40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Julia Roberts 

01.jpg
Julia Roberts - Pretty Woman (1990) - r. Garry Marshall. 

Režisér spojuje tradiční pygmalionské téma s motivy pohádky o Popelce. Bohatý byznysmen se setkává s prostitutkou z hollywoodského bulváru. Záhy mezi nimi vzniká vztah, v němž vzájemná náklonnost a posléze láska překonávají jeho původní ryze obchodně-sexuální charakter.

Pokračování 2 / 46

Julia Roberts 

02.jpg
Julia Roberts - Erin Brockovich (2000) - r. Steven Soderbergh. 

Rozvedená matka tří dětí kontra elektrárenská společnost, jež zatajila lidem v okolí továrny, že dlouhá léta žili v kontaminovaném území. Film podle skutečné události a jediný Oscar pro Julii Roberts.

Pokračování 3 / 46

Winona Ryder 

03.jpg
Winona Ryder - Mořské panny (1990) - r. Richard Benjamin. 

Rachel (Cher) je osamělá žena v nejlepších letech, která se snaží vychovávat své dvě dcery. S její výchovou však bude něco v nepořádku, jestliže si její patnáctiletá dcera Charlotte (Winona Ryder) myslí, že otěhotnět lze z pouhého polibku. Mladší dcera Kate (Christina Ricci) se potýká s úplně jiným problémem: touží být mistryní světa v plavání.

Pokračování 4 / 46

Sharon Stone 

04.jpg
Sharon Stone - Základní instinkt (1992) - r. Paul Verhoeven. 

Z tehdy čtyřiatřicetileté představitelky udělal film sexuální symbol devadesátých let. Scéna při výslechu, kdy si jen tak mimochodem přehodí nohu přes nohu a pozorní diváci si všimnou, že nenosí spodní prádlo, vstoupila mezi ty ikonické.

Pokračování 5 / 46

Sharon Stone 

05.jpg
Sharon Stone - Někdo se dívá (1993) - r. Phillip Noyce. 

Film navazuje na úspěšný model Základního instinktu budováním erotické atmosféry a rafinovanou hrou s divákem, který musí být do poslední chvíle na pochybách o vrahovi. Sharon Stone tu opakuje svoji chladně smyslnou postavu, ovšem s tím rozdílem, že se z nelítostné predátorky stává pronásledovanou obětí.

Pokračování 6 / 46

Sharon Stone 

06.jpg
Sharon Stone - Specialista (1994) - r. Luis Llosa. 

Pomsta za smrt rodičů mocné gangsterské rodině. Akční detonační scény a silná erotická linie, vrcholící hlavně pro Stalloneho nezvykle otevřenou milostnou scénou v koupelně.

Pokračování 7 / 46

Emmanuelle Seigner 

07 - 1.jpg
Emmanuelle Seigner - Hořký měsíc (1992) - r. Roman Polanski. 

Vzrušující úvaha o tom, jak a kam může gradovat vášeň i kolik sadomasochistického je v každém z nás. A že nejlépe se to pozná, když je nám někdo vydán na milost a nemilost.

Pokračování 8 / 46

Drew Barrymore 

08.jpg
Drew Barrymore - Jedovatý břečťan (1992) - r. Katt Shea. 

Ivy neváhá využít svého rozumu i sex-appealu, aby si zcela podrobila rodinu své spolužačky. Daří se jí to, protože vždycky najde ten správný prostředek. Sex pro otce, sentiment pro nemocnou maminku a přátelství pro dceru Sylvii.

Pokračování 9 / 46

Alicia Silverstone 

09.jpg
Alicia Silverstone - Osudný omyl (1993) - r. Alan Shapiro. 

Novinář Nick Elliot hledá podnájem. Zaujme ho inzerát k pronajmutí krásného domu se zahradou, kde žijí manželé Forresterovi s čtrnáctiletou dcerou Darian, jíž se snaží dělat společnost. Kombinace Lolity a Osudové přitažlivosti.

Pokračování 10 / 46

Madonna

10.jpg
Madonna - Tělo jako důkaz (1993) - r. Uli Edel. 

