26× nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy roku 2013

17. února 2013
TWEET SDÍLET
26× nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy roku 2013
Abramsův druhý Star Trek, del Torův Pacific Rim, Kosinskiho Nevědomí, Cuarónova Gravitace nebo Blomkampovo Elysium. Pozvánka do světa sci-fi a fantasy filmů začíná.

Mortal Instruments: Město z kostí
(r. Harald Zwart, Kanada 2013)

Teenageři, vzdychající u Twilight ságy, budou mít letos žně. Po Nádherných bytostech tu máme další fantasy ságu z pera ženské autorky, která se dočká filmové adaptace.

Cassandra Clareová nás seznámí s hrdinkou svého stejnojmenného úspěšného románu Clary Frayovou (Lily Collins). Zdánlivě obyčejnou patnáctiletou dívkou, která žije se svou matkou Jocelyn (Lena Headey), ráda sleduje anime a hodně času tráví se svým kamarádem Simonem (Robert Sheehan).

Její život se nenávratně změní ve chvíli, kdy v nočním klubu potká trojici lovců stínů - bojovníků proti tvorům podsvětí (démonům, upírům a podobným monstrům). Sourozenecká dvojice Alec a Isabella Lightwoodovi a charizmatický Jace Wayland jsou ale ze setkání s Clary poněkud překvapeni, neboť obyčejní smrtelníci lovce ani démony vidět nemohou.

Nedlouho po tomto setkání zmizí Claryina matka a hlavní hrdinka se s lovci stínů spojuje, aby ji našla. Musí totiž najít odpovědi na až příliš mnoho otázek. Jaká tajemství Jocelyn před svou dcerou skrývala? Proč Clary vidí bytosti, které by vidět neměla? Jakou roli v jejím životě bude hrát tajemný Pohár smrti?

Clary zjišťuje, že její krev jí dává zajímavou schopnost. Vidí jak démony, tak jejich lovce. Ti všichni o ni teď mají zájem. Pokud chce zachránit svou unesenou matku, bude muset vstoupit do světa, který jí byl dosud zapovězený.

Adaptace románu se ujal norský rodák, který vystudoval Nizozemskou filmovou akademii v Amsterdamu, Harald Zwart. Z jeho filmografie stojí za připomínku kriminální komedie Začalo to jedné žhavé noci nebo remake osmdesátkové klasiky pro teenagery Karate Kid s Jadenem Smithem.

Právě v něm prokázal svůj cit pro práci s dospívajícími hrdiny, což by mohl v Nástrojích smrti zúročit. Knižní sága Cassandry Clareové se z původně zvažovaných tří dílů rozroste na dvojnásobek, které ještě doplní prequely z viktoriánské éry a sequely z budoucnosti, takže zájmem producentů určitě bude, aby se filmové zpracování série dobře uchytlo a dalo vzniknout dalším pokračováním.

Zájem by vedle pro teenagery atraktivního námětu mohlo vzbudit i herecké obsazení. Mentora lovců stínů Hodgea Starkweathera si zahraje profesor Moriarty z druhého Ritchieho Sherlocka Jarred Harris, záporáka Valentina Morgensterna Jonathan Rhys Meyers, který v Tudorovcích ukázal, že s démonické postavami si rozumí.

Elysium
(r. Neill Blomkamp, USA 2013)

Sci-fi je žánr, na němž si kreativní autorští filmaři s vlastní vizí o tomto žánru zkouší, jak jejich originální pojetí přijme většinové publikum. Bylo tomu tak v případě Davida Finchera s třetím Vetřelcem, Josepha Kosinského s 3D Tronem a je tomu tak i s jihoafrickým režisérem Neillem Blomkampem.

Tomu snad každý, kdo viděl jeho chytré a nápadité sci-fi District 9, akcentující nejpalčivější sociální a politické problémy současnosti, věštil velkou budoucnost. Nyní tyto očekávání zúročuje v další sci-fi, tentokrát čistě v americké produkci a s hvězdami jako Matt Damon nebo Jodie Foster v obsazení.

Příběh filmu se odehrává v roce 2159, kdy je planeta Země doslova přeplněna a lidská populace je velice přesným řezem rozdělena na dvě diametrálně odlišné části. Na ty privilegované, kteří žijí v zemi zaslíbené - na vesmírné stanici Elysium, a na zbytek, který zůstal na přelidněné, zdevastované Zemi.

Elysium přísně dodržuje protiimigrační zákony a dbá na to, aby luxusní životní styl obyvatel stanice zůstal nedotknutelný. To však lidem ze Země nezabrání v tom, aby se na Elysium nepokoušeli dostat. Za jakoukoliv cenu.

Hlavním hrdinou celého příběhu je bývalý podvodníček Max (Matt Damon), kterého život zažene do slepé uličky. Pokud si chce zachránit holý život, musí se vydat na nelehkou misi, jejíž úspěch by mohl dva nesourodé světy zrovnoprávnit. Podle zveřejněných fotek to vypadá, že holohlavý Damon bude zvrácený světový řád napravovat pomocí obří bouchačky.

O Blomkampovi se mluvilo v souvislosti s pokračování Districtu 9 i natáčením Hobita, ale on radši připravoval v tichosti a přísné tajnosti svůj projekt za 120 milionů. Tedy čtyřnásobek částky, co stál District 9.

Z naznačené synopse je patrné, že sžíravý sociálně kritický komentář si bude podávat ruku s akčním pojetím, při němž bychom se měli dočkat bitvy na zemi. Designovou stránku si vzal na starosti Syd Mead, který pomáhal vytvářet vizuální podobu Vetřelců nebo Blade Runnera.

Jodie Foster se objeví v roli neústupné guvernérky Elysii, Diego Luna si zahraje Maxova přítele Julia a Wagner Moura (Elitní jednotka) ztvární hlavního záporáka.

Riddick
(r. David Twohy, USA 2013)

Riddick (Vin Diesel), zrazen vlastními druhy, je ponechán napospas smrti na opuštěné, sluncem sežehnuté planetě. Brzy ale jeho cestu překříží skupinka mimozemských predátorů, nebezpečnější než všichni lidé, se kterými se dosud utkal, a začíná boj o přežití. Riddickovou jedinou šancí je vyslání nouzového signálu, který na jeho stopu přivede lovce odměn z celé galaxie, kteří netuší, že se nevědomky stávají pěšáky v jeho plánu na cestě za pomstou.

Na planetě přistanou dvě lodi. Ta první je plná násilnických žoldáků, zatímco té druhé velí někdo, kdo má s Riddickem nevyřízené účty. Čas běží, blíží se bouře, kterou by žádná lidská bytost nedokázala přežít a Riddickovi pronásledovatelé planetu odmítají opustit bez jeho hlavy. S jeho nepřáteli, které má přesně tam, kde je chtěl mít, rozpoutá Riddick brutální akt pomsty. Až poté se může vrátit na svou rodnou planetu Furya, kterou se pokusí zachránit před zničením.

Scenárista a režisér David Twohy se po filmech Černočerná tma (2000) a Riddick: Kronika temna (2004) již po třetí vrací k postavě jeho antihrdiny Riddicka, s níž rozjíždí další adrenalinový závod s časem, kde půjde o nebezpečnou hru kdo z koho.

Staré známé Vina Diesela a Karla Urbana coby Vaakoa doplní Jordi Mollà jako arogantní kapitán žoldácké lodi Santana, lovec odměn Moss v podání Bokeema Woodbinea nebo blonďatá žoldáka Dahl, ztvárněná Katee Sackhoff. V epizodní úloze se představí i zpěvačka Keri Hilson. Také jste zvědaví, kdo z nich půjde Vinu Dieselovi po krku?

Já, Frankenstein
(r. Stuart Beattie, USA / Austrálie 2013)

Adamovi (Aaron Eckhart), monstru vytvořenému šíleným doktorem Frankensteinem (Aden Young), se v pustinách Antarktidy podařilo přežít až do dnešní doby. Vrací se do moderního světa, ovládaného nadpřirozenými sílami, které chtějí ovládnout svět. A on si bude si muset vybrat, na čí stranu se přidá.

Film vznikl podle komiksu Kevina Greviouxe, scenáristy a spolutvůrce všech dílů Underworld série. Režie svého druhého počinu se ujal scenárista (Collateral, 30 dní dlouhá noc, Austrálie) a režisér (Nemilosrdní) Stuart Beattie.

Vzhledem k charakteru Underworld série, nejsou očekávání nijak vysoká.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

Bose Soundbar 700 a Bass Module: v malém těle opravdu velký zvuk [test]

Bose Soundbar 700 a Bass Module: v malém těle opravdu velký zvuk [test]

Chcete se s námi podívat, kam zvuk v malém těle bude schopen zajít? V testu máme Bose Soundbar 700. Ano Bose, o kterém se tvrdí, jak je schopen nadupat plnohodnotný kvalitní zvuk do malých bedýnek. Uvidíme.

15 Alexandr Bray

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

36 Alexandr Bray

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

22 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech