20 tipů na filmové dárky: animované, sportovní, životopisné

22. prosince 2012
TWEET SDÍLET
20 tipů na filmové dárky: animované, sportovní, životopisné
Filmy životopisné, animované, sportovní, rodinná melodramata, filmová klasika - to najdete v dalším přehledu nejzajímavějších filmových titulů.

Páni mají radši blondýnky
(r. Howard Hawks, USA 1953)

Filip Topol z Psích vojáků zpívá o platinové blondýně s drápkama, na níž v baru civěj chlapi, posílají jí dvojky a chtějí jí líbat ruce. Ano, tak nějak si musela připadat nesmrtelná ikona ženské smyslnosti přelomu padesátých a šedesátých let, s jejímiž třemi filmy se můžete seznámit na Blu-ray nosičích.

První z nich natočil v Technicoloru Howard Hawks (Zjizvená tvář, Hluboký spánek, Rio Bravo). V romantické muzikálové komedii se střídají hudební čísla s vtipnými a rozpustilými konverzačními přestřelkami.

Lorelei (Marilyn Monroe) a Dorothy (Jane Russell) jsou varietní tanečnice, které vyplouvají na luxusním parníku směr Francie. Když odhalí, že jim je v patách soukromý detektiv, kterého najal otec přítele Lorelei, začnou se na palubě dít věci. Legrace končí poblíž francouzských břehů, kde se dívky ocitají ve velkých nesnázích kvůli ztracenému diamantu.

Naivně vychytralá blondýna se chce vdát za movitého muže, "aby měla čas na lásku". V lásce skeptičtější hnědovláska ji ochraňuje před nepříjemnými důsledky její nezodpovědné teorie. Obě dívky ke konci naleznou toho pravého.

Loreleina obsese třpytivými kovy dala vzniknout asi nejpamátnější muzikálové scéně s písní Diamonds Are a Girl's Best Friend, jejíž choreografii vzdala poctu Madonna v písní Material Girl. Její parafrázi jsme mohli slyšet i v muzikálu Moulin Rouge Baze Luhrmanna z úst Nicole Kidman.

Rainer Werner Fassbinder označil film za jeden z desíti nejlepších všech dob. Marilyn Monroe postava Lorelei vykopla na hvězdné hollywoodské nebe, ale zároveň ji až příliš typově zakonzervovala. Ze škatulky hloupých blondýnek, jejichž naivní chování vede ke komickým situacím, se snažila vymanit ve filmech Autobusová zastávka a Mustangové.


Jak si vzít milionáře
(r. Jean Negulesco, USA 1953)

Jeden z prvních filmů, natočených ve velkolepém formátu Cinemascope. Vtipná a smyslná romantická komedie, v níž tři nádherné modelky bez peněz zosnují v New Yorku bláznivý plán, jak se vdát za boháče.

Naivní blondýna Loco (Betty Grable), krátkozraká Pola (Marilyn Monroe) a seriózní a emancipovaná, i když poněkud zatrpklá Schatze (Lauren Bacall) dají dohromady všechny peníze, co mají a společně si pronajmou okázalý střešní byt na Manhattanu. Aby přilákaly zámožné staré mládence. Vše se ale neskutečně zvrtne ve chvíli, kdy je dostihne opravdová láska. Zatímco jejich noví nápadníci odhalují nečekaná překvapení, dívky pochopí, že cesty lásky bývají nevyzpytatelné.

Film může posloužit i jako vhodný studijní materiál pro dívky, jež označujeme termínem zlatokopky.


Slaměný vdovec
(r. Billy Wilder, USA 1955)

Klasická letní komedie Billyho Wildera (Sunset Boulevard, Někdo to rád horké, Byt), která obsahuje jeden z nejproslulejších záběrů filmových dějin. Ano, jde o ten, v němž se díky odvodu vzduchu z metra MM zvednou šaty nad kanálem.

Marilyn Monroe zde září v roli vnadné herečky, která se nastěhuje o patro výš než je byt ženatého Richarda (Tom Ewell). Když Richardova manželka odjede se synem na léto pryč, dívčin šarm a bezděčné flirtování podrobí Richardovu manželskou přísahu zatěžkávací zkoušce. Zůstane beznadějně zamilovaný Richard věrný nebo svodům krásné sousedky podlehne?

Billy Wilder se prostřednictvím této původně divadelní konverzačky pro dva herce vyrovnává s fenoménem únavy materiálu sedmi a více letých manželství.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

8 Marek Čech

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

12 Jaromír Puk

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

27 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý