25 vánočních filmových tipů: akční, krimi, thrillery a horory

14. prosince 2012
TWEET SDÍLET
25 vánočních filmových tipů: akční, krimi, thrillery a horory
Vybrali jsme nejlepší akční spektákly, kriminální filmy, thrillery, historické konspirace a horory. Ve vánočním čase by mohly udělat radost jak vám, tak těm, jimž se je chystáte darovat pod stromečkem.

Historické konspirace


Anonym
r. Roland Emmerich, VB / Něm 2011

Anonym se odehrává v politicky napjatých časech alžbětinské Anglie a zabývá se otázkou, která již celá staletí trápí odborníky po celém světě. Kdo byl autorem her připisovaných Williamu Shakespearovi? Anonym nabízí jednu z možných odpovědí a zaměřuje se na dobu, kdy se politické intriky, zakázané milostné pletky na královském dvoře nebo pletichy nenasytné a moci chtivé šlechty odhalovaly na tom nejméně pravděpodobném místě: na jevišti londýnského divadla.

Režisér katastrofických blockbusterů (Den nezávislosti, Den poté, 2012) se pustil do látky, kterou od něj asi nikdo nečekal. Konspirační teorii o (ne)pravosti Shakespearových děl dovedl podat nepodbízivou formou, složenou z častých flashbacků.

Vychází z ní z teorie, že slavné hry nenapsal syn negramotného kupce a později herec William Shakespeare, ale šlechtic, který se k nim nemohl přihlásit kvůli tomu, že divadlo bylo ve vyšších kruzích stále považováno za zábavu pro lůzu. Ve filmu je oním urozeným autorem her Edward de Vere, vévoda z Oxfordu, ztvárněný Rhysem Ifansem.


Konspirátor
r. Robert Redford, USA 2010

Těsně po zavraždění Abrahama Lincolna je zatčeno sedm mužů a jedna žena. Všichni jsou obviněni ze spiknutí za účelem atentátu na prezidenta, viceprezidenta a ministra zahraničí. Jediná obviněná žena, dvaačtyřicetiletá Mary Surrattová (Robin Wright), je majitelkou penzionu, ve kterém se šestadvacetiletý John Wilkes Booth (Toby Kebbell) setkal se svými komplici a plánoval tu simultánní útoky.

Ve Washingtonu, který se jen těžko vzpamatovává z občanské války, se čerstvý právník a válečný hrdina na straně Unie, osmadvacetiletý Frederick Aiken (James McAvoy), se zdráháním ujímá obhajoby obviněné ženy před vojenským tribunálem. Aiken brzy začne pochybovat o vině své klientky a věří, že byla využita jako návnada a rukojmí, aby mohl být zatčen jediný konspirátor, kterému se podařilo uniknout. Její vlastní syn John (Johnny Simmons). Zatímco se celý národ obrací proti ní, Mary musí spoléhat na Aikena, že se mu podaří odhalit pravdu a zachránit jí život.

Robert Redford v Konspirátorovi vychází z reálných historických událostí, ohledně procesu s lidmi zapletenými do atentátu na Lincolna a přináší svou úvahu na téma ošidnosti spravedlnosti, viny a trestu.


Královská aféra
r. Nikolaj Arcel, Dánsko / Švédsko / ČR / Něm 2012

Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Lásky, která propukla na začátku 70. let 18. století mezi Johanem Struenseem (Mads Mikkelsen), německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII. (Mikkel Boe Følsgaard) a jeho manželkou, mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou (Alicia Vikander).

Tuto politické drama, odehrávající se na pozadí zápletky milostného trojúhelníku, chtělo zfilmovat několik tvůrců. Podařilo se to až Nikolaji Arcelovi (Ostrov ztracených duší), který málo známou historku z dánské historie z období osvícenství natáčel v českých lokacích (barokní divadlo v Českém Krumlově).

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

55 Jaromír Puk

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech