26× nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy roku 2013

17. února 2013
TWEET SDÍLET
26× nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy roku 2013
Abramsův druhý Star Trek, del Torův Pacific Rim, Kosinskiho Nevědomí, Cuarónova Gravitace nebo Blomkampovo Elysium. Pozvánka do světa sci-fi a fantasy filmů začíná.

Lesní duch
(r. Fede Alvarez, USA 2013)

Pětice přátel jede strávit víkend na lesní samotu. V chatě matky jedné z dívek naleznou podivnou Knihu mrtvých a magnetofon se záznamem zaklínadel. Spuštěním pásky nevědomky probudí spící démony, kteří žijí v nedalekém lese. Zlo, vtělené do okolní přírody, postupně během noci likviduje jednotlivé postavy, které se také mění ve vražedná monstra.

Dlouho očekávaný remake hororové klasiky Lesní duch (Smrtelné zlo) Sama Raimiho z roku 1981 nebude plagiátem původního filmu, ale jeho inovativním pojetím. Humor bude oproti originálu a hlavně jeho dvěma pokračováním omezen na minimum a sázet se bude na hutnou atmosféru s krvavými gore efekty.

Na scénáři se podílela Diablo Cody (Juno, Jennifer's Body - Bacha, kouše!, Znovu a jinak) a pokud už jste viděli trailery, víte, že vyprávění bude opravdu surové, děsivé a brutální a že v něm potečou proudy krve. Napětí bude šponované na maximum a kvůli násilným scénám a přístupnosti se objeví vícero verzí snímku. Ten nejostřejší materiál by měl putovat na DVD a Blu-ray nosiče.

Základní dějový pilíř zůstává shodný s originálem, ale film se obejde bez postavy Ashe, jehož v Raimiho jedničce ztvárnil Bruce Campbell. Jako důvod, proč se skupinka mladistvých vzdálí od civilizace do odlehlé chaty, je snaha pomoci hlavní hrdince Mie (Jane Levy) zbavit se závislosti na drogách.

Celovečerně debutující uruguayský režisér Fede Alvarez měl k ruce na hororové poměry slušný čtrnáctimilionový rozpočet, který ale nevyužil k nějaké trikové exhibici. Všechno by mělo působit co nejrealističtěji, včetně toho, že v chatě se opravdu nachází starý magnetofon a mobilní a jiné technologie, jimiž by se postavy mohli dovolávat pomoci, zde nebudou přítomny.

Celkově to vypadá, že zde by fanoušci, kteří přísahají na Raimiho originál, nemuseli být zklamáni, ale naopak velmi příjemně překvapeni.

Star Trek: Do temnoty
(r. J. J. Abrams, USA 2013)

Temnější, nolanovský kabátek si letos oblékne nový Star Trek, který to avizuje už ve svém podtitulu.

Posádka Enterprise je povolána domů, kde nalézá zdemolovanou flotilu i hodnoty, jež hájila. Náš svět je v krizi a za veškerý teror může nezastavitelná síla, která vzešla z vlastních řad.

Kapitána Kirka (Chris Pine) se události osobně dotknou a nehodlá je nechat bez odezvy. Vydává se do válečné zóny, aby polapil člověka, který má sílu zbraně hromadného ničení. Naši hrdinové jsou vehnáni do epické šachové partie, která se hraje na život a na smrt. Láska projde zkouškou a přátelství budou roztrhána na kusy. Pokud má Kirk zachránit jedinou rodinu, která mu ještě zbývá, neobejde se to bez obětí. Tou rodinou je Kirkova posádka.

Základní zápletka slibuje tíživou a emocionálně vypjatou podívanou, v níž si to posádka Enterprise rozdá se smrtelně nebezpečným nepřítelem, teroristou Khanem, jehož hraje televizní Sherlock Benedict Cumberbatch. Nahlédneme do futuristických velkoměst, vesmírných plavidel, vulkanických sopek i na moře. Především se ale spolu s režisérem J. J. Abramsem (seriál Ztraceni, Mission: Impossible III, Super 8), který natočil už předchozí, velmi povedený díl, podíváme do nitra hlavních hrdinů.

Abrams natočil Star Trek: Do temnoty jako vůbec první celovečerní film ve formátu IMAX 2D, který bude konvertován do 3D. Hutný voiceover, doprovázející trailery, pak intenzivně a působivě pracuje s našimi očekáváními.

Po zániku Země
(r. M. Night Shyamalan, USA 2013)

Ocitáme se v tisíc let vzdálené budoucnosti. Právě před touto dobou muselo lidstvo kvůli nepříznivým kataklyzmatickým podmínkám opustit planetu Zemi a uchýlit se na novou planetu, pojmenovanou Nova Prime. Na ní se nyní vrací generál Cypher Raige (Will Smith), který by rád zacelil rány, jež vedly k odcizení s jeho synem Kitaiem (Jaden Smith).