Dráždivě krásná mladá žena je obviněna z vraždy svého staršího bohatého milence, který jí odkázal svůj majetek. Obhájce, který svolí Rebeccu hájit před soudem, propadá zvolna smyslnému, destruktivnímu kouzlu své klientky. Je ochoten kvůli ní opustit rodinu i přijít o pověst nejlepšího advokáta ve městě.

Pokračování 11 / 46

Marisa Tomei 

11.jpg
Marisa Tomei - Nezkrotné srdce (1993) - r. Tony Bill. 

Caroline je šťastná do chvíle, než se dozví, že Adam je vážně nemocný. Jeho srdeční vada se může projevit každým dnem a znamenat tragický konec. Adam proti nemoci bojuje s humorem a optimismem, Caroline se ho snaží podporovat.

Pokračování 12 / 46

Sherilyn Fenn 

12.jpg
Sherilyn Fenn - Helena v krabici (1993) - r. Jennifer Chambers Lynch.

Motiv zmrzačené ženy se objevil třeba v Buñuelově Tristaně či v Zet a dvě nuly Petera Greenawaye. Režisérce slouží jako sarkastická metafora mužské snahy vlastnit objekt své touhy za každou cenu, tedy třeba i za cenu jeho destrukce.

Pokračování 13 / 46

Anna Nicole Smith

13.jpg
Anna Nicole Smith - Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas (1994) - r. Peter Segal.

Vedle akčních policejních příběhů a vězeňských dramat se terčem ostrovtipu tvůrců stala celá řada filmů od Křižníku Potěmkin, Mysu hrůzy, Thelmy a Louise, Hry na pláč až k Osobnímu strážci, k němuž odkazuje finále, odehrávající se během slavnostního předávání Oscarů.

Pokračování 14 / 46

Linda Fiorentino 

14.jpg
Linda Fiorentino - Ďábelská svůdkyně (1994) - r. John Dahl.

Kriminální thriller čerpá z klasického „černého filmu". Hlavní hrdinka, krásná, sobecká, ziskuchtivá a veskrze zkažená Bridget Gregory je typickou osudovou ženou, fascinující každého muže, s nímž se setká, a chladnokrevně manipulující okolím podle svých potřeb.

Pokračování 15 / 46

Elisabeth Shue 

15.jpg
Elisabeth Shue - Leaving Las Vegas (1995) - r. Mike Figgis. 

Netradiční příběh lásky dvou lidí z okraje společnosti. Neúspěšného hollywoodského scenáristy, který odjede do Las Vegas s pevným odhodláním upít se k smrti a prostitutky, která ztratila svého pasáka.

Pokračování 16 / 46

Elisabeth Shue 

16.jpg
Elisabeth Shue - Muž bez stínu (2000) - r. Paul Verhoeven.

Talentovaný vědec jako neviditelný muž, z něhož se stává nevypočitatelné monstrum. A voyeurský způsob, jak se toho dá využít.

Pokračování 17 / 46

Elizabeth Berkley 

17 - 1.jpg
Elizabeth Berkley - Showgirls (1995) - r. Paul Verhoeven. 

Scenárista a režisér Základního instinktu se spojili znovu v příběhu o dívce, která se po krušných začátcích s úspěchem prosadí v Las Vegas jako tanečnice ve výpravné striptýzové revui. Nakonec si však zachová zbytky své cti a opustí město, prolezlé pokrytectvím a korupcí.

Pokračování 18 / 46

Gina Gershon 

18.jpg
Gina Gershon - Showgirls (1995) - r. Paul Verhoeven. 

Neodolatelná síla a ukrývaná nebezpečí lidské sexuality nejsou nikde tak evidentní jako za blýskavou fasádou Las Vegas. Erotický film představuje světovou metropoli hazardu, hříchu a vášně prostřednictvím temných zákoutí jeho známých nočních klubů a vzrušujících vystoupení na tanečních molech.

Pokračování 19 / 46

Famke Janssen 

19.jpg
Famke Janssen - Zlaté oko (1995) - r. Martin Campbell. 

Bývalý velitel vojenské ochranky generál Urumov v tandemu se smrtelně nebezpečnou nymfomankou Xenií se ve službách ruské mafie zmocní vojenského útočného satelitu Zlaté oko. A James Bond se vydává do akce.

