25 vánočních filmových tipů: akční, krimi, thrillery a horory

14. prosince 2012
TWEET SDÍLET
25 vánočních filmových tipů: akční, krimi, thrillery a horory
Vybrali jsme nejlepší akční spektákly, kriminální filmy, thrillery, historické konspirace a horory. Ve vánočním čase by mohly udělat radost jak vám, tak těm, jimž se je chystáte darovat pod stromečkem.

Thrillery


Nákaza
r. Steven Soderbergh, USA / Spojené arabské emiráty 2011

Od jeho nezávislého debutu Sex, lži a video z roku 1989 se mu daří zručně lavírovat mezi požadavky studiového, mainstreamového filmu a jeho vlastním filmovým cítěním, formovaným evropskými uměleckými filmy 60. let a autorskými snímky následujícího desetiletí.

Nákazu můžeme s přihlédnutím k tomuto vymezení jeho tvorby označit za jakýsi katastrofický artový snímek s hvězdným obsazením (Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Jude Law, Laurence Fishburne, Kate Winslet, Marion Cottilard). Soderbergh se vzdává pompéznosti a dramatičnosti jako typických rysů obdobných žánrových soukmenovců a sází raději na budování sugestivní atmosféry, jejíž dopad si možná uvědomíte až po zhlédnutí celého filmu než v jeho průběhu.

Vyhýbá se žánrovým klišé, ale i lacinému ždímání emocí. V jeho strohém, odosobněném stylu podání katastrofického námětu s ústředním motivem lidského doteku chybí zdánlivě prostor pro empatii. Uvnitř pod chladným zevnějškem se ale ukrývá hřejivá naděje v sílu lidské individuality a její schopnosti se správně rozhodovat.


Margin Call
r. J. C. Chandor, USA 2011

Thriller ze světa velkých peněz vypráví příběh klíčových postav investiční firmy v průběhu jednoho z prvních dnů finanční krize, jež se rozpoutala roku 2008. Když nezkušený finanční analytik Peter Sullivan (Zachary Quinto) odhalí informace, které mohou jeho firmu poslat ke dnu, vyvolá tím řetězec finančních i morálních rozhodnutí, které katapultují životy všech zainteresovaných na pokraj katastrofy.

 

V debutu scenáristy a režiséra J. C. Chandora, nahlížejícím do zákulisí finančních spekulací s virtuálními penězi, se představili Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons, Stanley Tucci a Demi Moore. Inspirace krizí kolem banky Lehman Brothers zcela zjevná.


Muž na hraně
r. Asger Leth, USA 2012

Newyorský policista na útěku Nick Cassidy (Sam Worthington) vyjede do dvacátého patra hotelu Roosevelt v New Yorku. Vyleze na římsu a chce spáchat sebevraždu. Jeho rozhodnutí paralyzuje celé město a přitáhne zájem médií.

Ve skutečnosti to ale dělá proto, aby odvedl pozornost od loupeže, kterou v tutéž chvíli provádí v protějším domě jeho bratr se svou snoubenkou. Policejní psycholožce Lydii Spencerové (Elizabeth Banks), která se ho snaží přesvědčit, aby neskákal, začíná docházet, co má doopravdy za lubem.

Thriller připomíná mix Telefonní budky Joela Schumachera, Spojence Spikea Lee a Soderbergových Dannyho parťáků.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

52 Jaromír Puk

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

Otestovali jsme cenově dostupný televizor méně tradiční značky, nicméně s velmi zajímavou výbavou.

24 Alexandr Bray

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík