3D televizory - jaké jsou druhy, klady a zápory

21. května 2012
TWEET SDÍLET
Lepší, silnější zážitek slibují 3D televizory, nemusíte ani přijímat 3D vysílání, televizor 3D obraz vytvoří sám. Jak úspěšně? Co skutečně přinese sledování sportu 3D?

Olympijské hry a evropský fotbalový šampionát motivují nejednoho filmového fanouška k nákupu nového televizoru. Podívejme se tedy, jak se liší 3D televizory, jaké pozitiva a negativa 3D má a jak 3D obraz dostanete na vaše obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek
Pro sledování 3D potřebujete 3D brýle, bez nich se obraz jeví rozmazaný a posunutý

Předně pro sledování 3D obrazu už nepotřebujete 3D vysílání. I když například UPC nějaké 3D přenosy asi nabídne a ti, kdo vlastní satelitní přijímač budou moci sledovat každý den sestřih toho nejzajímavějšího ve 3D (alespoň BBC to slibuje), české pozemní vysílání 3D určitě nenabídne. Jaké je řešení a co pro 3D potřebujete?

Brýle vždy a všude

Pro sledování 3D obrazu budete potřebovat 3D brýle. Toshiba sice letos začala vyrábět 3D televizor, u kterého 3D brýle nepotřebujete, bude ale extrémně drahý (kolem 200 000 Kč). Pokud chcete cokoliv sledovat na televizoru 3D, potřebujte 3D brýle. Ty slouží k tomu, aby se do každého oka dostal pouze ten obraz, který tam patří. Jiný obraz pro každé oko vytvoří zdání prostoru.

Současné technologie nedokážou vytvořit skutečné 3D, ale spíše stereoskopický obraz. Jinými slovy: vnímáte prostor v obrazu, nemůžete se ale na objekt podívat z jiného úhlu či z jiné strany. Záporem současné 3D technologie je fakt, že oči musí ostřit jinam, než kde se setkává osa očí. To může způsobovat větší únavu. 3D nevidí všichni („viníkem“ jsou vady zraku), navíc schopnost vidět prostorový obraz se se zvyšujícím věkem snižuje.

Typy 3D televizorů a brýlí

Výrobci televizorů nabízí aktivní a pasivní systém. U aktivního systému se na obrazovce střídá obraz pro pravé a levé oko, jinými slovy na obrazovce je buď obraz pro pravé oko, nebo pro levé. 3D obraz má plné rozlišení obrazovky, což bývá Full HD. Naproti tomu pasivní 3D televizor vždy zobrazuje oba dva obrazy najednou (!), takže každý z obrazů má poloviční vertikální rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
U aktivního 3D se snímky zobrazují postupně, u pasivního 3D najednou
 

Druhotným jevem střídání obrazů aktivního 3D je snížení obrazové frekvence na polovinu, zatímco u pasivního 3D zůstává stejná jako v 2D. Proto se zpravidla pasivní 3D jeví jako plynulejší, u aktivního 3D mohou citlivější jedinci vnímat blikání obrazu, zejména pokud dáte 3D televizor proti světlu. Aktivní technologii můžete najít u plazových i LCD televizorů, pasivní je záležitostí LCD.

Více se dozvíte v našem videu O televizorech: 3D a frekvence

Pravou je, že pasivní 3D sice má nižší rozlišení, ale u sportu to vnímat nebudete. Abyste si rozdílu opravdu všimli, potřebujete 3D Blu-ray film ve Full HD rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek
Pasivní 3D brýle nepotřebují baterie

Další rozdíl bude mezi brýlemi, kdy pasivní 3D jsou lehčí a nepotřebují baterie. Aktivní 3D brýle frekvenci spínání musí sladit s televizorem, pro to slouží bezdrátový přenos, tudíž zde jsou baterie nezbytné. Drtivá většina aktivní 3D brýlí má baterie dobíjecí, ale vysoké váhy se bát nemusíte, letošní generace 3D brýlí se blíží váhou těm pasivním. I když nosíte už brýle dioptrické, lze je bez problému kombinovat s oběma technologiemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K pasivnímu 3D dostanete pořídíte nejen 3D brýle, ale i pohodlný 3D klip na brýle. Letošní modely aktivních 3D brýlí jsou na rozdíl od těch starých už lehčí a pohledné.