Na společné cestě vesmírem ale do jejich lodě nešťastnou náhodou narazí asteroid a oba dva se zřítí na opuštěnou a nebezpečnou planetu Zemi. Cypher je zraněný a tak je na Kitaiovi, aby prozkoumal neprobádané území a zprovoznil zařízení na přivolání pomoci. Kitai, který celý život ke svému otci tajně vzhlížel, má nyní možnost zjistit, zda se i v něm ukrývají vlastnosti jeho vzývaného otce.

Děj se částečně inspiroval britským televizním seriálem Přežít! (I Shouldn‘t Be Alive), který přináší mystifikační dokumentární rekonstrukce událostí, v nichž se lidé ocitají v krajních situacích záchrany lidského života. Will Smith pak přišel s myšlenkou, že by se příběh mohl odehrávat v tisíc let vzdálené budoucnosti. Tento nápad rozvinula dvojice scenáristů Garry Whitta (Kniha přežití) a Oscarem oceněný Stephen Gaghan (Traffic - nadvláda gangů, Syriana) do podoby postapokalyptické sci-fi, v níž se rozehrává boj o přežití.

Otec a syn se budou muset naučit přežít v prehistorickém prostředí, plném nebezpečných pravěkých zvířat a možná odhalí i nějaká tajemství, týkající se neznámé zalesněné planety.

Posledními třemi filmy (Žena ve vodě, Stalo se, Poslední vládce větru) nás indický režisér, domestikovaný v Hollywoodu, M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený, Znamení) moc nepotěšil. Z opěvované režisérské hvězdy, přicházející s nečekanými závěrečnými dramatickými rozuzleními, se stal někdo, jehož mysteriózní styl a prázdná poselství budily spíš už jen posměch.

Filmem Po zániku Země, zasazeném do velkolepých postapo kulis, bude chtít určitě svou reputaci napravit a nápomocen mu v tom bude rodinný tandem Smithových. Zvědavost se stáčí hlavně na Jadena, kterému je čtrnáct let a od Štěstí na dosah opravdu hodně povyrostl. Sci-fi žánr už si vyzkoušel v remaku Dne, kdy se zastavila Země, tak uvidíme, jak si povede zde.

Světová válka Z
(r. Marc Forster, USA 2013)

Jedna z nejoceňovanějších knížek posledních let, o práva na níž se utkali Leonardo DiCaprio a Brad Pitt, popisuje dokumentárním způsobem průběh války se zombies. Válka s nimi skončila a i přesto že lidé zvítězili, infrastruktura celého světa prošla neskutečným otřesem a ještě stále se vzpamatovává.

Přežili jen důležití lidé, lidé ve vládách, lidé stojící v čele organizací jako je OSN, mocní lidé a také pár odolných jedinců, kteří se řídili souborem pravidel, jež je dokázal provést nejhorší a nejděsivější světovou válkou v dějinách lidstva.

Jedním z nich je i reportér Gerry Lane, vyslaný OSN, který cestuje po světě a zpovídá oběti zombie apokalypsy. Kdo nákazu způsobil, co se zvrtlo a to nejdůležitější, koho obvinit?

Právě jeho optikou budeme boj s nemrtvými odpornými zrůdami, které necítí bolest a požírají lidské maso, sledovat. Producent Brad Pitt se dlouho rozhodoval, jestli si hlavní roli opravdu zahraje. Kniha Maxe Brookse totiž vyloženě hrdinu nemá, její faktografický docudrama styl se tomu bytostně vzpírá.

Scenáristé Matthew Michael Carnahan (Království, Hrdinové a zbabělci, Na odstřel) a J. Michael Straczynski (Eastwoodova Výměna) si s tím ovšem poradili a z Brada Pitta udělali manžela Mireille Enos a otce dvou holčiček, který bude spolu se svou rodinou utíkat před celosvětovou pandemií.

Několikrát odkládaný snímek se potýkal nejen s přetáčkami, ale i s překročením rozpočtu, který se nyní pohybuje okolo 200 milionů, jež budou určitě vidět v epických scénách s hordami nemrtvých, kteří vypadají jako shluk mravenců. Do kin by měl snímek přijít v červnu a při pohledu na trailery je zřejmé, že nepůjde o žádný nízkorozpočtový zombie horor, ale o velkolepou apokalyptickou obdobu Války světů, jen se zombíky místo vesmírných vetřelců.

Zda se režisérovi Marcu Forsterovi podaří skloubit katastrofický film, zombie horor a rodinné drama, je otázkou. S přihlédnutím k jeho rozmanité filmografii, v níž se vedle sebe dobře doplňují skvělé komornější tituly (Ples příšer, Horší už to nebude) s těmi vysokorozpočtovými (bondovka Quantum of Solace), tu naděje je.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

48 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

45 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

34 Jaromír Puk