Pokračování 20 / 46

Rose McGowan 

20.jpg
Rose McGowan - Zkurvená generace (1995) - r. Gregg Araki.

Rose McGowan - Zkurvená generace (1995) - r. Gregg Araki. Režisér ve svém provokativním díle navazuje na styl vyprávění, známý ze snímků Davida Lynche, Quentina Tarantina či z Takových normálních zabijáků Olivera Stonea. Extrémní násilí, slovní vulgarita a nevázaný sex jsou tu přirozenou součástí života hrdinů.

Pokračování 21 / 46

Salma Hayek 

21.jpg
Salma Hayek - Desperado (1995) - r. Robert Rodriguez. 

Mariachi se vydá po stopě posledního z neslavných mexických drogových magnátů Bucha. Za pomoci přítele a krásné majitelky knihkupectví Caroliny Bucha sleduje, pronásledován gangem jeho nemilosrdných zabijáků.

Pokračování 22 / 46

Salma Hayek 

22.jpg
Salma Hayek - Od soumraku do úsvitu (1996) - r. Robert Rodriguez. 

Krvavý kriminální příběh o bratrské dvojici bankovních lupičů, kteří na útěku do Mexika odstraňují každého, kdo jim stojí v cestě. I oni jsou však téměř bezmocní, když se za hranicí ocitnou v baru, kde v noci dochází ke strašlivým upírským hostinám.

Pokračování 23 / 46

Alyssa Milano 

23.jpg
Alyssa Milano - Jedovatý břečťan 2: Lily (1996) - r. Anne Goursaud.

Lily najde skříňku s deníkem dívky jménem Ivy. Pod jeho vlivem se rozhodne, že změní svůj život a promění se v divokou ženu. Začne flirtovat se svým učitelem kreslení, ženatým mužem, pro jehož manželku Angelu občas pracuje jako pečovatelka.

Pokračování 24 / 46

Cameron Diaz 

24.jpg
Cameron Diaz - Hlava nad vodou (1996) - r. Jim Wilson. 

Nejdřív ji odsoudil do vězení, ale nakonec si ji vzal. Uvěřil v její čistotu a lásku, generační rozdíl mu nevadil. Pak se ovšem v jejich domě objeví nahá mrtvola Nataliina bývalého milence. Černá komedie o žárlivosti, nedůvěře a smrti může začít.

Pokračování 25 / 46

Cameron Diaz 

25.jpg
Cameron Diaz - Něco na té Mary je (1998) - r. Peter Farrelly, Bobby Farrelly. 

Mary je prostě úžasná! Kdo už ji nemiluje, brzy do toho spadne. Láska k hezké, chytré, milé a bohaté Mary je nevyhnutelná. Ted o ní snil už na střední škole a po třinácti letech se znovu setkávají.

Pokračování 26 / 46

Demi Moore 

26.jpg
Demi Moore - Striptýz (1996) - r. Andrew Bergman. 

Striptýzová tanečnice si touto profesí vydělává peníze na obnovení soudního procesu, v němž neprávem přišla o sedmiletou dceru. Emancipovaná žena se přitom dostane do středu kriminálního případu, v němž má důležité místo zkorumpovaný republikánský politik.

Pokračování 27 / 46

Pamela Anderson

27.jpg
Pamela Anderson - Barb Wire (1996) - r. David Hogan.

Příběh je zasazen do nedaleké budoucností kdy se vlády v USA po druhé americké občanské válce ujal totalitní Kongres. Bývalá účastnice války Barb Wire, nyní atraktivní majitelka baru, je legendární ženou v podsvětí města Steel Harbor, kam nesahá moc Kongresu a kde vládne zákon silnějšího.

Pokračování 28 / 46

Jennifer Tilly 

28.jpg
Jennifer Tilly - Past (1996) - r. Lana Wachowski, Lilly Wachowski. 

Caesar pere špinavé peníze pro mafii. Jeho atraktivní holka Violet se setkává s drsňačkou Corky, kterou zrovna propustili z basy. Po podlehnutí vzájemné přitažlivosti se rozhodnou obě ženy ho o tyto peníze připravit.

Pokračování 29 / 46

Liv Tyler 

29.jpg
Liv Tyler - Svůdná krása (1996) - r. Bernardo Bertolucci. 

Devatenáctiletá kráska Lucy přijíždí do Toskánska k rodinným přátelům, aby se setkala se svou dětskou láskou a vyřešila hádanku, kterou zanechala její matka ve svém deníku. Bohémská společnost je přitom okouzlena jejím mládím, svěžestí a nevinností.

Pokračování 30 / 46

Rachel Weisz 

30 - 1.jpg
Rachel Weisz - Svůdná krása (1996) - r. Bernardo Bertolucci.

Režisér v křehkém, čechovovsky laděném filmu medituje o síle krásy a nevinnosti. Rozehrává letní příběh, v němž jsou obsaženy úvahy o životě a smrti, o generačních proměnách a také o různých podobách lásky a erotiky.

Pokračování 31 / 46

Uma Thurman 

31.jpg
Uma Thurman - Gattaca (1997) - r. Andrew Niccol. 

Futuristický thriller představuje divákům budoucnost, které vládnou genetici, ovlivňující život budoucího člověka. Osoba se správným genetickým vybavením pak může absolutně vše. Stočí ale jen malý defekt, třeba jen potenciální, a stanete se vězněm vlastního biologického vybavení.

Pokračování 32 / 46

Kate Winslet 

32.jpg
Kate Winslet - Titanic (1997) - r. James Cameron. 

Když Titanic vyplouval na svou první plavbu, byli na jeho palubě také chudý Jack a bohatá Rose. On vyhrál lístek v pokeru, ona měla pronajaté jedno z nejluxusnějších apartmá. Prožili spolu nejkrásnější chvíle života a slíbili si, že už se nikdy nerozejdou. Až do oné osudné noci, kdy pýcha lidstva narazila v Severním moři do ledovce.

Pokračování 33 / 46

Jennifer Lopez 

33.jpg
Jennifer Lopez - U-Turn (1997) - r. Oliver Stone. 

Tradiční motivy filmu noir (záhadná kráska, zkorumpovaný policista, komplot milenců proti manželovi) používá režisér s černohumorným nadhledem a kombinuje je westernovými postupy.

Pokračování 34 / 46

Connie Nielsen 

34.jpg
Connie Nielsen - Ďáblův advokát (1997) - r. Taylor Hackford. 

Úspěšný provinční advokát dostane nabídku od významné newyorské firmy. Zdánlivé štěstí se postupně mění v peklo. Všechno totiž zorganizoval šéf firmy John Milton, který není nikým jiným, než Satanem osobně.

Pokračování 35 / 46

Teri Hatcher 

35.jpg
Teri Hatcher - Zítřek nikdy neumírá (1997) - r. Roger Spottiswoode.

Šílený mediální magnát vyrobil mezinárodní konflikt na míru svého večerního zpravodajství. Přímý přenos války mezi Velkou Británií a Čínou bude mít určitě skvělý rating. Situace jako stvořená pro nejlepšího agenta Jejího Veličenstva.

Pokračování 36 / 46

Heather Graham 

36.jpg
Heather Graham - Hříšné noci (1997) - r. Paul Thomas Anderson.

Příběh o vzestupu a pádu jedné pornohvězdy, která se (ne)vyrovnala s úspěchem i nástrahami této neobvyklé profese. Snímek se odehrává v době, kdy všude znělo disco, abstinence byla nadávkou a bouřlivé večírky u bazénů vlastně nikdy nekončily. Zábavný a provokativní pohled do zákulisí pornografického průmyslu.

Pokračování 37 / 46

Denise Richards 

37.jpg
Denise Richards - Nebezpečné hry (1998) - r. John McNaughton.

Dějové zvraty a s nimi spjaté podrazy jednotlivých postav se do poslední chvíle střídají jak na běžícím pásu. Film začíná jako psychologické drama, rychle přechází do soudní síně, přešaltuje na kriminálku a vzápětí se zvrhne do avizovaného erotického thrilleru.

