4K × 2K: Je budoucnost televizorů ve vyšším rozlišení?

4K × 2K: Je budoucnost televizorů ve vyšším rozlišení?

Dočkáme se po SD, HD ready, Full HD dalšího nárustu rozlišení televizorů? Má vůbec smysl dále rozlišení zvyšovat, nebo nám Full HD už stačí.

Full HD televizory zde máme teprve několik let a už se začíná mluvit o tom, co bude dál. Minulý rok jsme všichni začali slýchat, že dalším krokem bude 3D. Zároveň s tím se nám pomalu do expozic výrobců televizorů začaly vkrádat tzv. 4K televizory. Co to je? Zkrátka a dobře televizory s dvojnásobným rozlišením, nežli je Full HD – 3840 x 2160 bodů. Spolu razantním poklesem cen Full HD televizorů v době krize výrobci hledají, co by mohl být další technologický skok. Právě 4K x 2K rozlišení je jednou z variant budoucnosti, kterou nám výrobci začínají ukazovat.

Podle odhadů by se první 4K televizory mohly objevit v roce 2012. V expozicích firem (například Sony, Toshiba) se na veletrzích už občas vyskytují a po přechodu na LED podsvícení, přidání 3D obrazu a stále častější přítomnosti internetových a multimediálních služeb v nových TV, by nebylo divu, kdyby toto nezačali výrobci považovat za další „nezbytný“ krok.

Panasonic-152-inch-4K-x-2K-Full-HD-3D-Plasma-Display.jpg 

S pohledem do evropských domácností budeme ale dost skeptičtí. Dle odhadů v Západní Evropě sleduje HD vysílání méně než jedna třetina domácností. Takže zde příliš velký hlad po zvýšení rozlišení hledat nemůžeme. Dalším limitujícím faktorem je určitě velikost televizorů, neboť abyste viděli rozdíl v rozlišení, pak potřebujete maximálně ze tří metrů sledovat televizor s úhlopříčkou 55 palců (140 cm).

Kde by se ale mohlo určitě 4K rozlišení uplatnit je 3D technologie. Pokud by pasivní 3D technologie, využívající polarizační brýle, dostala do vínku právě 4K panely, rázem by bylo k dispozici plné Full HD rozlišení ve 3D i při použití pasivních brýlí. Přitom by divák nepřišel o plynulý obraz 100 Hz či 200 Hz zobrazovací technologie. Na IFA představil Philips 3D televizor bez nutnosti používat brýle (pro sledování 3D prostorového obrazu), podle dostupných informací použitá lentikulární 3D technologie právě používá 4K rozlišení. V těchto dvou případech by 4K bylo využito okamžitě a poměrně zřetelně ku prospěchu věci.

516906.jpg
Toshiba P56QHD-4: 56" LCD monitor s rozlišením 3840 x 2160 

Musíme vzít v potaz, že by se jednalo o nejdražší výrobky na trhu, tak ani další nutné kroky pro využití 4K by nebyly levné. Když pomineme nutnost rozšíření přenosových pásem a velikosti pamětí, určitě by bylo nutné zvýšit výpočetní výkon televizorů, aby obraz na 4K rozlišení dokázaly kvalitně přepočítat (vycházejme z faktu, že přímo komerční zdroje 4K obraz v podstatě nejsou).

Pokud se ohlédneme, dosavadní vývoj rozlišení televizorů byl v pořadí: 720p, 1080P, cinema (21:9) a logicky následuje 4K x 2K. Je však vidět, že hlad po vyšším rozlišení zde není, a vyjma uvedených případů není potřeba rozlišení dále navyšovat. Navíc výrobci by zatím byli sami proti sobě, neboť uvedením 4K televizorů by se nutně snížila cena špičkových, supertenkých Full HD televizorů velkých úhlopříček.

Toshiba-TV-CES,0-X-235905-13.jpg 

Otázkou zůstává, jaký směr určí výrobci televizorů jako ten další. Zda se u velkých úhlopříček nad 55“ rozhodnou nabídnout těm nejnáročnějším zákazníkům ještě něco lepšího, něco s vyšším rozlišením, něco (a to si přiznejme) u čeho budou moci zcela jasně na prokazatelných číslech rozlišení ukázat, že je to „nej“, to co zkrátka musíte mít.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud