26× nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy roku 2013

17. února 2013
TWEET SDÍLET
26× nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy roku 2013
Abramsův druhý Star Trek, del Torův Pacific Rim, Kosinskiho Nevědomí, Cuarónova Gravitace nebo Blomkampovo Elysium. Pozvánka do světa sci-fi a fantasy filmů začíná.

Gravitace
(r. Alfonso Cuarón, USA / Velká Británie 2013)

Alfonso Cuarón (Mexická jízda, třetí Harry Potter a vězeň z Azkabanu) se po Potomcích lidí na sedm let odmlčel, aby se v letošním roce připomněl s filmem, který měl mít premiéru už v loňském roce v listopadu. Kvůli převedení do 3D formátu byla ale přesunuta až na říjnový termín.

Pozornost budí už jeho forma. Film se pyšní minimem střihů, asi o 90% nižším než ve snímcích podobného ražení. Přibližně dvouhodinová stopáž se sestává z pouhých 156 záběrů. Délka úvodního záběru čítá celých 17 minut. Pokud si vzpomenete na scénu v autě v Potomcích lidí, která byla natočena také bez jediného záběru, víte asi, co váš čeká.

Kameraman Emmanuel Lubezki spolupracoval na posledních třech filmech Terrence Malicka (Nový svět, Strom života, To the Wonder) a pokud Gravitaci vtiskne obdobnou obrazovou kvalitu, mohli bychom se těšit na symfonickou sci-fi báseň typu Kubrickovy Vesmírné odyssey.

Vesmírné pozadí má být kompletně počítačově animované a příběh má sledovat drama dvou astronautů na oběžné dráze, kteří opravují Hubbleův teleskop a jsou zasaženi troskami satelitu.

Expertku na vývoj léčiv, doktorku Ryan Stoneovou (Sandra Bullock), která má poprvé v životě pracovat ve vesmírné laboratoři, v raketoplánu doprovází Matt Kowalsky (George Clooney). Ten velí své poslední misi před odchodem do důchodu. Při zdánlivě rutinním výstupu do kosmu ale dojde ke katastrofě.

Raketoplán je zničen a Stoneová a Kowalsky jsou naprosto odříznuti od Země. Jejich plavidlo je unášeno do hlubin vesmíru a oni jsou odkázáni pouze jeden na druhého. Vysílačka je hluchá a s docházejícím kyslíkem dvojici zaplavuje strach a panika. Jedinou šancí na návrat domů by překvapivě mohl být postup dál do širé prázdnoty. 

Minimální informace o filmu nám zatím neumožňují odhadovat, zda se Cuarónovi podaří navázat na jeho famózní Potomky lidí a zda bude Gravitace spíš komorním meditativním projektem typu Soderbeghova Solaris nebo velkorozpočtovou nákladnou podívanou. V jeho podání by mě zjevně uspokojily obě varianty.

The Seventh Son
(r. Sergej Bodrov, VB / USA 2013)

Ve čtyřiašedesáti letech se rozhodl v Hollywoodu prorazit zkušený ruský režisér Sergej Bodrov. Ten natočil na Oscara nominované drama Kavkazský zajatec i velkolepou historickou fresku Mongol - Čingischán. Nyní to zkouší s žánrem fantasy.

Děj se odehrává v osmnáctém století a seznamuje nás se zkušeným mistrem Gregorym (Jeff Bridges), jenž je lovcem duchů. Pronásleduje nemrtvé, čarodějnice a potřebuje najít někoho, kdo by po něm řemeslo převzal. Většina adeptů jeho zkoušky nepřežila, teď však natrefil na Thomase Warda (Ben Barnes), který má pro toto povolání evidentně talent. Začne u něj studovat, aby se i z něj jednou stal exorcista a likvidátor monster.

Problém ale nastane ve chvíli, kdy o sobě začne hlasitě dávat najevo nejmocnější čarodějnice v okolí, smrtelně nebezpečná matka Malkin (Julianne Moore). Gregory, Thomas i Thomasova přítelkyně, čarodějka Alice (Alicia Vikander) se proti ní společnými silami postaví.

Film se natáčel částečně v Čechách. Bena Barnese z Letopisů Narnie jistí silná herecká dvojka Bridges-Moore a my můžeme být zvědaví, zda půjde spíše o temnou a drsnou fantasy nebo dobrodružnou pohádku.

Carrie
(r. Kimberly Peirce, USA 2013)

Šestnáctiletá studentka Carrie Whiteová (Chloë Grace Moretz) žije se svou silně věřící matkou Margaret (Julianne Moore) v mainském městě Chamberlain. Obě patří do kongregacionalistické církve a obřady provádějí doma. Carrie chodí na střední školu, kde se stává terčem posměchu svých spolužaček, neboť se modlí před jídlem a nosí nemoderní oblečení. Sociálně vyloučená dívka se stává obětí školní šikany i náboženského fanatismu vlastní hysterické matky.

Po první menstruaci ve sprchách Ewensovy školy a ponížení ze strany spolužaček, které při něm zažila, zjišťuje, že disponuje telekinetickými schopnostmi, jež jí umožňují pohybovat předměty pouhou myšlenkou. Jak se stupňuje její ponižování, narůstá i atmosféra hrůzy na škole, kde jsou trestány ty dívky, které se Carrie smály. Když traumatizovaná mysl dívky na školním plese definitivně povolí, rozpoutá se zde díky jejím schopnostem nepředstavitelný masakr.

Carrie se rozčílí a začne metat věci. Zablokuje všechny východy, spustí vodní hasící přístroje a zkratuje elektřinu. Škola začne hořet a přežije jen pár studentů. Carrie dál pokračuje v ničení města a nezastaví se ani na prahu svého domu, kde chce její řádění zastavit její matka.

První a nejslavnější adaptace se debutový román Stephena Kinga dočkal tři roky po svém vyjití (1976). V režii Briana De Palmy v něm v hlavní roli zazářila Sissy Spacek, který si za svůj výkon odnesla oscarovou nominaci. Od té doby se Carrie objevila ještě v nepříliš známém pokračování s podtitulem Carrie 2: Zuřivost (1999) a v televizním snímku z roku 2002 s Angelou Battis v hlavní roli.

Letos se pomstychtivá ponižovaná studentka s telekinetickými schopnostmi vrací do kin v podání Chloë Grace Moretz, dospívající hvězdy filmů Kick-Ass, Hugo a jeho velký objev a Temné stíny. Vést ji bude režisérka Kimberly Peirce, za jejíž drama Kluci nepláčou získala Hilary Swank Oscara.

Ender's Game
(r. Gavin Hood, USA 2013)

Enderova hra je prvním dílem ze série knih amerického autora Orsona Scotta Carda. Vyšel v roce 1986 a získal prestižní žánrová ocenění Hugo a Nebula.

Tento cyklus Enderových her v současnosti tvoří deset románů a několik povídek. Jde o cyklus paralelních děl, v němž jsou hlavními hrdiny cyklu většinou geniální děti, pro své mimořádné schopnosti vybrané a vychovávané lidstvem jako budoucí vojevůdci.

Cyklus se odehrává v budoucnosti a začíná v době, kdy lidstvo čelí nebezpečí naprostého vyhlazení od mimozemské civilizace zcela neantropomorfních bytostí, připomínajících hmyz, které lidé nazývají „termiťané“ či „hmyzáci“.

Na počátku příběhu je Ender šestiletý chlapec, který je po důkladném zkoumání odvezen ze Země do tzv. Bitevní školy, kde jsou z vybraných dětí vychováváni budoucí vojevůdci, kteří budou za několik let čelit třetí invazi termiťanů. Ta bude zřejmě pro lidstvo konečná, neboť mimozemšťané je technologicky zcela převyšují.

Ender je po všech stránkách geniální dítě, které vyniká nadprůměrnou inteligenci a schopnosti analytického myšlení. Vojáci a psychologové v něj vkládají velké naděje, že z něho vyroste stratég a vojevůdce, který přispěje ke zničení technicky vyspělejší civilizace. Protože však Endera považují za příliš láskyplného člověka, manipulují jím za pomocí virtuálních her a simulací do až krutě bezvýchodných situací, aby pochopil, že se musí vždycky spoléhat pouze sám na sebe.

Třetí invaze ale přichází mnohem dříve, než lidé předpokládali a Andrew „Ender“ Wiggin (Asa Butterfield) se už v patnácti letech stává chlapcem, který má lidstvo zachránit před blížícím se zničením. Což zarazí fanouška původního díla, neboť v knize jde o malého osmiletého, devítiletého chlapce. Ale na ten by asi nepřitáhl davy pubertálních fanynek.

V hlavní roli se představí Asa Butterfield, který na sebe poprvé výrazně upozornil ve válečném dramatu Chlapec v pruhovaném pyžamu. Naposledy pak v titulní úloze Scorseseho poctě počátkům kinematografie Hugo a jeho velký objev. V úloze Petry Arkanianové se představí Hailee Steinfeld, již známe z Coenovic Opravdové kuráže. Dospělých rolí se ujme Harrison Ford nebo Ben Kingsley.

Režii si vzal na starosti jihoafrický rodák, scenárista a režisér Gavin Hood (Tsotsi, Odvlečen, X-Men Origins: Wolverine). A my můžeme být zvědaví, zda se mu podaří do filmového přepisu vtěsnat všechny sociální, politické, psychologické a filozofické otázky, jež jsou v dílu přítomné. Ať už jde o problematiku manipulace s jedincem i různými komunitami v zájmu tzv. „vyšších cílů“ nebo zkoumání nejen válečných konfliktů, které utvářely naši civilizaci.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Anna: Luc Besson a jeho upgradovaná verze Brutální Nikity [recenze filmu]

Anna: Luc Besson a jeho upgradovaná verze Brutální Nikity [recenze filmu]

Luc Besson svou upgradovanou Brutální Nikitu pro 21. století zaplétá do sítě špionážních intrik soupeřících tajných služeb, v jejichž prostředí se bude snažit obhájit svou svobodu.

8 Marek Čech