Pokračování 38 / 46

Catherine Zeta-Jones

38.jpg
Catherine Zeta-Jones - Zorro: Tajemná tvář (1998) - r. Martin Campbell. 

Výpravný snímek, na jehož produkci se podílel Steven Spielberg, rehabilituje klasický "fairbanksovský" styl s s důrazem na napětí, humor, svižnou akci a nápadité řešení situací.

Pokračování 39 / 46

Elizabeth Hurley 

39.jpg
Elizabeth Hurley - Austin Powers: Špion, který mě vojel (1999) - r. Jay Roach.

Doktor Zloun za pomocí stroje času ukradl Austinovi jeho libido Múžo. Sexuálně zneuctěný a neschopný agent se spolu s agentkou Felicity Shagwellovou vydává padouchovi překazit jeho šílený plán. Zloun chce pomocí laserového děla na Měsíci ovládnout celý svět.

Pokračování 40 / 46

Julianne Moore 

40.jpg
Julianne Moore - Hranice lásky (1999) - r. Neil Jordan.

Adaptace známého románu Grahama Greena Konec dobrodružství. Mladý spisovatel Maurice Bendrix vzbuzuje ve vášnivé Sarah Miles, spoutané nudným manželstvím s bohatým civilním úředníkem Henrym, neodolatelnou přitažlivost od prvního okamžiku jejich setkání na večírku. Jejich vášnivý milostný vztah je přerušen bombardováním, při němž Maurice málem přijde o život.

Pokračování 41 / 46

Mena Suvari 

41.jpg
Mena Suvari - Americká krása (1999) - r. Sam Mendes. 

Lestera považuje manželka Carolyn a pubertální dcera Jane za bezvýznamného ubožáka a on jim vlastně dává za pravdu. Nečekaně však najde smysl života, když se zamiluje do Angely, vyzývavé spolužačky své dcery Jane. Vzepře se manželce i nadřízeným, dá v práci výpověď a jako proměněný si jde za svými sny.

Pokračování 42 / 46

Shannon Elizabeth 

42.jpg
Shannon Elizabeth - Prci, prci, prcičky (1999) - r. Paul Weitz, Chris Weitz. 

Čtveřice osmnáctiletých spolužáků si dá předsevzetí, že do maturitního večírku přijdou o panictví. Vypadá to, že Jim bude mít štěstí. Velice se mu líbí exotická sexbomba Nadia. Ta požádá Jima, aby ji doučoval historii, ale ještě před kondicí se musí ve svém pokoji převléci ze cvičebního úboru.

Pokračování 43 / 46

Tara Reid 

43.jpg
Tara Reid - Prci, prci, prcičky (1999) - r. Paul Weitz, Chris Weitz.

Kevin to má jednoduché, je už dávno zadán. Ale jeho dívka, nepříliš prudérní a krásná Vicky, pořád čeká na správné místo a správný čas. Až ji musí její kamarádka Jessika utřít, že přece nejde o oběd, ale o sex.

Pokračování 44 / 46

Sarah Michelle Gellar 

44.jpg
Sarah Michelle Gellar - Velmi nebezpečné známosti (1999) - r. Roger Kumble. 

Po Rogeru Vadimovi, Stephenu Frearsovi a Miloši Formanovi v pořadí čtvrtá adaptace slavného epistolárního románu Charloce de Laclose. Režisér děj přenesl z předrevoluční Francie do současnosti, na Manhattan mezi dekadentní mládež.

Pokračování 45 / 46

Nicole Kidman 

45.jpg
Nicole Kidman - Eyes Wide Shut (1999) - r. Stanley Kubrick.

Režisér přesadil freudovský příběh z Vídně počátku 20. století ze Schnitzlerovy předlohy do současného New Yorku, pulzujícího předvánočním shonem. Vyostřil přitom charakteristiky postav z dobře situovaných středních vrstev i erotické napětí, jež mezi nimi panuje.

Pokračování 46 / 46

Amanda Peet 

46.jpg
Amanda Peet - Můj soused zabiják (2000) - r. Jonathan Lynn. 

Černá kriminální komedie vychází z tématu námezdného vraha a zároveň sarkasticky komentuje manželské vztahy.

Určitě si přečtěte

Články odjinud