25 vánočních filmových tipů: akční, krimi, thrillery a horory

14. prosince 2012
TWEET SDÍLET
25 vánočních filmových tipů: akční, krimi, thrillery a horory
Vybrali jsme nejlepší akční spektákly, kriminální filmy, thrillery, historické konspirace a horory. Ve vánočním čase by mohly udělat radost jak vám, tak těm, jimž se je chystáte darovat pod stromečkem.

 

Kriminální


Drive
r. Nicolas Winding Refn, USA 2011

Dánský režisér Nicolas Winding Refn si vydobyl jméno jako tvůrce vizuálně vytříbených opusů, jež neskrývají svou fascinaci extrémně násilnými stránkami lidské povahy (trilogie Pusher, Bronson, Barbar). Nekompromisní je i jeho poslední film, za nějž si odnesl cenu za režii z loňského festivalu v Cannes.

Temný, krutý, chladný, ale i cituplně podmanivý a hlavně fascinující příběh ze zákulisí organizovaného zločinu podává s estetickou vznešeností, jež přináleží artovým festivalovým snímkům.

Ve fascinaci odvrácenou stranou městského zločinu navazuje Drive na tradici existenciálních nebo chcete-li meditativních gangsterek Jeana-Pierra Melvillea s Alainem Delonem (Samuraj) nebo melancholických nočních filmů Michaela Manna (Collateral, Miami Vice).

V nich se přes den svým běžným životem tepoucí velkoměsto mění se západem slunce v přízračnou krajinu s nepsanými zákony přežití v ní. Takovým městem je i Los Angeles, v jehož uličkách se odehrává mrazivě fatální příběh osamělého muže beze jména i minulosti.

Řidič v podání Ryana Goslinga je vzdáleným žánrovým příbuzným všech těch mlčenlivých antihrdinů od Clinta Eastwooda po Chow Yun-Fata, k nimž symbolicky odkazuje i párátko, jež žmoulá v koutku úst. Neproniknutelný, chladný, zdánlivě bezcitný. Ale i zranitelný a leonovsky sebeobětující. Samuraj, řídící se vlastním kodexem cti.

Refn jeho příběh, který vypadá jako pulpová historka z podsvětí, podává jako gangsterskou romanci, neo-noirovou lahůdku i melancholický thriller artového ražení. Jako film, který má blízko k loňskému Američanovi nizozemského fotografa a režiséra videoklipů Antona Corbijna. Vytváří precizní, uhrančivé a intenzivní dílo, při jehož sledování budou asi víc vrnět blahem studenti filmové vědy než ti, co vyhledávají jednostrunné adrenalinovky s Jasonem Stathamem.


Sherlock Holmes: Hra stínů
r. Guy Ritchie, USA 2011

Excentrický mistr dedukce Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) potkává svou Nemesis, profesora Moriartyho (Jared Harris). Pod vlivem naléhavých okolností se mění z do sebe zahleděného egoisty v globálního zachránce světa.

Druhé pokračování holmesovských příběhů důsledně naplňuje pravidlo všech úspěšných následovníků: nabídnout všeho minimálně dvakrát více. Tedy více akce, výpravných lokací, soubojů, explozí i dějové spletitosti. Tentokrát to, na rozdíl třeba od překombinovaných třetích dílů Pirátů z Karibiku nebo Spider-Mana, funguje a osobně se mi dvojka líbila ještě o něco víc jednička.

V kontrastu k přehrávajícímu Downeymu zabírá civilně nenápadné ztvárnění profesora Moriartyho Jaredem Harrisem, jež není podmanivým ani odpudivým typem zloducha, ale spíše ztělesněním těžko odhadnutelného skrytého nebezpečí, které pramení z jeho působení ve veřejné sféře. Jude Law, tak jako minule, zaujme oproti svému parťákovi svými jemnějšími hereckými prostředky a ironickým nadhledem nad postavou Watsona, skrývaným v mimice úst.

Guy Ritchie měl nelehkou pozici, kdy konkuroval nejen svému předchůdci, ale i televiznímu seriálu z produkce BBC, který postavu legendárního detektiva přesadil do současnosti. Z něho by se možná mohl režisér pro příště poučit a nespoléhat se při ztvárnění Holmesových případů jen na větší výpravnost, výborně zvládnutou vizuální a výtvarnou stránku a chemii ústředního dua. Tentokrát mu to vyšlo, ale příště by nebylo špatné vsadit více na rafinovanou zápletku a způsob jejího rozplétání.


Lovci hlav
r. Morten Tyldum, Norsko / Německo 2011

Norský režisér Morten Tyldum, jehož Kámoš (2003) před lety vyhrál diváckou cenu na festivalu v Karlových Varech, se ujal adaptace románu svého krajana Joa Nesbøho. Skandinávské krimi jsou díky úspěchu trilogie Milénium ve světě v kurzu a Lovci hlav z toho těží.

Roger Brown je nejúspěšnějším lovcem hlav v Norsku, myšleno ve smyslu hledačem talentů a manažerů pro velké firmy. Protože si ale žije nad poměry a krade umělecká díla, dostane se do problémů, které se na sebe nabalují ve stylu Farga bratří Coenů.

Jeho cestu na dno podává režisér jako kombinaci brakové krimi, černé komedie, exploatačního survival hororu, akčního thrilleru a psychologické úvahy o krizi mužské identity.


Muži, kteří nenávidí ženy
r. David Fincher, USA / Švédsko / VB / Něm 2011

Ti, kdo znají Fincherovy snímky Sedm nebo Zodiac, se určitě nedivili, že ho zaujala bestsellerová předloha Stiega Larssona. Ani je asi nepřekvapilo, že se ji rozhodl dva roky po severské filmové adaptaci představit americkým divákům, o nichž je známo, že neradi chodí na evropské snímky s titulkama, ve své verzi. David Fincher stál před nelehkým úkolem, jakou vtělit poměrně čerstvému evropskému filmovému počinu novou identitu, aby divák nezažíval v kině pocit déja vu.

Vsadil na své největší zbraně, řemeslnou dovednost a hodinářsky vyladěnou symbiózu obrazu a zvuku. Nabídl nepatrně modifikovanou variantu příběhu se známou tajenkou tím, že posílil vztahovou rovinu mezi ústředními protagonisty. Novinářem Mikaelem Blomkvistem (Daniel Craig) a asociální hackerkou Lisbeth Salanderovou (Rooney Mara).

Ubral naopak na společenském ukotvení příběhu ve švédské realitě s démony nacistické minulosti, která promlouvá ve zvráceném chování lidí i do žité přítomnosti. I když se scenárista Steven Zaillian rozumně vyhnul tomu, že by látku přenesl do amerických reálií, ty americké, mající zastupovat švédské, vypadají možná až příliš bezpříznakově. To je ostatně problém celého projektu, který u osobitého tvůrce Fincherova ražení, až příliš zavání studiovou zakázkou.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Režijní dvojice Olivier Nakache a Éric Toledano s humorem vypovídá o vážném tématu a přibližuje nám přitom běžný denní provoz lidí, postižených autismem i těch, kteří o ně pečují.

2 Marek Čech

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

60 Jaromír Puk

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

Multiroom systém reproduktorů Sonos může na první pohled vypadat docela složitě. Poradíme, jak jej nejlépe využít, a na co si případně dát pozor.

2 Tomáš Holčík

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý