26× nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy roku 2013

17. února 2013
TWEET SDÍLET
26× nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy roku 2013
Abramsův druhý Star Trek, del Torův Pacific Rim, Kosinskiho Nevědomí, Cuarónova Gravitace nebo Blomkampovo Elysium. Pozvánka do světa sci-fi a fantasy filmů začíná.

Jack a obři
(r. Bryan Singer, USA 2013)

Film Jack a obři měl dorazit do kin už loni, ale kvůli náročné postprodukci byla jeho premiéra o rok odložena. Změnil se nejen název (Jack the Giant Killer na méně násilné Jack the Giant Slayer), ale i ladění celého snímku.

Bryan Singer (první dva X-Meni, Superman se vrací, Valkýra) skrze trailery naznačuje, že epická pohádková fantasy se nebude bát humoru a že spíše než na temný tón bude sázet na ten odlehčený.

Čeká nás zmodernizovaná pohádka o mladíkovi Jackovi (Nicholas Hoult), který se tajemnou branou vyšplhá po přerostlém stonku do říše obrů. Zde má osvobodit princeznu Isabellu (Eleanor Tomlins), drženou v zajetí králem Brahmwellem (Ian McShane). Musí přitom porazit královu armádu obrů, rozhněvaných kvůli dávnému sporu na lidskou rasu. Naštvaní obři pak po stonku sestoupí na zem a rozhodnou se zaútočit na království dole pod mračny.

Tvůrci sází na výpravnou 3D podívanou, plnou gigantických CGI obrů, jež slouží jako hlavní taháky celého filmu. Z hereckých hvězd jistí Nicholasovi Houltovi (X-Men: První třída) záda Ewan McGregor, Stanley Tucci nebo Bill Nighy.

Hypnotizér
(r. Lasse Hallström, Švédsko 2012)

V rodinném domku je nalezena surovým způsobem vyvražděná téměř celá rodina. Jediným přeživším je patnáctiletý chlapec, který leží těžce zraněný v bezvědomí v nemocnici. Detektivní inspektor Joona Linna (Tobias Zilliacus) uprostřed noci povolá známého odborníka na hypnózu, psychiatra Erika Maria Barku (Mikael Persbrandt), aby chlapce zhypnotizoval a zjistil, co se oné noci v domě stalo. Kdo brutálně zavraždil jeho rodiče i jeho mladší sestru. Doufá, že by to mohlo pomoci vraha vystopovat a zachránit chlapcovu starší sestru dřív, než bude pozdě.

Erik však z osobních důvodů praxi hypnotizéra před deseti lety ukončil a detektivovu prosbu zprvu odmítá. Nakonec se ale nechá přesvědčit, čímž se nejen on ocitne ve víru nečekaných událostí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení. Tyto události se nyní vrací. Erikův syn zmizí a on udělá vše pro jeho záchranu.

Filmový Hypnotizér se veze na módní vlně severských kriminálek, k nimž se přidává inspirace mysteriózními thrillery Dana Browna. Podobně jako trilogie Stiega Larssona o mužích, kteří nenávidí ženy, se odehrává v zimním počasí a ve Stockholmu, přičemž finále tohoto krvavého dramatu je umístěno daleko na sever Švédska. Můžeme se tak těšit na pořádně ledovou koncovku.

V době svého vydání (2009) poutal román Hypnotizér pozornost mimo jiné i identitou jeho autora Larse Keplera, což se ukázal být pseudonym manželské dvojice spisovatelů Alexandra a Alexandry Ahndorilových.

Jaké překvapení si pro nás přichystal adaptátor knižní předlohy, švédský režisér Lasse Hallström (Co žere Gilberta Grapea, Pravidla moštárny, Čokoláda), to se nechme překvapit. S thrillerovým žánrem nemá až tolik zkušeností, ale v hereckém obsazení se může spolehnout na svou manželku Lenu Olin, která si tak rozkošnicky pohrávala s kloboukem v adaptaci Kunderovy Nesnesitelné lehkosti bytí.

Nevědomí
(r. Joseph Kosinski, USA 2013)

Tom Cruise se spojil s režisérem nového Trona Josephem Kosinskim ve sci-fi filmu s rozpočtem 130 milionů dolarů.

Děj se odehrává v budoucnosti roku 2045, kdy naši zpustošenou planetu ovládají mimozemšťané. Poslední lidé žijí nad mraky, kam se museli uchýlit kvůli neobyvatelnosti Země a také proto, aby byli chráněni před vetřelci. Někteří z nich na vlastní nebezpečí létají „dolů“, aby sbírali cenné artefakty mimozemské civilizace.

Hlavní hrdina Jack Harper (Tom Cruise) je bývalý voják a jeden z posledních opravářů dronů, sloužících na Zemi. Vojenským soudem je vybrán, aby některé technologické vynálezy vetřelců prozkoumal oficiálně jako cenné zdroje, které zbyly na Zemi po desetiletích války se strašlivými mimozemskými Scavsy.

K jeho velkému překvapení však najde v jedné z havarovaných mimozemských lodí na planetě mladou ženu Julii (Olga Kurylenko), která zná jeho jméno. Její objevení změní Jackovi pohled na situaci, jež se odehrává jak na Zemi, tak nad ní a poupraví i jeho náhled na samotný účel jeho průzkumu mimozemské civilizace.

Režisér Joseph Kosinski, debutující zdařilým filmem TRON: Legacy 3D, adaptuje vlastní postapokalyptický komiks. Servíruje nám tak originální autorskou látku, což je v době nekonečných sérií a remaků jednoznačný vklad. Podobně jako v případě Trona se opírá o vybroušenou designovou obrazovost. 3D zde ale nepůsobí samoúčelně, ale podporuje sci-fi příběh s funkčním filozofickým podtextem.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

22 Jaromír Puk

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

48 Jaromír Puk

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech