26× nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy roku 2013

17. února 2013
TWEET SDÍLET
26× nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy roku 2013
Abramsův druhý Star Trek, del Torův Pacific Rim, Kosinskiho Nevědomí, Cuarónova Gravitace nebo Blomkampovo Elysium. Pozvánka do světa sci-fi a fantasy filmů začíná.

Pacific Rim - Útok na Zemi
(r. Guillermo del Toro, USA 2013)

Guillermo del Toro měl v poslední době smůlu. S Peterem Jacksonem se podílel na vzniku Hobita, ale jeho přípravy se kvůli finančním problémům studia MGM vlekly tak dlouho, že nakonec od projektu odstoupil.

Pět let od natočení druhého Hellboye se ale vrací s projektem za 200 milionů dolarů, proti němuž Bayovi Transformeři vypadají jako nevinné pošťuchování hřmotným hlasem mluvících plecháčů. O del Torovi je známo, že umí točit filmy, které vypadají mnohem dráž, než kolik stojí a s tučným rozpočtem proto rozpoutává destrukční orgie, jež vám vyrazí dech. Gigantičtí roboti, proti nimž i Optimus Prime vypadá jako igráček, si to v nich rozdají s monstry z moře Kaiju.

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Z 5 mil hluboké trhliny v Tichém oceánu se vyklubala brána do jiné dimenze, která spojuje náš svět se světem godzillovských nestvůr. Na Zemi začínají v důsledku toho přicházet obří monstra, která drtí obyvatelstvo velkých přímořských měst (Los Angeles, Tokio). Do boje proti nim vyrazí neméně mohutní roboti, řízení dvěma piloty.

Aby lidé proti monstrům mohli bojovat, musí sami takové vytvořit. Nazývají se Jaegeři a jde o na dálku řízené titánské roboty. Řídí je vždy dvě osoby, v tomto případě vojenský pilot Raleigh Becket (Charlie Hunnam) a kopilotka Mako Mori (Rinko Kikuchi), jež je mu po jeho převelení do Tokia přidělena. Další důležitou postavou bude novinářka Felicity (Heather Doerksen), která se snaží co nejvíc zjistit o portálu uprostřed Pacifiku, kudy monstra přicházejí.

Scénář má na starosti Travis Beacham a snad na něm odvede lepší práci než na Souboji Titánů. Guillermo del Toro natočil svůj dosud nejdražší film a já pevně věřím, že v této megalomanské produkci neutopí své kreativní já, které si s příšerkami všeho druhu tak rozumí.

Percy Jackson: Moře nestvůr
(r. Thor Freudenthal, USA 2013)

Napůl člověk a napůl bůh, Poseidonův syn Percy Jackson (Logan Lerman) se spolu s kamarádkami Annabeth Chaseovou (Alexandra Daddario), Clarissou La Rue (Leven Rambin) a nevlastním bratrem Tysonem (Douglas Smith) vydává z tábora k Moři netvorů získat legendární Zlaté rouno. To se má nacházet na ostrově, kam byl unesen i jeho kamarád a ochránce z dětství Grover (Brandon T. Jackson). Jedině tak může zachránit svůj Tábor Napůl Vyvolených Camp Half Blood.

Percy se setká s Hermem (Nathan Fillion) a ten ho pošle na loď jménem Princezna Andromeda. Tam Percy potkává Luka (Jake Abel) a dostává se na útěku před ním až na Floridu. Odtamtud je sveze Clarisse na svém křižníku a dostanou se až do Bermudského trojúhelníku. Setkávají se s Hydrou, Kirké a Polyfémem (Robert Maillet), který chce sníst Grovera a vzít si Clarisse za ženu. Polyféma porazí, získají roucho a spolu s Clarisse, dcerou Arése, se vracejí do tábora. Tyson potom odejde pracovat jako kovář v kovárnách pod mořem, ale ještě před odchodem Percymu dá dárek. Kouzelný štít, který se proměňuje na hodinky, takže nikomu nepřekáží, když není potřeba.

Jedničky Percyho Jacksona Zloděj blesku se před třemi roky ujal zkušený řemeslník Chris Columbus, který předtím režijně rozjel i ságu o Harry Potterovi. Druhé knihy z dobrodružné fantasy série amerického autora Ricka Riordana, inspirované postavami z řecké mytologie, se chopil Thor Freudenthal. Tvůrce dětských filmů Hotel pro psy a Deníku slabocha.

Ze známějších herců se v úloze Dia představí Sean Bean, Dionýsa si zahraje Stanley Tucci. Pokud úvodní film vykazoval průměrnou kvalitu, zde jsou v souvislosti s osobou režiséra očekávání ještě nižší.

The Conjuring
(r. James Wan, USA 2013)

Malajský režisér James Wan (Saw, Rozsudek smrti, Insidious) se inspiroval skutečným případem vymítání tajemných sil. Děj je situovaný do roku 1970 a zabývá se jedním z nejděsivějších případů proslulých vyšetřovatelů paranormálních jevů. Ed (Patrick Wilson) a Lorraine (Vera Farmiga) Warrenovi byli rodinou Perronových požádáni o pomoc. Mají jejich dům zbavit přítomnosti nečistých sil, jež je neustále trýzní. Warrenovi si s postupujícím času uvědomují, že tentokrát proti nim stojí opravdu mocná nadpřirozená síla.

Scénáře se chopilo sourozenecké duo Chad a Carey Heyesovi, které má za sebou nejen práci na množství seriálů, ale i na hororech Dům voskových figurín, Krvavá sklizeň a na mysteriózním thrilleru Bílá smrt. James Wan pak avizoval, že chce své novince vtisknout styl duchařských hororů ze 70. a 80. let, na nichž vyrůstal. V dětských rolích se objeví třináctiletá herečka Joey King (Temný rytíř povstal, Mocný vládce Oz) a její o rok mladší kolegyně Mackenzie Foy (Twilight sága: Rozbřesk).

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

34 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

43 Marek Čech

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

11 Marek Čech

Anna: Luc Besson a jeho upgradovaná verze Brutální Nikity [recenze filmu]

Anna: Luc Besson a jeho upgradovaná verze Brutální Nikity [recenze filmu]

Luc Besson svou upgradovanou Brutální Nikitu pro 21. století zaplétá do sítě špionážních intrik soupeřících tajných služeb, v jejichž prostředí se bude snažit obhájit svou svobodu.

8 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

8 Jaromír Puk