3D televizory - jaké jsou druhy, klady a zápory

21. května 2012
TWEET SDÍLET
Lepší, silnější zážitek slibují 3D televizory, nemusíte ani přijímat 3D vysílání, televizor 3D obraz vytvoří sám. Jak úspěšně? Co skutečně přinese sledování sportu 3D?

Olympijské hry a evropský fotbalový šampionát motivují nejednoho filmového fanouška k nákupu nového televizoru. Podívejme se tedy, jak se liší 3D televizory, jaké pozitiva a negativa 3D má a jak 3D obraz dostanete na vaše obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek
Pro sledování 3D potřebujete 3D brýle, bez nich se obraz jeví rozmazaný a posunutý

Předně pro sledování 3D obrazu už nepotřebujete 3D vysílání. I když například UPC nějaké 3D přenosy asi nabídne a ti, kdo vlastní satelitní přijímač budou moci sledovat každý den sestřih toho nejzajímavějšího ve 3D (alespoň BBC to slibuje), české pozemní vysílání 3D určitě nenabídne. Jaké je řešení a co pro 3D potřebujete?

Brýle vždy a všude

Pro sledování 3D obrazu budete potřebovat 3D brýle. Toshiba sice letos začala vyrábět 3D televizor, u kterého 3D brýle nepotřebujete, bude ale extrémně drahý (kolem 200 000 Kč). Pokud chcete cokoliv sledovat na televizoru 3D, potřebujte 3D brýle. Ty slouží k tomu, aby se do každého oka dostal pouze ten obraz, který tam patří. Jiný obraz pro každé oko vytvoří zdání prostoru.

Současné technologie nedokážou vytvořit skutečné 3D, ale spíše stereoskopický obraz. Jinými slovy: vnímáte prostor v obrazu, nemůžete se ale na objekt podívat z jiného úhlu či z jiné strany. Záporem současné 3D technologie je fakt, že oči musí ostřit jinam, než kde se setkává osa očí. To může způsobovat větší únavu. 3D nevidí všichni („viníkem“ jsou vady zraku), navíc schopnost vidět prostorový obraz se se zvyšujícím věkem snižuje.

Typy 3D televizorů a brýlí

Výrobci televizorů nabízí aktivní a pasivní systém. U aktivního systému se na obrazovce střídá obraz pro pravé a levé oko, jinými slovy na obrazovce je buď obraz pro pravé oko, nebo pro levé. 3D obraz má plné rozlišení obrazovky, což bývá Full HD. Naproti tomu pasivní 3D televizor vždy zobrazuje oba dva obrazy najednou (!), takže každý z obrazů má poloviční vertikální rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
U aktivního 3D se snímky zobrazují postupně, u pasivního 3D najednou
 

Druhotným jevem střídání obrazů aktivního 3D je snížení obrazové frekvence na polovinu, zatímco u pasivního 3D zůstává stejná jako v 2D. Proto se zpravidla pasivní 3D jeví jako plynulejší, u aktivního 3D mohou citlivější jedinci vnímat blikání obrazu, zejména pokud dáte 3D televizor proti světlu. Aktivní technologii můžete najít u plazových i LCD televizorů, pasivní je záležitostí LCD.

Více se dozvíte v našem videu O televizorech: 3D a frekvence

Pravou je, že pasivní 3D sice má nižší rozlišení, ale u sportu to vnímat nebudete. Abyste si rozdílu opravdu všimli, potřebujete 3D Blu-ray film ve Full HD rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek
Pasivní 3D brýle nepotřebují baterie

Další rozdíl bude mezi brýlemi, kdy pasivní 3D jsou lehčí a nepotřebují baterie. Aktivní 3D brýle frekvenci spínání musí sladit s televizorem, pro to slouží bezdrátový přenos, tudíž zde jsou baterie nezbytné. Drtivá většina aktivní 3D brýlí má baterie dobíjecí, ale vysoké váhy se bát nemusíte, letošní generace 3D brýlí se blíží váhou těm pasivním. I když nosíte už brýle dioptrické, lze je bez problému kombinovat s oběma technologiemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K pasivnímu 3D dostanete pořídíte nejen 3D brýle, ale i pohodlný 3D klip na brýle. Letošní modely aktivních 3D brýlí jsou na rozdíl od těch starých už lehčí a pohledné.

Pro sledování sportu s přáteli ale asi pro vás bude důležité, že pasivní 3d brýle jsou levnější a méně choulostivé na špatné zacházení.

Převod 2D do 3D

3D obsah přímo zhotovený ve 3D je kvalitnější, než ten, který je původně 2D. Pouze profesionální 2D/3D konverze, které vznikají přímo ve filmových studiích, dokážou nabídnout stejný, nebo alespoň téměř stejný výsledek.

Přesto třetím rokem výrobci 3D televizorů řeší nedostatek zdrojů 3D obrazu jednoduše. Snaží se nabízet přepočet z 2D do 3D. Pravdou je, že první výsledky nebyly příliš dobré a 3D televizory první generace vás asi nenadchnou. V kvalitě přepočtu 2D na 3D dělají výrobci pokroky každý rok.

Klepněte pro větší obrázek
Letošní 3D televizory jsou vybaveny kvalitnější technologií přepočtu 2D na 3D

První rada zní: pokud kupujete 3D televizor a chcete ten nejlepší přepočet 2D/3D, dejte si pozor, abyste si koupili letošní model, tj. 2012. Vylepšená technologie, rychlejší procesory, lehčí brýle – to jsou jen jedny z vylepšení, které letošní 3D TV nabízejí. Ale stále platí, že čím lepší zdroj 2D signálu máte, tím lepší 3D dostanete.

Pro který sport je 3D dobré

Z našich zkušeností velmi dobře na 3D vypadají kolektivní sporty, jako jsou fotbal a hokej, bez problému také bývá tenis, zvlášť pokud je přímo ve 3D. Důležité bude, aby vysílání nemělo moc střihů, neměnily se úhly záběru. Pokud se často přechází z blízkého záběru na celkový a zpět, bývá to pro oči únavné, to způsobují především jiné ohniskové vzdálenosti použitých objektivů.

Klepněte pro větší obrázek
Nejlepší 3D sportovní zážitek bude ten, který se natáčí přímo 3D kamerami

Abyste viděli 3D obraz musí obsahovat různě vzdálené objekty, proto například fotbalové zápasy vypadají i v „umělém“ vypočítaném 3D dobře, vidíte skutečně fotbalisty v prostoru a zlepšuje to orientaci. Podobně na tom bude hokej. Problémem mohou být atletické události, kdy se režisér přenosu bude snažit zatraktivnit přenos dynamickými nájezdy a střihy. Proto se pro pravý 3D přenos používají 3D kamery umístěné na jiných místech, než 2D kamery, záběry se komponují jinak a také se jinak stříhá. Pokud si můžete vybrat mezi pravým 3D přenosem a přepočítaným z 2D, vždy volte pravý 3D, neboť kompozice 3D záběru bývá odlišná a pro 3D uzpůsobená.

Větší 2D lepší než menší 3D?

Nevíte-li, zda koupit 3D televizor, nebo jen 2D, klidně si vyberte 3D. Každý 3D televizor je totiž výborným běžným 2D televizorem, který ale díky lepšímu a výkonnějšímu zpravování obrazu nabídne i lepší 2D obraz. Navíc u 3D televizorů výrobci musí zabránit překrývání obrazů pro pravé a levé oko, což znamená, že i v 2D dostanete ostřejší a nerozmazaný obraz, na rozdíl od běžných levných LCD televizorů.

Olympiádu, fotbal a jiné sportovní radovánky tedy ve 3D mít můžete vždy. Pokud vám, 3D nebude vyhovovat, klidně brýle odložte a sledujte ve 2D. Pro „umělé“ 3D doporučíme nejlépe letošní 3D televizory, ty zaručí ten aktuálně nejlepší zážitek. Nezapomeňte ale, že nejlepší sportovní zážitek je ten, jehož se sami účastníte a u kterého se zapotíte, nikoliv ten v televizi.

Speciál o 3D

Praktické rady, tipy, recenze a další informace o novinkách, které patří k vysokému rozlišení a kvalitnímu obrazu a zobrazení 3D.

Témata článku: Průvodce nákupem, 3D

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech