukromý detektiv, kterého najal otec přítele Lorelei, začnou se na palubě dít věci. Legrace končí poblíž francouzských břehů, kde se dívky ocitají ve velkých nesnázích kvůli ztracenému diamantu.

Naivně vychytralá blondýna se chce vdát za movitého muže, "aby měla čas na lásku". V lásce skeptičtější hnědovláska ji ochraňuje před nepříjemnými důsledky její nezodpovědné teorie. Obě dívky ke konci naleznou toho pravého.

Loreleina obsese třpytivými kovy dala vzniknout asi nejpamátnější muzikálové scéně s písní Diamonds Are a Girl's Best Friend, jejíž choreografii vzdala poctu Madonna v písní Material Girl. Její parafrázi jsme mohli slyšet i v muzikálu Moulin Rouge Baze Luhrmanna z úst Nicole Kidman.

Rainer Werner Fassbinder označil film za jeden z desíti nejlepších všech dob. Marilyn Monroe postava Lorelei vykopla na hvězdné hollywoodské nebe, ale zároveň ji až příliš typově zakonzervovala. Ze škatulky hloupých blondýnek, jejichž naivní chování vede ke komickým situacím, se snažila vymanit ve filmech Autobusová zastávka a Mustangové.


Jak si vzít milionáře
(r. Jean Negulesco, USA 1953)

Jeden z prvních filmů, natočených ve velkolepém formátu Cinemascope. Vtipná a smyslná romantická komedie, v níž tři nádherné modelky bez peněz zosnují v New Yorku bláznivý plán, jak se vdát za boháče.

Naivní blondýna Loco (Betty Grable), krátkozraká Pola (Marilyn Monroe) a seriózní a emancipovaná, i když poněkud zatrpklá Schatze (Lauren Bacall) dají dohromady všechny peníze, co mají a společně si pronajmou okázalý střešní byt na Manhattanu. Aby přilákaly zámožné staré mládence. Vše se ale neskutečně zvrtne ve chvíli, kdy je dostihne opravdová láska. Zatímco jejich noví nápadníci odhalují nečekaná překvapení, dívky pochopí, že cesty lásky bývají nevyzpytatelné.

Film může posloužit i jako vhodný studijní materiál pro dívky, jež označujeme termínem zlatokopky.


Slaměný vdovec
(r. Billy Wilder, USA 1955)

Klasická letní komedie Billyho Wildera (Sunset Boulevard, Někdo to rád horké, Byt), která obsahuje jeden z nejproslulejších záběrů filmových dějin. Ano, jde o ten, v němž se díky odvodu vzduchu z metra MM zvednou šaty nad kanálem.

Marilyn Monroe zde září v roli vnadné herečky, která se nastěhuje o patro výš než je byt ženatého Richarda (Tom Ewell). Když Richardova manželka odjede se synem na léto pryč, dívčin šarm a bezděčné flirtování podrobí Richardovu manželskou přísahu zatěžkávací zkoušce. Zůstane beznadějně zamilovaný Richard věrný nebo svodům krásné sousedky podlehne?

Billy Wilder se prostřednictvím této původně divadelní konverzačky pro dva herce vyrovnává s fenoménem únavy materiálu sedmi a více letých manželství.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

39 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

10 Jaromír Puk

SilverCrest SKG 16 A1: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SilverCrest SKG 16 A1: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Dříve luxusní sluchátka s aktivním potlačením hluku ztratily svoji exkluzivitu a pořídíte je za pár stovek v prodejně s potravinami. Fungují, jsou vcelku účinné, ale musíte počítat s několika kompromisy.

5 Petr Březina