26× nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy roku 2013

17. února 2013
TWEET SDÍLET
26× nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy roku 2013
Abramsův druhý Star Trek, del Torův Pacific Rim, Kosinskiho Nevědomí, Cuarónova Gravitace nebo Blomkampovo Elysium. Pozvánka do světa sci-fi a fantasy filmů začíná.

Thor: Temný svět
(r. Alan Taylor, USA 2013)

Pravidla všech sequelů nabídnout minimálně dvakrát víc akce se bude určitě držet i pokračování komiksové fantasy od Marvelů. Vypravíme se opět do Asgardu, na jehož pokoření se chystají temní elfové v čele s jejich drsným vůdcem Malekithem (Christopher Eccleston). Ti by rádi celý vesmír uvrhli do nekonečné zimy a zdá se, že na ně nestačí ani samotný Odin (Anthony Hopkins). Naštěstí je tu Thor (Chris Hemsworth), který své přátele, pozemskou lásku Jane Fosterovou (Natalie Portman) i celý vesmír ochrání před armádou nadpřirozených kreatur.

Vrací se všichni významní herci z jedničky, změna nastává jen na postu režisérském. Shakespearovského adaptátora Kennetha Branagha nahrazuje Alan Taylor. Zkušený americký seriálový a filmový režisér, producent a scénárista, který se podílel na množství úspěšných seriálů a minisérií, nejčastěji ve spolupráci s HBO. Z poslední doby například na seriálu Hry o trůny. A velkolepé bitevní scény opravdu naznačují, že film bude mít hodně fantasy ráz a že spíše než na Zemi se bude zápletka tentokrát odehrávat na Asgardu.

The Hunger Games: Catching Fire
(r. Francis Lawrence, USA 2013)

Podobně jako v případě druhého Thora budou postupovat i tvůrci pokračování veleúspěšné knižní trilogie Hunger Games americké spisovatelky Suzanne Collinsové. Druhý díl s podtitulem Vražedná pomsta by měl být o oproti jedničce epičtější a velkolepější podívanou.

Jedničky se ujal Garry Ross (Městečko Pleasantville, Seabiscuitú, dvojku bude mít režijně pod taktovkou Francis Lawrence, jehož Constantine nebo Já, legenda naznačují, jaký by mohl mít film žánrový charakter.

Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrence) a Peeta Mellark (Josh Hutcherson) se budou muset ve dvojce vyrovnat nejen s pozicí šampiónů Hladových her, ale i s následky svého vzpurného činu, když pod hrozbou sebevraždy v přímém přenosu donutili mocenské centrum ustoupit a vyhlásit dva vítěze.

Vzpourou proti Kapitolu a jeho krutým pravidlům si zadělali na pomstu mocných, ale zároveň povzbudili obyvatele země Panem k odboji, který se začíná v jednotlivých krajích formovat. Prezident Snow (Donald Sutherland) musí jednat rychle.

Katniss doufá, že svatbou s Peetou její zločin vůči Kapitolu odčiní. Bohužel je vše jinak a Katniss se s Peetou vracejí do arény s dalšími vítězi Hladových her z předešlých ročníků. Do arény vstupuje s jediným posláním - udržet Peetu naživu, aby se mohl vrátit domů. Katniss zjišťuje, že není jediná, kdo se snaží chránit Peetu a moc tomu nerozumí. Do hry vstupuje architekt smrtících her Plutarch Heavensbee (Philip Seymour Hoffman), který spolu s koučem Peety a Katniss Haymitchem Abernathym (Woody Harrelson) ještě pořádně zamíchá hracími kartami.

Pokud jsem první část vnímal trochu jako orwellovskou látku, přizpůsobenou čtenářkám časopisu Bravo, dvojka by mohla tento dojem napravit. Už proto, že jak v hlavní hrdince, tak v literární předloze dřímá potenciál, který je třeba využít. A na Jennifer Lawrence se po zhlédnutí Terapie láskou vyloženě těším.

Hobbit: The Desolation of Smaug
(r. Peter Jackson, USA / Nový Zéland 2013)

Druhý Hobit ze tří. Studio MGM potřebuje peníze a tak natahuje látku, která by vydala na jeden delší snímek, na tři části, stopáží rovnocenné jednotlivým dílům Pána prstenů.

Dvojka už se snad nebude zdržovat dlouhou expozicí, v níž by se tak jako v jedničce skoro hodinu hodovalo v Bilbově příbytku, a tak trpaslíci s Bilbem zamíří rovnou do Temného hvozdu. Družina by se měla setkat s pavouky, Meddědem a také s lidem Jezerního města, mezi nimiž se objeví nové postavy lučištníka Barda (Luke Evans) a elfky Tauriel (Evangeline Lilly). Gandalf se od výpravy tajemně oddělí a trpaslíci jsou zajati místními elfy, kterým nechtějí prozradit cíl své výpravy. Bilbo jim ze zajetí pomůže a družina může pokračovat směrem k Osamělé hoře, kde sídlí drak Šmak. Bilbo trpaslíkům opět pomůže najít dveře k pokladu a pyšný drak se o něj s trpaslíky utká.

I druhého dílu putování Středozemí, v níž houstne atmosféra, se ujme Peter Jackson. Film by měl přijít do kin tak jako loni na konci roku, třetí a poslední díl pak v červenci 2014.

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

6 Jaromír Puk

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

34 Jaromír Puk

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Na pozadí případu vraždy herečky Sharon Tate píše Quentin Tarantino milostný dopis klasickému Hollywoodu a jeho hrdinům, žánrům a formátům, které se nestačily přizpůsobit požadavkům nového studiového systému.

7 Marek Čech