Pro sledování sportu s přáteli ale asi pro vás bude důležité, že pasivní 3d brýle jsou levnější a méně choulostivé na špatné zacházení.

Převod 2D do 3D

3D obsah přímo zhotovený ve 3D je kvalitnější, než ten, který je původně 2D. Pouze profesionální 2D/3D konverze, které vznikají přímo ve filmových studiích, dokážou nabídnout stejný, nebo alespoň téměř stejný výsledek.

Přesto třetím rokem výrobci 3D televizorů řeší nedostatek zdrojů 3D obrazu jednoduše. Snaží se nabízet přepočet z 2D do 3D. Pravdou je, že první výsledky nebyly příliš dobré a 3D televizory první generace vás asi nenadchnou. V kvalitě přepočtu 2D na 3D dělají výrobci pokroky každý rok.

Klepněte pro větší obrázek
Letošní 3D televizory jsou vybaveny kvalitnější technologií přepočtu 2D na 3D

První rada zní: pokud kupujete 3D televizor a chcete ten nejlepší přepočet 2D/3D, dejte si pozor, abyste si koupili letošní model, tj. 2012. Vylepšená technologie, rychlejší procesory, lehčí brýle – to jsou jen jedny z vylepšení, které letošní 3D TV nabízejí. Ale stále platí, že čím lepší zdroj 2D signálu máte, tím lepší 3D dostanete.

Pro který sport je 3D dobré

Z našich zkušeností velmi dobře na 3D vypadají kolektivní sporty, jako jsou fotbal a hokej, bez problému také bývá tenis, zvlášť pokud je přímo ve 3D. Důležité bude, aby vysílání nemělo moc střihů, neměnily se úhly záběru. Pokud se často přechází z blízkého záběru na celkový a zpět, bývá to pro oči únavné, to způsobují především jiné ohniskové vzdálenosti použitých objektivů.

Klepněte pro větší obrázek
Nejlepší 3D sportovní zážitek bude ten, který se natáčí přímo 3D kamerami

Abyste viděli 3D obraz musí obsahovat různě vzdálené objekty, proto například fotbalové zápasy vypadají i v „umělém“ vypočítaném 3D dobře, vidíte skutečně fotbalisty v prostoru a zlepšuje to orientaci. Podobně na tom bude hokej. Problémem mohou být atletické události, kdy se režisér přenosu bude snažit zatraktivnit přenos dynamickými nájezdy a střihy. Proto se pro pravý 3D přenos používají 3D kamery umístěné na jiných místech, než 2D kamery, záběry se komponují jinak a také se jinak stříhá. Pokud si můžete vybrat mezi pravým 3D přenosem a přepočítaným z 2D, vždy volte pravý 3D, neboť kompozice 3D záběru bývá odlišná a pro 3D uzpůsobená.

Větší 2D lepší než menší 3D?

Nevíte-li, zda koupit 3D televizor, nebo jen 2D, klidně si vyberte 3D. Každý 3D televizor je totiž výborným běžným 2D televizorem, který ale díky lepšímu a výkonnějšímu zpravování obrazu nabídne i lepší 2D obraz. Navíc u 3D televizorů výrobci musí zabránit překrývání obrazů pro pravé a levé oko, což znamená, že i v 2D dostanete ostřejší a nerozmazaný obraz, na rozdíl od běžných levných LCD televizorů.

Olympiádu, fotbal a jiné sportovní radovánky tedy ve 3D mít můžete vždy. Pokud vám, 3D nebude vyhovovat, klidně brýle odložte a sledujte ve 2D. Pro „umělé“ 3D doporučíme nejlépe letošní 3D televizory, ty zaručí ten aktuálně nejlepší zážitek. Nezapomeňte ale, že nejlepší sportovní zážitek je ten, jehož se sami účastníte a u kterého se zapotíte, nikoliv ten v televizi.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Průvodce nákupem, 3D, Televize na Heureka.cz

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály