28× nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy roku 2012 (video)

10. února 2012
TWEET SDÍLET
28× nejočekávanější sci-fi a fantasy filmy roku 2012 (video)
Letos to vypadá na hezkou úrodu. Scottův Prometheus, Cuarónův zatím tajemný projekt Gravity nebo Atlas mraků v režii Wachowských. Podívejte se na ukázky z filmů.

Byzantium

Irský režisér Neil Jordan (Hra na pláč, Malý řezník), který se s upírskou látkou potkal už v Interview s upírem (1994) se k ní vrací i ve své novince, vycházející z divadelní hry Moiry Buffiniové.

Ta, spolu s Elizabeth Karlsenovou napsala scénář příběhu o dvou upírkách, které se přestěhují do malého britského městečka, kde tají obyvatelům svou pravou identitu. Jde o matku s dcerou nebo dvě sestry? Starší Clara (Gemma Artertonová) vezme v práci v hospodě a mladší Eleanor (Saoirse Ronanová) chodí do školy, kde se seznámí s mladíkem Frankem (Caleb Landry Jones), umírajícím na rakovinu. Jejich setkání je postaví před množství dilemat, vyplývajících ze střetu upíří nesmrtelnosti s lidskou smrtelností.

Zpracování tohoto tématu renomovaným režisérem, jenž už ve své minulé tvorbě (Společenství vlků, Přízraky ze snů, Snídaně na Plutu, Ondine) prokázal, že umí fantaskní a pohádkové motivy umně propojovat s těmi reálnými by mohlo být zárukou, že nás nečeká žádná další variace na nudnou teenagerskou Twilight ságu, ale něco mnohem sofistikovanějšího.


Gravity

George Clooney a Sandra Bullocková se objeví v hlavních rolích sci-fi thrilleru Alfonso Cuaróna, vyprávějícím o astronautech, kteří na oběžné dráze opravují Hubbelův teleskop a jsou zasaženi troskami satelitu. Katastrofu přežije jen jedna žena (Bullocková), která se snaží dostat s dcerou zpátky na Zemi.

Minimální informace o filmu nám zatím neumožňují odhadovat, zda se Cuarónovi podaří po šesti letech navázat na jeho famózní Potomky lidí a zda bude Gravity spíš komorním meditativním projektem typu Soderbeghova Solaris nebo velkorozpočtovou nákladnou podívanou. V jeho podání by mě zjevně uspokojily obě varianty.


Cloud Atlas

Bratři Wachowští (Matrix) se čtyři roky po Speed Racerovi spojili s německým režisérem Tomem Tykwerem (Lola běží o život, Parfém: Příběh vraha), aby nás provedli fantaskním příběhem, v němž se skrze osudy šesti lidí propojuje dění v různých dobách a na různých místech.

Podíváme se do Tichého oceánu v půli devatenáctého století, meziválečné Belgie, raeaganovské Ameriky osmdesátých let, současnosti, budoucnosti, plné geneticky upravených lidí i na samý konec naší civilizace. Vypravěči Atlasu mraků odkudsi z hlubin minulosti slyší ozvuky dávných příběhů, které pozměňují jejich vlastní osudy.

O tom, jak bude hvězdně (Tom Hanks, Hugh Grant, Halle Berryová, Susan Sarandonová, Hugo Weaving) obsazený snímek vypadat napoví první trailery, ale už teď jsou očekávání obrovská.


Hobit: Neočekávaná cesta

Peter Jackson se po takřka deseti letech vrací ke své monumentální adaptaci tolkienovské předlohy snímkem, který původní trilogii dějově předchází a jenž bude mít i svého druhého následovníka.

Vrací se zpět do Středozemě, kde se Bilbo Pytlík (Martin Freeman) ocitne na dobrodružné výpravě za ztraceným trpasličím pokladem, který ukořistil drak Šmak. Ve společnosti třinácti trpaslíků v čele s bojovníkem Thorinem (Richard Armitage) putuje přes tajemné země, obydlené skřety, zlobry, pavouky nebo obřími smrtelnými pavouky. Dojde i na setkání s Glumem, vlastnícím jeden ne úplně obyčejný prsten.

Dlouho připravovaná adaptace se představí ve 3D formátu s plynulým pohybem obrazu, kterým oslnil Avatar a Peter Jackson určitě nebude chtít jejím prostřednictvím zahanbit své hobití filmové předchůdce.


Upside Down

Příběh Adama (Jim Sturgess) a Evy (Kirsten Dunstová) pracuje se základní premisou, že vedle sebe existují dva světy, oddělené opačnou gravitací. Mladík z jedné reality se zamiloval již v dětství do dívky ze zrcadlově obráceného alternativního vesmíru. Když ji v dospělosti znovu spatří, rozhodne se dát jejich nenaplněné lásce průchod navzdory vědě i zákonům.

Že kombinace sci-fi a romance dobře funguje, jsme se mohli přesvědčit již několikrát, naposledy ve Správcích osudu. Jak bude vypadat milostné namlouvání a sbližování v rámci dvou gravitačních pásem a pod dohledem antigravitační policie, na to jsem nesmírně zvědavý. Už proto že trailery vypadají více než slibně a evokují Nolanův Počátek. Argentinský režisér Juan Diego Solanas, žijící od svých jedenácti let ve Francii, kam emigroval se svým otcem, režisérem Fernandem Solanasem, je velkou neznámou, která ale může o to víc překvapit.

 

Témata článku: Filmy, Sci-fi

Určitě si přečtěte

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

18 Tomáš Holčík

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina